zope - en to fr translation catalogue (1314 entries)

en: 
            A skin is composed of layers. It is common to put skin
            specific views in a layer named after the skin. If the 'layer'
            attribute is not supplied, it defaults to 'default'.
fr: 
            Un thème est composé de calques. Il est commun de placer les vues spécifiques d'un thème dans une calque nommé après le thème. Si l'attribut calque n'est pas spécifié, la configuration par défaut sera 'défaut'.

en: 
            A view can provide an interface.  This would be used for
            views that support other views.
fr: 
            Une vue peut fournir une interface.  Elle peut être utilisée pour les vues pour supporter d'autres vues.

en: 
            By default, 'permission' only applies to viewing the view and
            any possible sub views. By specifying 'allowed_attributes',
            you can make the permission also apply to the extra attributes
            on the view object.
fr: 
            Par défaut, 'permission' s'applique seulement pour voir la vue et toutes les sous vues possibles. En indiquant les attributs autorisés, la permission s'appliquera aussi aux attributs supplémentaires de l'objet vue.

en: 
            By default, 'permission' only applies to viewing the view and
            any possible sub views. By specifying this attribute, you can
            make the permission also apply to everything described in the
            supplied interface.
    
            Multiple interfaces can be provided, separated by
            whitespace.
fr: 
            Par défaut, 'permission' s'applique seulement pour voir la vue et toutes les sous vues possibles. En indiquant cet attribut, la permission s'appliquera à tout ce qui est décrit dans l'interface fournie.
    
    Des interfaces multiples peuvent être fournies, séparées par des espaces blancs.

en: 
            Id of the version history related to the version controlled resource.
    
            If this isn't set (is None),
fr: 
            L'id de l'historique de version lié à la ressource contrôlée par version.
    
            Si ce n'est pas défini (égal à None),

en: 
            Specifies the interface for which the default view is declared. All
            objects implementing this interface make use of this default
            setting. If this attribute is not specified, the default is available
            for all objects.
fr: 
            Indique l'interface pour laquelle la vue par défaut est déclarée. Tout les objets implémentant cette interface se servent de cette configuration par défaut. Si cet attribut n'est pas spécifié, la configuration par défaut est disponible pour tout les objets.

en: 
            Specifies the permission by id that will be required to
            access or mutate the attributes and methods specified.
fr: 
            Indique l'id de la permission qui sera requis pour accéder ou muter les attributs et méthodes indiqués.

en: 
            The order attribute can be used to determine the order in
            which fields in a schema were defined. If one field is created
            after another (in the same thread), its order will be
            greater.
    
            (Fields in separate threads could have the same order.)
fr: 
            L'attribut d'ordre peut-être utilisé afin de déterminer l'ordre dans
            lequel les champs d'un schéma sont définis.  Si un champ est créé
            après un autre (dans le même fil), son ordre sera
            plus grand (Des champs dans des fils séparés peuvent avoir le même ordre).

en: 
            This argument says that this content class should be configured in the
            same way the specified class' security is. If this argument is
            specified, no other argument can be used.
fr: 
            Cet argument indique que cette classe de contenu devrait être configurée de la même manière que la sécurité des classes indiquées. Si cet argument est indiqué, aucun autre argument ne peut être employé.

en: 
            Value after whitespace processing cannot have greater
            or equal than `max_length` characters (if a string type) or
            elements (if another sequence type). If `max_length` is
            ``None``, there is no maximum.
fr: 
            Une valeur après traitement des espaces blancs ne peut pas avoir moins de
            min_length caractères (dans le cas d'un type chaîne) ou éléments 
    (        pour tout autre type de séquence). Si min_length vaut `None`, il n'y a pas
            de maximum.

en: 
            Value after whitespace processing cannot have less than
            `min_length` characters (if a string type) or elements (if
            another sequence type). If `min_length` is ``None``, there is
            no minimum.
fr: 
            Une valeur après traitement des espaces blancs ne peut pas avoir moins de
            min_length caractères (dans le cas d'un type chaîne) ou éléments 
    (        pour tout autre type de séquence). Si min_length vaut `None`, il n'y a pas
            de minimum.

en: 
            the identifier for this factory in the ZMI factory
            identification scheme.  If not given, defaults to the literal
            string given as the content directive's 'class' attribute.
fr: 
            L'identifiant de ce producteur dans le plan d'identification de producteur de la ZMI. S'il n'est pas donné, la chaîne littérale donnée comme attribut de classe de la directive de contenu sera utilisée.

en: 
        All used and important interfaces are registered through the site
        manager. While it would be possible to just list all attributes, it is
        hard on the user to read such an overfull list. Therefore, interfaces that
        have partial common module paths are bound together.
    
        The documentation of an interface also provides a wide variety of
        information, including of course the declared attributes/fields and
        methods, but also available adapters, and utilities that provide
        this interface.
fr: 
        Toutes les interfaces importantes et utilisées sont enregistrées à travers le gestionnaire de site. Même s'il est possible de limiter aux attributs, il est difficile de lire ce genre de listes. Toutefois, les interfaces qui possèdent partiellement des chemins de modules communs sont mis ensembles. La documentation d'une interface fournis une grande variété d'informations, incluant bien sur les attributs/champs et les méthodes, mais aussi les adaptateurs disponibles, et les utilitaires qui fournissent cette interface.

en: 
        Here you can see all registered interface types. When you open the subtree
        of a specific interface type, you can see all the interfaces that provide
        this type. This can be very useful in cases where you want to determine
        all content type interfaces, for example.
fr: 
        Ici vous pouvez voir tout les types d'interfaces enregistrés. Quand vous ouvrez un sous arbre d'un type d'interface spécifique, vous pouvez voir toutes les interfaces que fournit ce type. Ceci peut être très utile dans les cas ou vous souhaitez déterminer tout les types d'interfaces de contenu, par exemple.

en: 
        Preferences for API Docs' Interface Details Screen
    
        It is possible to hide and show various sections of the interface details'
        screen. The following preferences allow you to choose the sections to be
        shown by default.
fr: 
        Préférences pour l'écran de détails de l'interface pour les Docs API
    
        Il est possible de cacher ou d'afficher les sections de l'écran de détails
        d'interface. Les préférences suivantes vous permet de choisir les sections qui seront
        affichées par défaut.

en: 
        This is a developer's book compiled from all existing documentation
        files. It is not meant to be a complete or cohesive work, but each chapter
        in itself is a little story. Think about it like a collection of fairy
        tales.
fr: 
        Ceci est le livre du développeur compilé à partir de tout les fichiers de documentation disponibles. Cela ne veut pas dire que le travail est complet ou cohérent, mais chaque chapitre est en lui même une petite histoire. Voyez les comme une collection de contes de fées.

en: 
        This module allows you to get an overview of the modules and classes
        defined in the Zope 3 framework and its supporting packages. There are
        two methods to navigate through the modules to find the classes you are
        interested in.
    
        The first method is to type in some part of the Python path of the class
        and the module will look in the class registry for matches. The menu will
        then return with a list of these matches.
    
        The second method is to click on the "Browse Zope Source" link. In the
        main window, you will see a directory listing with the root Zope 3
        modules. You can click on the module names to discover their content. If a
        class is found, it is represented as a bold entry in the list.
    
        The documentation contents of a class provides you with an incredible
        amount of information. Not only does it tell you about its base classes,
        implemented interfaces, attributes and methods, but it also lists the
        interface that requires a method or attribute to be implemented and the
        permissions required to access it.
fr: 
        Ce module vous permet d'avoir une présentation des modules et des classes définis dans le framework Zope 3 et les extensions supportées. Il existe deux méthodes pour naviguer à travers les modules et trouver les classes qui vous intéressent.
    
        La première méthode est de taper le chemin Python de la classe et le module cherchera dans l'enregistrement des classes. Le menu retournera une liste qui satisfait au critère.
    
        La seconde méthode est de cliquer sur le lien "Naviguer dans les sources Zope". Dans la fenêtre principale, vous verrez une liste de modules Zope 3. Vous pouvez cliquer sur le nom des modules pour découvrir leurs contenus. Si une classe est trouvée, son entrée deviendra gras dans la liste.
    
        Le contenu de la documentation d'une classe fournit un nombre incroyable d'informations. Non seulement sur les classes de registres, les interfaces implémentées, les attributs et les méthodes, mais aussi sur les listes des interfaces qui demandent l'implémentation d'une méthode ou d'un attribut et les permissions pour y accéder.

en: 
        This module presents you with a complete list of ZCML directives and
        serves therefore well as reference. The menu provides you with a tree that
        organizes the directives by namespaces.
    
        The documentation contents for each directive tells you all the available
        attributes and their semantics. It also provides a link to the interface
        the directive confirms to. If available, it will even tell you the
        file the directive was declared in. At the end a list of available
        subdirectives is given, also listing the implemented interface and
        available attributes.
fr: 
        Ce module vous présente une liste complète de directives ZCML et sert donc de référence. Le menu vous fournit un arbre qui organise les directives par des espaces de noms. Le contenu de la documentation pour chaque directive vous indique tous les attributs disponibles et leur sémantique. Elle fournit également un lien vers l'interface que la directive déclare. Si c'est disponible, elle vous indiquera même le fichier ou la directive a été déclaré. A la fin une liste des sous directives disponibles est donnée, listant également l'interface implémentée et les attributs disponibles.

en: 
        Utilities are also nicely registered in a site manager, so that it is easy
        to create a listing of available utilities. A utility is identified by the
        providing interface and a name, which can be empty. The menu provides you
        with a list of interfaces that utilities provide and as sub-items the
        names of the various implementations.
    
        Again, the documentation of a utility lists all the attributes/fields and
        methods the utility provides and provides a link to the implementation.
fr: 
        Les utilitaires sont aussi bien enregistrés dans le gestionnaire de site, de sorte qu'il soit aisé de créer une liste d'utilitaires disponibles. Un utilitaire est identifié par l'interface qu'il fournit et un nom, qui peut être vide. Le menu vous donne, avec une liste d'interfaces que l'utilitaire fournit, comme sous éléments les noms des différentes implémentations.
     De nouveau, la documentation d'un utilitaire liste tout les attributs/champs et méthodes que l'utilitaire fournit et donne un lien vers l'implémentation.

en: 
    Removal of object (${object}) which has dependents (${dependents})
    is not possible !
    
    You must deactivate this object before trying to remove it.
fr: 
    La suppression de l'objet (${object}) qui possèdent des dépendances (${dependents}) n'est pas possible !
    
    Vous devez préalablement désactiver l'objet avant d'essayer de l'enlever.

en:           These are all the preferences related to viewing the API          documentation.
fr:           Ce sont toutes les préférences liées à la visualisation de la documentation de l'API.

en:          In this category you will find all preferences related to the Zope         Management Interface (ZMI).
fr:          Dans cette catégorie vous trouverez toutes les préférences liées à l'interface de gestion de Zope (ZMI)

en:        Use the object-introspection facility to discover       and browse interfaces and classes.
fr:        Employez le service de l'objet introspection pour découvrir et passer en revue les interfaces et les classes.

en: ${application_id} Application Manager Details
fr: Détails sur le gestionnaire d'application ${application_id}

en: ${count} objects
fr: ${count} objets

en: ${days} day(s) ${hours}:${minutes}:${seconds}
fr: ${days} jour(s) ${hours}:${minutes}:${seconds}

en: ${items} items
fr: ${items} éléments

en: ${lines} lines
fr: ${lines} lignes

en: ${name} (moved or deleted)
fr: ${name} (déplacé ou supprimé)

en: ${name} Preferences
fr: Préférences ${name}

en: ${num} robot unit
fr: ${num} unité robot

en: ${provided} utility
fr: ${provided} utillitaire

en: ${provided} utility named '${name}'
fr: ${provided} utilitaire nommé '${name}'

en: &lt;No Name&gt;
fr: &lt;Pas de nom&gt;

en: &lt;no name&gt;
fr: &lt;pas de nom&gt;

en: (Attribute)
fr: (Attribut)

en: (C-based class)
fr: (Classes basées sur C)

en: (Enter partial Python path)
fr: (Entrez le chemin partiel Python)

en: (Name: "${name}")
fr: (Nom : "${name}")

en: (line ${line})
fr: (ligne ${line})

en: (name: ${name})
fr: (nom : ${name})

en: (read)
fr: (lecture)

en: (unknown name)
fr: (nom inconnu)

en: (unnamed utility)
fr: (utilitaire anonyme)

en: (write)
fr: (écriture)

en: 1 item
fr: 1 élément

en: 1 line
fr: 1 ligne

en: <i>no name</i>
fr: <i>pas de nom</i>

en: <permission not activated>
fr: <permission non activée>

en: <role not activated>
fr: <rôle désactivé>

en: <strong>Allow</strong>&nbsp;
fr: <strong>Autorisé</strong>&nbsp;

en: <strong>Deny</strong>&nbsp;
fr: <strong>Refusé</strong>&nbsp;

en: <strong>Roles</strong>&nbsp;
fr: <strong>Rôles</strong>&nbsp;

en: <strong>Unset</strong>&nbsp;
fr: <strong>Supprimer</strong>&nbsp;

en: A Boolean Field
fr: Un champ booléen

en: A Catalog allows indexing and searching of objects
fr: Un catalogue permet d'indexer et de rechercher des objets

en: A DA for the built-in 100% Pure Python Gadfly Database
fr: Un DA pour la base de données intégrée Gadfly 100% Python

en: A Datetime Field
fr: Un champ date et heure

en: A Default User Preferences Provider
fr: Un fournisseur par défaut de préférences utilisateur

en: A File
fr: Un fichier

en: A Float Field
fr: Un champ flottant

en: A Group folder
fr: Un dossier groupe

en: A Persistent Content Component Definition
fr: Une définition de composant de contenu persistante

en: A Persistent Schema that can be edited through the web
fr: Un schéma persistant qui peut être éditer via le Web

en: A Persistent Translation Domain
fr: Un domaine de traduction persistant

en: A Pluggable Persistent Authentication Plugin
fr: Une extension d'authentification persistante enfichable

en: A RAM cache is a volatile (in memory) cache
fr: Un RAM cache est un cache volatile (en mémoire)

en: A Search String
fr: Une chaîne de recherche

en: A Security Permission
fr: Une permission de sécurité

en: A Security Role
fr: Un rôle sécurité

en: A Text Field
fr: Un champ texte

en: A TextLine Field
fr: Un champ ligne de texte

en: A callable object that handles events.
fr: Un objet accessible pour gérer des événements.

en: A class that provides attributes used by the view.
fr: Une classe qui fournit les attributs utilisés par la vue.

en: A condition for displaying the menu item
fr: Une condition afin d'afficher l'élément de menu

en: A content-based script to execute dynamic SQL.
fr: Un script de contenu pour exécuter du SQL dynamique.

en: A description of the field
fr: Une description du champ

en: A description of the menu item. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menu items.
fr: Une description de l'élément du menu. Ceci peut être affiché dans les pages du menu ou dans un fenêtre contextuelle d'aide pour les éléments du menu.

en: A description of the menu. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menus.
fr: Une description du menu. Il peut apparaître sur les pages du menu ou les boites de dialogues d'aides pour le menu.

en: A detailed description of the principal.
fr: Une description détaillée du Principal.

en: A factory used to create the subscriber instance.
fr: Un producteur utilisé pour créer une instance d'abonné.

en: A file that supports multiple locales.
fr: Un fichier qui supporte de multiple locales.

en: A list of classes that implement this interface. This might duplicate the entries in Utilities.
fr: Une liste de classes qui implémentent cette interface. Cela peut-être redondant avec les entrées dans Utilitaires.

en: A list of factories (usually just one) that create the adapter instance.
fr: Une liste de producteurs (en général un seul) qui créé l'instance de l'adaptateur.

en: A list of factories that create objects implementing this interface.
fr: Une liste de producteurs qui créent des objets implémentant cette interface.

en: A list of regular expressions.
    
                         Requests whose paths match any of the expressions listed
                         here will not be shown.
fr: Une liste d'expressions rationnelles. Les requêtes dont les chemins correspondent à une des expressions listées ici ne seront pas montrées.

en: A list of utilities that are registered to provide this interface.
fr: Une liste d'utilitaires qui sont enregistrés pour fournir cette interface.

en: A long description of the event.
fr: Une description longue de l'événement.

en: A multi-locale version of an Image.
fr: Une version d'une locale multiple d'une image.

en: A principals group
fr: Un groupe Principals

en: A set of attributes that can be used during the SQL command rendering process to provide dynamic data.
fr: Un ensemble d'attributs qui peuvent être utilisés lors du processus de rendu de commande SQL afin de délivrer des données dynamiques.

en: A short description of the event.
fr: Une description courte de l'événement.

en: A short summary or label
fr: Un court résumé ou label

en: A simple case insensitive Folder.
fr: Un simple dossier insensible à la case.

en: A simple, content-based DTML page
fr: Une simple page DTML de contenu

en: A simple, content-based Page Template
fr: Un simple contenu basé sur page template

en: A simple, content-based Python Page
fr: Une simple page Python de contenu

en: A skin is composed of layers. It is common to put
            skin specific views in a layer named after the skin. If the 'layer'
            attribute is not supplied, it defaults to 'default'.
fr: Un thème est composé de calques. Il est commun de placer les vues spécifiques d'un thème dans une calque nommée après le thème. Si l'attribut 'calque' n'est pas spécifié, la configuration par défaut sera 'défaut'.

en: A stateful workflow process definition
fr: Une définition d'un processus de workflow à état

en: A syntax error occurred.
fr: Il y a une erreur de syntaxe.

en: A system error occurred.
fr: Une erreur système s'est produite.

en: A utility that provides unique ids to objects
fr: Un utilitaire qui fourni les Ids uniques aux objets

en: A viewlet manager can provide an interface, which is used to lookup its contained viewlets.
fr: Un gestionnaire de viewlet qui peut fournir une interface, qui est utilisée pour rechercher son conteneur de viewlets.

en: API Doc Tool
fr: Outil Doc API

en: About Menus
fr: Au sujet des menus

en: About Zope 3
fr: Au sujet de Zope 3

en: Active
fr: Actif

en: Adapter Registry
fr: Registre des adaptateurs

en: Adapter factory/factories
fr: Producteur(s) d'adaptateur

en: Adapters
fr: Adaptateurs

en: Adapters (light version)
fr: Adaptateurs (version courte)

en: Adapters can have names.
    
    This attribute allows you to specify the name for this adapter.
fr: Les adaptateurs peuvent avoir des noms. Cet attribut vous permet de spécifier un nom pour cet adaptateur.

en: Adapters that provide this interface:
fr: Les adaptateurs qui fournissent cette interface :

en: Adapters where this interface is required:
fr: Les adaptateurs pour lesquels cette interface est requise :

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Add Boolean Field
fr: Ajouter un champ booléen

en: Add Content
fr: Ajouter du contenu

en: Add Datetime Field
fr: Ajouter un champ de date et heure

en: Add Float Field
fr: Ajouter un champ flottant

en: Add Gadfly Database Adapter
fr: Ajouter un adaptateur de base de données Gadfly

en: Add Home Folder Manager
fr: Ajouter un gestionnaire de dossier personnel

en: Add Integer Field
fr: Ajouter un champ entier

en: Add Interfaces:
fr: Ajouter des interfaces :

en: Add More
fr: Ajouter plus

en: Add Permission
fr: Ajouter une permission

en: Add Pluggable Authentication
fr: Ajouter une authentification enfichable

en: Add Principal Folder
fr: Ajouter un dossier Principal

en: Add Principal Information
fr: Ajouter des informations Principal

en: Add Principal Source
fr: Ajouter la source Principal

en: Add Python Page
fr: Ajouter une page Python

en: Add Registration
fr: Ajouter un enregistrement

en: Add Simple User with details
fr: Ajouter un utilisateur simple avec des détails

en: Add Site Management Folder
fr: Ajouter un dossier de gestion de site

en: Add State
fr: Ajouter un état

en: Add Text Field
fr: Ajouter un champ texte

en: Add TextLine Field
fr: Ajouter un champ ligne de texte

en: Add Transition
fr: Ajouter une transition

en: Add Utility
fr: Ajouter un utilitaire

en: Add a DTML Page
fr: Ajouter une page DTML

en: Add a Demo BoolWidget
fr: Ajouter une démo BoolWidget

en: Add a Demo IntWidget
fr: Ajouter une démo IntWidget

en: Add a Demo TextAreaWidget
fr: Ajouter une démo TextAreaWidget

en: Add a Demo TextWidget
fr: Ajouter une démo TextWidget

en: Add a File
fr: Ajouter un fichier

en: Add a SQL Script
fr: Ajouter un script SQL

en: Add a ZPT Page
fr: Ajouter une page ZPT

en: Add a field index
fr: Ajouter un index champ

en: Add a text index
fr: Ajouter un index texte

en: Add an Image
fr: Ajouter une image

en: Add group folder
fr: Ajouter un dossier groupe

en: Add group information
fr: Ajouter l'information sur le groupe

en: Add new Mapping
fr: Ajouter une nouvelle carte

en: Add new language
fr: Ajouter une nouvelle langue

en: Add new messages
fr: Ajouter de nouveaux messages

en: Add:
fr: Ajouter :

en: Adding info
fr: Ajouter des informations

en: Additionally required interfaces
fr: interfaces requises additionnelles

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Widgets
fr: Widgets avancés

en: All users have this role implicitly
fr: Tous les utilisateurs disposent implicitement de ce rôle

en: Allow
fr: Autorisé

en: An Error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: An Image
fr: Une image

en: An Integer Field
fr: Un champ entier

en: An Internationalized File
fr: Un fichier internationalisé

en: An Internationalized Image
fr: Une image internationalisée

en: An Python Page
fr: Une page Python

en: An empty name was provided. Names cannot be empty.
fr: Un nom vide a été fourni. Les noms ne peuvent être vides.

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: An error occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: An utility to manage content and workflow interaction.
fr: Un utilitaire pour gérer le contenu et l'intéraction du workflow.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Approximate epoch time this ISessionData was last retrieved from its ISessionDataContainer
fr: Temps approximatif à laquelle ce ISessionData a été extraite de son ISessionDataContainer

en: Argument Name
fr: Nom de l'argument

en: Assign a Principal
fr: Assigner un Principal

en: Assignments
fr: affectations

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes and methods
fr: Attributs et méthodes

en: Attributes that can be set
fr: Attributs qui peuvent être configurés

en: Attributes/Fields
fr: Attributs/Champs

en: Attributes/Properties
fr: Attributs/Propriétés

en: Authenticator Plugins
fr: Extensions d'authentification

en: Auto create assignment
fr: Création automatique d'affectation

en: Available Mappings
fr: Cartes disponibles

en: BForest API
fr: API BForest

en: BTree Developer Information
fr: Information développeur BTree

en: Back to the main page.
fr: Revenir à la page principale.

en: Bar description
fr: Description de bar

en: Base Folder
fr: Dossier de base

en: Base classes
fr: Classes de base

en: Base interfaces
fr: Interfaces de bases

en: Basic Field
fr: Champ basique

en: Basic Widgets
fr: Widgets basiques

en: Book
fr: Livre

en: BoolWidget Index
fr: Index BoolWidget

en: Boolean Field
fr: Champ booléen

en: Boston Skin
fr: Thème Boston

en: Branch Id
fr: Id de la branche

en: Broken object
fr: Objet cassé

en: Browse Zope Source
fr: Naviguer dans les sources de Zope

en: Browser
fr: Navigateur

en: Browser Form Challenger
fr: Challengeur du formulaire du navigateur

en: Browser Views
fr: Vues du navigateur

en: Bytes Field
fr: Champ octets

en: BytesLine Field
fr: Champ ligne d'octets

en: Cache name
fr: Nom du cache

en: Cached Properties
fr: Propriétés cachées

en: Caching
fr: Cacher

en: Case insensitive Folder
fr: Dossier insensible à la case

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Catalog statistics
fr: Statistiques du catalogue

en: Change Internal Principal
fr: Modifier le Principal interne

en: Change a file
fr: Modifier un fichier

en: Change group information
fr: Modifiez les informations sur le groupe

en: Changed data ${datetime}
fr: Données modifiées le ${datetime}

en: Checked in
fr: Archivage

en: Checked out
fr: Extraction

en: Checkin
fr: Archiver

en: Checkin Message
fr: Message de l'archivage

en: Checkout
fr: Extraire

en: Class
fr: Classe

en: Class Browser
fr: Navigateur de classes

en: Class Finder:
fr: Localisateur de classe :

en: Class Registry
fr: Registre de classe

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Click <a href="@@addRegistration.html">here</a> to register the object again.
fr: Cliquez <a href="@@addRegistration.html">ici</a> pour enregistrer l'objet une nouvelle fois.

en: Click here to return.
fr: Cliquez ici pour revenir.

en: Click on one of the Documentation Modules above and a menu for this module will appear.
fr: Sélectionnez un des modules de documentation et son menu apparaîtra.

en: Code Browser
fr: Navigateur de code

en: Collaboration Diagrams
fr: Diagramme de collaboration

en: Command line
fr: Ligne de commande

en: Comment
fr: Commentaire

en: Commit Action
fr: Enregistrement

en: Commit results: ${results}
fr: Résultats de l'enregistrement : ${results}

en: Component Architecture
fr: Architecture de composants

en: Component Interface
fr: Interface du composant

en: Component to be used
fr: Composant à utiliser

en: Component to use
fr: Composant à utiliser

en: Component:
fr: Composant :

en: Components
fr: Composants

en: Configuration Filename
fr: Configuration du nom de fichier

en: Configuration Package
fr: Paquetage de configuration

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure Error Log
fr: Configurer le journal des erreurs

en: Configure like this class
fr: Configurer comme cette classe

en: Connection Management
fr: Gestion des connexions

en: Connection Name
fr: Nom de connexion

en: Connection URI:
fr: URI de connexion :

en: Constraint not satisfied
fr: Contrainte non satisfaite

en: Container Field
fr: Champ conteneur

en: Container Type to create
fr: Le type de conteneur à créer

en: Container is not a valid Zope container.
fr: Le conteneur n'est pas un conteneur Zope valide.

en: Contains $${num} item(s)
fr: Contient $${num} élément(s)

en: Content Component Definition
fr: Définition de composant de contenu

en: Content Last Modified
fr: Contenu modifié récemment

en: Content Providers
fr: Fournisseurs de contenu

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Content Workflows Manager
fr: Gestionnaire de contenu de workflows

en: Content listing
fr: Liste de contenu

en: Content-Type is not application/x-snarf
fr: Le type de contenu n'est pas application/x-snarf

en: Content-generating template.
fr: Template de génération de contenu.

en: Content/Process Registry
fr: Registre de contenu/processus

en: Contents
fr: Contenus

en: Control Panels
fr: Panneaux de contrôle

en: Cookie Client Id Manager
fr: Gestionnaire d'Id du cookie du client

en: Cookie Client Id Manager Properties
fr: Gestionnaire de propriétés de l'Id du cookie du client

en: Cookie Lifetime
fr: Durée de vie du cookie

en: Cookie Name
fr: Nom du cookie

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Schema
fr: Copier schéma

en: Copy exceptions to the event log
fr: Copier les exceptions dans le journal d'événement

en: Countdown until restart or shutdown
fr: Compte à rebours avant redémarrage ou arrêt

en: Create Functional Doctest
fr: Créer un doctest fonctionnel

en: Create Home Folder
fr: Créer le dossier personnel

en: Create Menu
fr: Créer le menu

en: Created
fr: Créé

en: Created:
fr: Créé :

en: Creating HTTP Results
fr: Création des résultats HTTP

en: Creator
fr: Créateur

en: Credentials Plugins
fr: Extensions credentials

en: Cross-Database References
fr: Références multi  bases de données

en: Current Database Generation
fr: Génération actuelle de base de données

en: Current Status: ${status}
fr: Statut actuel : ${status}

en: Currently the object uses ${cache_id_or_url}.
fr: Actuellement, cet objet utilise ${cache_id_or_url}.

en: Currently there is no cache associated with the object.
fr: Actuellement, il n'y a pas de cache associé à cet objet.

en: Cut
fr: Couper

en: DSN
fr: NSD

en: DTML Page
fr: Page DTML

en: Data
fr: Données

en: Database Adapter - Test Connection
fr: Adaptateur de base de données - Connexion de test

en: Database Schemas
fr: Schéma de base de données

en: Database encoding
fr: Encodage de la base de données

en: Database generations
fr: Générations de base de données

en: Datetime Field
fr: Champ date et heure

en: Default Language
fr: Langue par défaut

en: Default Security Policy
fr: Politique de sécurité par défaut

en: Default User Preferences Provider
fr: Fournisseur par défaut de préférences utilisateur

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Define Permissions
fr: Définir des permissions

en: Defines what the 'resolution' of item timeout is. Setting this higher allows the transience machinery to do fewer 'writes' at the expense of  causing items to time out later than the 'Data object timeout value' by  a factor of (at most) this many seconds.
fr: Définit la 'résolution' du délai d'expiration des éléments. Configurer une valeur haute permet au gestionnaire d'objets temporaires de faire moins d'écritures, permettant aux éléments d'expirer plus tard que 'la valeur d'expiration des objets de données' de (au plus) plusieurs secondes.

en: Delete Messages
fr: Effacer les messages

en: Demo Widgets
fr: Widgets de démo

en: Deny
fr: Refusé

en: Deprecation API
fr: API dépréciée

en: Description:
fr: Description :

en: Destination State
fr: État de destination

en: Dict Field
fr: Champ dictionnaire

en: Directly Provided Interfaces
fr: Interfaces fournies directement

en: Display traceback as text
fr: Afficher la trace au format texte

en: Document Count
fr: Compteur de documents

en: Documentation String
fr: Chaîne de documentation

en: Does not exist
fr: N'existe pas

en: Domain
fr: Domaine

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Boolean Field
fr: Éditer un champ booléen

en: Edit Datetime Field
fr: Éditer un champ date et heure

en: Edit Float Field
fr: Éditer un champ flottant

en: Edit Form
fr: Formulaire d'édition

en: Edit Home Folder Manager
fr: Éditer le gestionnaire de dossier personnel

en: Edit Integer Field
fr: Éditer un champ entier

en: Edit Message
fr: Éditer le message

en: Edit Messages
fr: Éditer les messages

en: Edit Permission
fr: Éditer la permission

en: Edit Pluggable Authentication Utility
fr: Éditer l'utilitaire d'authentification enfichable

en: Edit Python Page
fr: Éditer une page Python

en: Edit Relational Database Adapter
fr: Éditer l'adaptateur de base de données relationnelle

en: Edit Schema
fr: Éditer un schéma

en: Edit Text Field
fr: Éditer un champ texte

en: Edit TextLine Field
fr: Éditer un champ ligne de texte

en: Edit User Information
fr: Éditer les informations utilisateur

en: Edit a DTML page
fr: Éditer une page DTML

en: Edit a Transition
fr: Editer une transition

en: Edit a ZPT page
fr: Éditer une page ZPT

en: Edit an SQL script
fr: Éditer un script SQL

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encoding of the database content
fr: Encodage du contenu de la base de données

en: End of the range (excluding the value itself)
fr: Fin de l'intervalle (à l'exclusion de la valeur elle-même)

en: Entries
fr: Entrées

en: Error Logging Utility
fr: Utilitaire d'enregistrement des erreurs

en: Error Reporting Utility for Logging Errors
fr: Utilitaire de rapport d'erreurs pour les erreurs enregistrées

en: Error object: ${error_object}
fr: Objet erreur : ${error_object}

en: Error type: ${error_type}
fr: Type de l'erreur : ${error_type}

en: Errors
fr: Erreurs

en: Evaluate Inline Code
fr: Évaluer le code en ligne

en: Evaluate code snippets in TAL. We usually discourage people from using this feature.
fr: Evaluer des portions de code en TAL. Généralement nous décourageons l'usage de cette fonction.

en: Events
fr: Événements

en: Everybody
fr: Tous le monde

en: Evolve?
fr: Évoluer ?

en: Evolver from Generation ${from} to Generation ${to}
fr: Évoluer de la génération ${from}  à la génération ${to}

en: Exception Log (most recent first)
fr: Journal des exceptions (les plus récentes en premier)

en: Exception Type
fr: Type d'exception

en: Exception Value
fr: Valeur de l'exception

en: Exception traceback
fr: Trace de l'exception

en: Executed Query:
fr: Requête exécutée :

en: Expand macros so that they all are shown in the code.
fr: Étendre les macros afin qu'elles soient toutes affichées dans le code.

en: Expand macros when editing
fr: Étendre macros pendant l'édtion

en: Export: <a href="@@export.html">save as file</a>
fr: Exporter : <a href="@@export.html">sauvegarder dans un fichier</a>

en: Extended Adapters
fr: Adaptateurs étendus

en: Extended Browser Views
fr: Vues étendues du navigateur

en: Extended Editor
fr: Éditeur étendue

en: Extended FTP Views
fr: Vues FTP étendues

en: Extended HTTP Views
fr: Vues HTTP étendues

en: Extended Other Views
fr: Autres vues étendues

en: Extended Required Interface Adapters
fr: Adaptateurs étendues avec interface requise

en: Extended XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC étendues

en: Extended views
fr: Vues étendues

en: External Edit
fr: Édition externe

en: FTP Views
fr: Vues FTP

en: Factories
fr: Producteurs

en: Factory
fr: Producteur

en: Factory Name
fr: Nom du producteur

en: False
fr: Faux

en: Field Callable
fr: Champ appelable

en: Field Index
fr: Index champ

en: Field Indexes
fr: Des index champ

en: Field Name
fr: Nom de champ

en: Field Order
fr: Champ ordonné

en: Field keys must conform to the given type, expressed
               via a Field.
fr: Le champ clé doit être conforme au type donné défini via un champ.

en: Field value items must conform to the given type, expressed via a Field.
fr: La valeur des champs des éléments doit être conforme au type spécifié dans un champ.

en: Field values must conform to the given type, expressed
               via a Field.
fr: Les valeurs de champ doivent être conforme au type défini via un champ.

en: File
fr: Fichier

en: File "${filename}", line ${lineno}, offset ${offset}
fr: Ficher "${filename}", ligne ${lineno}, décalage ${offset}

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: File name of the data file.
fr: Nom de fichier du fichier de données.

en: File:
fr: Fichier :

en: FileSystem encoding
fr: Codage du système de fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter (% - wildcard):
fr: Filtre (% - caractère générique):

en: Find
fr: Chercher

en: Float Field
fr: Champ flottant

en: Folder
fr: Dossier

en: Foo description
fr: Description de foo

en: Food For Thought
fr: Matières à réflexion

en: For each permission you want to grant (or deny) to a role,
            set the entry for that permission and role to a '+' (or '-').
            Permissions are shown on the left side, going down.
            Roles are shown accross the top.
fr: Pour chaque permission que vous voulez autoriser (ou refuser) à un rôle, placez l'entrée pour cette permission et le rôle à '+' (ou '-'). Les permissions sont affichées sur le coté, de haut en bas. Les rôles sont montrés sur le haut.

en: For interface
fr: Pour l'interface

en: Form Parser
fr: Parseur de formulaire

en: Form input is not a file object
fr: L'entrée du formulaire n'est pas un objet fichier

en: Functional DocTest
fr: DocTest fonctionnel

en: Gadfly DA
fr: DA Gadfly

en: Gadfly Database Adapter
fr: Adaptateur de base de données Gadfly

en: Generations
fr: Générations

en: Generic Adapters
fr: Adaptateurs génériques

en: Generic Browser Views
fr: Vues génériques du navigateur

en: Generic FTP Views
fr: Vues FTP génériques

en: Generic HTTP Views
fr: Vues HTTP génériques

en: Generic Other Views
fr: Autres vues génériques

en: Generic Required Interface Adapters
fr: Adaptateurs génériques avec interface requise

en: Generic XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC génériques

en: Generic views
fr: Vues génériques

en: Global CA (Socket Example)
fr: AC globaux (Exemple d'une socket)

en: Global Component Architecture
fr: Architecture de composants globaux

en: Global Principals
fr: Principals globaux

en: Grant
fr: Autorisation

en: Granting Roles and Permissions to Principals
fr: Accorder rôles et permissions aux utilisateurs

en: Grants for the selected principal
fr: Accorder des rôles à l'utilisateur sélectionné

en: Grants updated.
fr: Les autorisations ont été mis à jour.

en: Group
fr: Groupe

en: Group Folder
fr: Dossier groupe

en: Group Folders
fr: Dossiers groupe

en: Group ID prefix
fr: Préfixe de l'ID de groupe

en: Group Search String
fr: Chaîne de recherche de groupes

en: Groups
fr: Groupes

en: HTTP Basic-Auth Plugin
fr: Extension HTTP Basic Auth

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Handler:
fr: Gestionnaire :

en: Header
fr: Entête

en: Help
fr: Aide

en: Help Topic
fr: Sujet d'aide

en: Help Topic Title
fr: Titre du sujet d'aide

en: Helpful message.
fr: Message d'aide.

en: Here you can enter an SQL statement, so you can test the connection.
fr: Ici vous pouvez spécifier une instruction SQL, afin de tester la connexion.

en: Here you can export and import messages from your Translation Domain.
fr: Ici vous pouvez exporter et importer des messages de votre domaine de traduction.

en: Hits
fr: Succès

en: Home Folder
fr: Dossier personnel

en: Home Folder Manager
fr: Gestionnaire de dossier personnel

en: Hostname
fr: Nom de la machine

en: How often the queue is checked for new messages (in milliseconds)
fr: A quelle fréquence la file d'attente doit être vérifiée afin de trouver de nouveaux messages (en millisecondes)

en: How the Transition is triggered (Automatic/Manual)
fr: Comment la transition est déclenchée (Automatiquement/Manuellement)

en: I18n File
fr: Fichier i18n

en: I18n Image
fr: Image i18n

en: I18n and L10n
fr: i18n et l10n

en: Icon URI
fr: URI de l'icône

en: Id Field
fr: Champ Id

en: Id as which this permission will be known and used.
fr: Id sous lequel cette permission sera connue et utilisée.

en: Identifier for the new branch.
fr: identifiant pour la nouvelle branche.

en: Ids can't be more than 100 characters long.
fr: Les Ids ne peuvent pas dépasser 100 charactères.

en: Ids must contain only printable 7-bit non-space ASCII characters
fr: Les Ids doivent seulement contenir des charactères ASCII 7 bits sans espace

en: If input for this Field is missing, and that's ok,
                              then this is the value to use
fr: Si le contenu de ce champ est manquant, et que s'est correct,
                              alors ceci est la valeur à utiliser

en: If set to True, the system will create a local browser menu for you. If this option is set to False, the system will try to find the next site manager that has a menu with the specified id. If no menu was found or the menu is a global menu, then an error is occurred.
fr: Si la valeur est à True, le système va créer un menu local de navigateur. Si cette option est à False, le système essayera de chercher le prochain gestionnaire de site qui possede un menu avec l'id indiqué. si aucun menu n'est trouvé ou que le menu est un menu global, alors une erreur est levée.

en: If this field is set to True, a copied version of the schema will be used in the Content Component instance. This has the advantage that an existing Content Component's schema is set in stone and can never change, even when a mutable schema evolves. If the value is False, then the Content Component's can change (which is desirable in some cases - i.e. during development.)
fr: Si ce champ est à True, une copie du schéma sera utilisée dans l'instance du composant de contenu. Cela a pour avantage qu'un composant de contenu existant est inaltérable même si un schéma mutable évolue. Si la valeur est à False alors le composant de contenu pourra être modifié (ce qui peut-être utile dans certains cas - ex. : en cours de développement).

en: If true, the field's value cannot be changed.
fr: Si oui, la valeur du champ ne peut être modifiée.

en: If true, then the field should be called to get the value to be indexed
fr: Si c'est vrai, alors le champ sera appelé pour obtenir la valeur à indexer

en: If you see this screen for more than 5 seconds, click here.
fr: Si vous voyez cet écran plus de 5 secondes, cliquez ici.

en: If you specify a time of 0 seconds, then the server will be shutdown or restarted immediately.
fr: Si vous spécifiez 0 seconde alors le serveur effectuera un arrêt ou redémarrera immédiatement.

en: Ignored exception types
fr: Types d'exceptions ignorés

en: Implemented Interfaces
fr: Interfaces implémentées

en: Import / Export Process Definitions:
fr: Importer / Exporter les définitions des processus :

en: Import File Name:
fr: Nom du fichier à importer :

en: Import and Export Messages
fr: Messages d'import et d'export

en: Import was successfull!
fr: L'importation est réussie !

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Import:
fr: Importer :

en: Inactive
fr: Inactif

en: Index items based on an orderable field value
fr: Un index d'éléments basé sur une valeur ordonnable de champ

en: Index items based on multi-value fields with                  orderable values
fr: Un index d'éléments basé sur des champs multivalués avec des valeurs ordonnables.

en: Indexes and Catalogs
fr: index et catalogues

en: Info:
fr: Information :

en: Inline Code
fr: Code en ligne

en: Inline Code Evaluation is deactivated, which means that you cannot have inline code snippets in your Page Template. Activate Inline Code Evaluation and try again.
fr: L'évaluation du code en ligne est désactivée, ce qui signifie que vous ne pouvez insérer des morceaux de code en ligne dans votre template de page. Activer l'évaluation du code en ligne et essayé à nouveau.

en: Inspection API
fr: Revue de l'API

en: IntWidget Index
fr: Index IntWidget

en: Integer Field
fr: Champ entier

en: Interface Browser
fr: Navigateur d'interfaces

en: Interface Details
fr: Détails de l'interface

en: Interface Field
fr: Champ interface

en: Interface Finder:
fr: Localisateur d'interface :

en: Interface Types
fr: Types d'interfaces

en: Interface for which this Help Topic is registered.
fr: L'interface pour laquelle ce sujet d'aide est enregistré.

en: Interface provided by the utility.
fr: L'interface fournie par cet utilitaire.

en: Interface that is also allowed if user has permission.
fr: L'interface qui est autorisée si l'utilisateur a la permission.

en: Interface the component provides
fr: Interface que le composant fournit

en: Interface type
fr: Type d'interface

en: Interface:
fr: Interface :

en: Interfaces and Schemas
fr: Interfaces et schémas

en: Interfaces from Class
fr: Interfaces de la classe

en: Interfaces from Object
fr: Interfaces de l'objet

en: Interfaces or classes that this subscriber depends on
fr: Les interfaces ou classes dont cet abonné dépend

en: Introspector
fr: Introspecteur

en: Invalid datetime data
fr: Donnée date et heure invalide

en: Invalid field name: %s
fr: Nom de fichier invalide : %s

en: Invalid floating point data
fr: Donnée nombre flottant invalide

en: Invalid integer data
fr: Donnée nombre invalide

en: Invalid position: %s
fr: Position invalide : %s

en: Invalid regex: %s
fr: Expression rationnelle invalide : %s

en: Invalid text data
fr: Donnée texte invalide

en: Invalid textual data
fr: Donnée textuelle invalide

en: Invalid unicode data
fr: Donnée unicode invalide

en: Invalid value
fr: Valeur invalide

en: Iterable Field
fr: Champs itérable

en: Keep up to
fr: Garder jusqu'à

en: Key
fr: Clé

en: Key Type Id
fr: Id du type principale

en: Key references should sort first on their key type and second on any type-specific information.
fr: Les références principales devraient être triées d'abord sur leur type principal et en second lieu sur n'importe quelle information spécifique au type.

en: Known Subclasses
fr: Sous classes connues

en: Label applied to the version.
fr: Label appliqué à la version.

en: Language
fr: Langue

en: Last Access Time
fr: Heure du dernier accès

en: Layer
fr: Calque

en: List Field
fr: Champ liste

en: List of ids of principals which belong to the group
fr: Liste des ids des Principals qui appartiennent au groupe

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local Component Architecture
fr: Architecture de composants locaux

en: Local Home Folder Role
fr: Rôle local dans le dossier personnel

en: Local Sites & Site Managers
fr: Sites locaux & Gestionnaires du site

en: Locate
fr: Localiser

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Location:&nbsp;
fr: Emplacement :&nbsp;

en: Logged in as ${user_title}
fr: Connecté comme ${user_title}

en: Login
fr: Nom de connexion

en: Login Failed!
fr: Connexion échouée !

en: Login successful!
fr: Connexion réussie !

en: Logout successful!
fr: Déconnexion réussie !

en: Longer narrative description of what this factory does
fr: Longue description de ce que fait le producteur

en: Make a site
fr: Créer un site

en: Make the adapter a locatable adapter
    
            Located adapter should be used if a non-public permission
            is used.
fr: Rendre l'adaptateur localisable
    
     Un adaptateur localisable doit être utilisé si une permission non public est utilisée.

en: Make the adapter a trusted adapter
    
            Trusted adapters have unfettered access to the objects they
            adapt.  If asked to adapt security-proxied objects, then,
            rather than getting an unproxied adapter of security-proxied
            objects, you get a security-proxied adapter of unproxied
            objects.
fr: Rendre l'adaptateur sécurisé
    
    Les adaptateurs sécurisés possèdent un accès sans entrave aux objets qu'ils adaptent. Si vous demandez à adapter des objets mandatés de sécurité, alors au lieu d'obtenir un adaptateur non mandaté d'objets mandatés de sécurité, vous obtiendrez un adaptateur mandaté de sécurité d'objets non mandatés.

en: Make the subscriber a locatable subscriber
    
            Located subscribers should be used if a non-public permission
            is used.
fr: Rendre l'abonné localisable
    
     Un abonné localisable doit être utilisé si une permission non public est utilisée.

en: Make the subscriber a trusted subscriber
    
            Trusted subscribers have unfettered access to the objects they
            adapt.  If asked to adapt security-proxied objects, then,
            rather than getting an unproxied subscriber of security-proxied
            objects, you get a security-proxied subscriber of unproxied
            objects.
fr: Rendre l'abonné sécurisé
    
    Les abonnés sécurisés possèdent un accès sans entrave aux objets qu'ils adaptent. Si vous demandez à adapter des objets mandatés de sécurité, alors au lieu d'obtenir un abonné non mandaté d'objets mandatés de sécurité, vous obtiendrez un abonné mandaté de sécurité d'objets non mandatés.

en: Manage Process
fr: Gestion processus

en: Manage Site
fr: Gérer le site

en: Manage States
fr: Gérer les états

en: Manage Transitions
fr: Gérer les transitions

en: Manage executable code, including Python, SQL, ZPT, etc.
fr: Gérer du code exécutable, incluant Python, SQL, ZPT, etc.

en: Manage the Zope Application, such as Restart/Shutdown or                    packing the ZODB.
fr: Gérer l'Application Zope, comme Redémmarer/Arrêter ou compacter la ZODB.

en: Many Zope 3 developers consider inline code blocks something very bad, since it does not follow the design of Page Templates or Zope 3 in general. However, application and application server developers are not the only audience for Zope 3. Scripters are used to inline code from other technologies like PHP and it fits their brain, which is very important.
fr: Beaucoup de développeurs de Zope 3 considèrent que le code en ligne n'est pas une bonne chose puisqu'en général il ne suit pas le concept des pages templates ou de Zope 3. Cependant, les développeurs d'application et de serveur d'application ne sont pas les seules parties de Zope 3. Les développeurs de scripts sont habitués au code en ligne. Ils proviennent d'autres technologies telle que le PHP et cela leur convient, ce qui est très important.

en: Map permissions to Schema fields
fr: Carte des permissions sur les champs du schéma

en: Mapping Items
fr: Éléments mapping

en: Mapping(s) added.
fr: Mapping(s) ajouté(s).

en: Mapping(s) removed.
fr: Mapping(s) supprimé(s).

en: Maximum Generation
fr: Génération maximum

en: Maximum age of cached entries
fr: Âge maximum des entrées dans le cache

en: Maximum cached entries
fr: Nombre maximum d'entrées dans le cache

en: Maximum length
fr: Longueur maximum

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Menu Demo
fr: Menu démo

en: Menu Id
fr: Id du menu

en: Menu description
fr: Description du menu

en: Menu for displaying actions to be performed
fr: Menu d'affichage d'actions à effectuer

en: Menu for displaying alternate representations of an object
fr: Menu d'affichage de représentations de remplacement d'un objet

en: Menu for displaying help actions to be performed with popup
fr: Menu d'affichage d'actions d'aide à effectuer avec popup

en: Menu for objects to be added according to                    containment constraints
fr: Menu pour les objets qui sont ajoutés en accord avec les contraintes des conteneurs

en: Menu item description
fr: Description de l'élément du menu

en: Menu item ordering hint
fr: Conseil de trie d'élément de menu

en: Menu item title
fr: Titré de l'élément du menu

en: Menu of Fields to be added to a schema.
fr: Champs de menu à ajouter à un schéma.

en: Menu of addable configuration objects
fr: Menu d'ajout d'objets de configuration

en: Menu of objects to be added to site management folders
fr: Menu d'objets à ajouter aux dossiers de gestion de site

en: Menu title
fr: Titre du menu

en: Message Catalog for ${language} language in ${domain} domain successfully reloaded.
fr: Le catalogue de messages pour la langue ${language} dans le domaine ${domain} a été correctement rechargé.

en: Message Id
fr: Id du message

en: Message provided by the user at the time of the action.  This may be empty.
fr: Message fourni par l'utilisateur au moment de l'action. Il peut être vide.

en: Message text passed to applyVersionControl() for the object.
fr: Texte du message transmis à applyVersionControl() pour l'objet.

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Method
fr: Méthodes

en: Methods
fr: Méthodes

en: MinMaxLen Field
fr: Champ longueur min max

en: Minimal folder
fr: Dossier minimal

en: Minimum Generation
fr: Génération minimum

en: Minimum length
fr: Longueur minimum

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Misses
fr: Échecs

en: Missing Value
fr: Valeur manquante

en: Modified
fr: Modifié

en: Modified:
fr: Modifié :

en: Modules are usually depending on each other by using links that create references across all modules. Each module has a "theme" that it follows, which was designed to aid the developer directly to the desired information. Below you see a short description of every module.
fr: Les modules sont généralement interdépendants en utilisant des liens qui créent des références entre tout les modules. Chaque module a une "thématique" ce qui permet aux développeurs d'obtenir l'information adéquate. Ci-dessous, une brève description de chaque module.

en: Multiple Databases
fr: Multiples bases de données

en: Multiple principals found
fr: Plusieurs Principals trouvés

en: MultipleSourceInputWidget-remove
fr: enlever

en: Must select a field to delete
fr: Vous devez sélectionner un champ à effacer

en: Mutable Schema
fr: Schéma mutable

en: Name
fr: Nom

en: Name of Content Component Type
fr: Nom du type de composant de contenu

en: Name of cookie used to maintain state. Must be unique to the site domain name, and only contain ASCII letters, digits and '_'
fr: Nom du cookie utilisé afin de conserver l'état. Il doit être unique pour le nom de domaine du site, et ne contenir que des lettres, chiffres ASCII et '_'

en: Name of database
fr: Nom de la base de données

en: Name of server to be used as SMTP server.
fr: Nom du serveur à utiliser comme serveur SMTP.

en: Name of the destination state.
fr: Nom de l'état de destination.

en: Name of the field to index
fr: Nom du champ à indexer

en: Name of the registration.  This is used by application code when locating a utility.
fr: Nom de l'enregistrement. Il est utilisé par le code de l'application pour localiser un utilitaire.

en: Name of the source state.
fr: Nom de l'état de la source.

en: Names cannot begin with '+' or '@' or contain '/'
fr: Les noms ne peuvent pas commencer par '+' ou '@' ou contenir '/'

en: Namespaces that are not full URLs start with "http://namespaces.zope.org/".
fr: Les espaces de nom qui ne sont pas des URL complètes commencent par "http://espacesdenom.zope.org/".

en: New
fr: Nouveau

en: New Content Component Instance
fr: Nouvelle instanciation du composant de contenu

en: New Language:
fr: Nouveau langue :

en: New Remote
fr: Nouveau distant

en: New Role
fr: Nouveau rôle

en: New-style pluggable authentication utility
fr: Nouveau style de l'utilitaire d'authentification enfichable

en: Newer Local
fr: Nouveau local

en: No changes
fr: Pas de modification

en: No connection could be made to remote data source.
fr: Aucune connexion ne peut-être établie avec la source de données externe.

en: No exceptions logged.
fr: Pas d'exceptions enregistrées.

en: No interface provided.
fr: Aucune interface fournie.

en: No interface required.
fr: Aucune interface requise.

en: No interfaces are directly provided.
fr: Aucune interface n'est fournie directement.

en: No interpreter named "${lang_name}" was found.
fr: Aucun interpréteur nommé "${lang_name}" n'a été trouvé.

en: No principal found
fr: Pas de Principal trouvé

en: No, up to date
fr: Non, à jour

en: Not a container
fr: Pas un conteneur

en: Not an iterator
fr: Pas un itérateur

en: Note: These are only interfaces that are registered with the site manager.
fr: Note : Ce sont seulement les interfaces enregistrées avec le gestionnaire du site.

en: Nothing is registered for this site.
fr: Rien n'est enregistré pour ce site.

en: Number of exceptions to keep
fr: Nombre d'exception à conserver

en: Number of seconds before data becomes stale and may be removed. A value of '0' means no expiration.
fr: Nombre de secondes avant que ces données ne deviennent obsolètes et puissent être supprimées. Une valeur à 0 signifie aucune expiration.

en: Number of seconds until the browser expires the cookie. Leave blank expire the cookie when the browser is quit. Set to 0 to never expire.
fr: Nombre de secondes avant lesquelles les cookies de navigateur expirent. Si rien n'est spécifié les cookies expirent lorsque le navigateur est fermé. Si la valeur est 0, ils n'expirent jamais.

en: Object
fr: Objet

en: Object '${name}' (${title}) cannot be copied
fr: L'objet '${name}' (${title}) ne peut être copié

en: Object '${name}' (${title}) cannot be moved
fr: L'objet '${name}' (${title}) ne peut être déplacé

en: Object '${name}' cannot be copied
fr: L'objet '${name}' ne peut être copié

en: Object '${name}' cannot be moved
fr: L'objet '${name}' ne peut être déplacé

en: Object Field
fr: Champ objet

en: Object Interface
fr: Interface objet

en: Object Introspector: ${class-name} ( ${object-name} )
fr: Introspecteur d'objet: ${class-name} ( ${object-name} )

en: Object Name
fr: Nom de l'objet

en: Object is already locked
fr: L'objet est déjà vérouillé

en: Object is not locked
fr: L'objet n'est pas vérouillé

en: Object is of wrong type.
fr: L'objet n'est pas du type correct.

en: Objects will be adapted to this interface
fr: Objets qui seront adaptés pour cette interface

en: One or more entries of sequence are not unique.
fr: Une ou plusieurs entrées de séquence ne sont pas uniques.

en: One or more interfaces
fr: Une ou plusieurs interfaces

en: Online Help
fr: Aide en ligne

en: Onlinehelp
fr: Aide en ligne

en: Open
fr: Ouvert

en: Open Recent
fr: Ouverture réçente

en: Orderable Field
fr: Champs ordonable

en: Other
fr: Autres

en: Other Information
fr: Autre information

en: Other Views
fr: Autres vues

en: Out of Date
fr: Non à jour

en: Outgoing Transitions:
fr: Transitions de sorties :

en: Parent Path
fr: Chemin parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Field
fr: Champ mot de passe

en: Password Manager
fr: Gestionnaire de mot de passe

en: Password used for optional SMTP authentication.
fr: Mot de passe pour l'authentification SMTP facultative.

en: Paste
fr: Coller

en: Path
fr: Chemin

en: Path to the Resource
fr: Le chemin vers la ressource

en: Path to the Topic
fr: Chemin vers le sujet

en: Path to the configuration file
fr: Le chemin du fichier de configuration

en: Path to the source utility
fr: Chemin vers l'utilitaire source

en: Pathname of the directory used to queue mail.
fr: Nom du répertoire utilisé afin de mettre le courrier en file d'attente.

en: Permission required to use this component.
fr: La permission nécessaire à l'utilisation de ce composant.

en: Permission:
fr: Permission :

en: Permissions:
fr: Permissions :

en: Persistent Classes
fr: Classes persistentes

en: Persistent Framework
fr: Framework persistent

en: Persistent Key References
fr: Références principales persistentes

en: Persistent Session Data Container
fr: Session persistante de conteneur de données

en: Plain Text
fr: Texte pur

en: Plain Text Source
fr: Source texte pur

en: Please note the following:
fr: Veuillez noter ce qui suit :

en: Please provide Login Information
fr: Veuillez fournir des informations sur le nom de connexion

en: Pluggable Authentication
fr: Authentification enfichable

en: Pluggable Authentication Utility
fr: Utilitaire d'authentification enfichable

en: Plugins
fr: Extensions

en: Polling Interval
fr: Intervalle de sondage

en: Popup Edit
fr: Éditer popup

en: Port of SMTP service
fr: Port du service SMTP

en: Possible State Changes:
fr: Changements possible de l'état :

en: Powered by Zope
fr: Supporté par Zope

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferred encoding
fr: Codage préféré

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix added to IDs of groups in this folder
fr: Préfixe ajouté aux IDs des groupes de ce répertoire

en: Prefix to be added to all principal ids to assure that all ids are unique within the authentication service
fr: Une préfixe peut être ajouté à tout les ids des Principals pour s'assurer que tout les ids seront uniques dans le service d'authentification

en: Presentation
fr: Présentation

en: Preview
fr: Aperçu

en: Principal Annotation Utility
fr: Utilitaire d'annotation Principal

en: Principal Folder
fr: Dossier Principal

en: Principal Folder Prefix
fr: Préfixe du dossier Principal

en: Principal Home Folder
fr: Dossier personnel Principal

en: Principal Information
fr: Information Principal

en: Principal is not lock owner
fr: Le Principal n'est pas le possesseur du verrou

en: Process Definition
fr: Définition du processus

en: Process Definition <-> Content Type Registry
fr: Définitions des processus <-> Registre types de contenu

en: Process Definition States
fr: états de la définition du processus

en: Process Definition Transitions
fr: Transitions de la définition du processus

en: Process Definition: ${name}
fr: Définition des processus : ${name}

en: Process Definition: ${pd_name}
fr: Définition du processus : ${pd_name}

en: Process id
fr: Id processus

en: Provided Interfaces
fr: Interfaces fournies

en: Provided interface
fr: Interface fournie

en: Provides a description for the permission.
fr: Fournir une description pour la permission.

en: Provides a description for the principal.
fr: Définir une description pour le Principal.

en: Provides a title for the permission.
fr: Fournir un titre pour la permission.

en: Provides a title for the principal.
fr: Définir un titre pour le Principal.

en: Python Page
fr: Page Python

en: Python name of a factory which can create the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name. If specified, the ``component`` field must be left blank.
fr: Nom Python du producteur qui crée l'objet implémenté. Ceci doit identifier un objet dans un module utilisant la notation pointée complète. Si cela est spécifié, le champ composant doit rester vide.

en: Python name of the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name.  If specified, the ``factory`` field must be left blank.
fr: Nom Python de l'objet implémenté. Ceci doit identifier un objet dans un module utilisant la notation pointée complète. Si cela est spécifiée, le champ producteur doit rester vide.

en: Python path
fr: Chemin Python

en: Python version
fr: Version Python

en: Query
fr: Requête

en: Queue Path
fr: Chemin de la file d'attente

en: Queue path
fr: Chemin de la file d'attente

en: RAM Session Data Container
fr: Conteneur de session de données en RAM

en: RAMCache statistics
fr: Statistiques RAMCache

en: REQUEST
fr: REQUÊTE

en: ReStructured Text (ReST)
fr: Texte restructuré (ReST)

en: ReStructured Text (ReST) Source
fr: Source texte restructuré (ReST)

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Read-Only
fr: Lecture seule

en: Recorded Sessions
fr: Sessions enregistrées

en: Redo
fr: Restaurer

en: Redo All
fr: Tout restaurer

en: Redo Last
fr: Restaurer dernier

en: Redo!
fr: Restaurer !

en: Refers to a file containing a page template (should end in extension ``.pt`` or ``.html``).
fr: Se référe à un fichier contenu une page template (doit se terminer avec l'extension ``.pt`` ou ``.html``).

en: Register
fr: Enregister

en: Register As
fr: Enregistré comme

en: Register a $classname
fr: Enregister a $classname

en: Register a pluggable authentication utility
fr: Enregistrer un utilitaire d'authentification enfichable

en: Registered Objects
fr: Objets enregistrés

en: Registering XPDL using ZCML
fr: Enregistré XPDL utilisant ZCML

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Registration Component
fr: Composant d'enregistrement

en: Registration Manager
fr: Gestionnaire d'enregistrement

en: Registration status
fr: Statut d'enregistrement

en: Registrations
fr: Enregistrements

en: Registrations for this site:
fr: Enregistrements pour ce site :

en: Relevant Data Schema
fr: Schéma de données approprié

en: Remove Interfaces:
fr: Supprimer les interfaces :

en: Renderable source text of the topic.
fr: Texte source généré par le sujet.

en: Request URL
fr: Requête URL

en: Request type
fr: Type de requête

en: Required
fr: Requis

en: Required input is missing.
fr: L'argument requis n'est pas disponible.

en: Restart server
fr: Redémarrer le serveur

en: Restricted Python Code
fr: Code Python restreint

en: Role
fr: Rôle

en: Role-Permissions
fr: Rôle-Permissions

en: Roles
fr: Rôles

en: Roles assigned to the permission ${perm_title} (id: ${perm_id})
fr: Rôles assignés à la permission ${perm_title} (id : ${perm_id})

en: Root Folder
fr: Dossier racine

en: Runtime Information
fr: Temps de fonctionnement

en: SQL Script
fr: Script SQL

en: Safe Builtins
fr: Primitives sûres

en: Sample
fr: Echantillon

en: Samples
fr: Échantillons

en: Save
fr: Sauver

en: Save All
fr: Tout sauver

en: Save As ...
fr: Enregistrer sous...

en: Save Changes
fr: Sauver les changements

en: Saved changes.
fr: Changements enregistrés.

en: Savepoints
fr: Points de sauvegarde

en: Schema
fr: Schéma

en: Schema Fields
fr: Champs du schéma

en: Schema Name: ${schema_name}
fr: Nom de schéma : ${schema_name}

en: Schema not fully implemented
fr: Le Schéma n'est pas implémenté complètement

en: Schema not provided
fr: Schéma non fourni

en: Schema-based Content
fr: Contenu orienté schéma

en: Schema-based Content Component Instance
fr: Instance de composant de contenu orienté schéma

en: Schemas
fr: Schémas

en: Search
fr: Chercher

en: Search String
fr: Chaîne de recherche

en: Search results:
fr: Résultats de la recherche :

en: Security
fr: Sécurité

en: Select Languages:
fr: Sélectionner les langues :

en: Select one or more transactions from the list below and click the button below. Please be aware that you may only undo a transaction if the object has not been modified in a later transaction by you or any other user.
fr: Sélectionnez une ou plusieurs transactions dans la liste et appuyez sur le bouton ci-dessous. Veuillez noter que vous ne pouvez annuler une transaction que si l'objet n'a pas été modifié dans une transaction postérieure par vous ou un autre utilisateur.

en: Sequence Items
fr: Éléments séquence

en: Server Control
fr: Contrôle serveur

en: Server URL
fr: URL serveur

en: Session Credentials Plugin
fr: Extension credentials de sessions

en: Session Data Container Properties
fr: Propriétés de conteneur de session de données

en: Set Field
fr: Définir le champ

en: Set Workflow-Relevant Data Schema
fr: Définir le workflow - Schéma de données pertinent

en: Setting
fr: Paramétrage

en: Settings changed at ${date_time}
fr: Paramétrages modifiés le ${date_time}

en: Show FTP views
fr: Afficher les vues FTP

en: Show XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC

en: Show browser views
fr: Afficher les vues du navigateur

en: Show extended FTP views
fr: Afficher les vues FTP étendues

en: Show extended HTTP views
fr: Afficher les vues HTTP étendues

en: Show extended XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC étendues

en: Show extended browser views
fr: Afficher les vues étendues du navigateur

en: Show extended other views
fr: Afficher les autres vues étendues

en: Show extended required interface adapters
fr: Afficher les adaptateurs étendues avec interface requise

en: Show generic FTP views
fr: Afficher les vues FTP génériques

en: Show generic HTTP views
fr: Afficher les vues HTTP génériques

en: Show generic XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC génériques

en: Show generic browser views
fr: Afficher les vues génériques du navigateur

en: Show generic other views
fr: Afficher les autres vues génériques

en: Show generic required interface adapters
fr: Afficher les adaptateurs génériques avec interface requise

en: Show other (unidentified) views
fr: Afficher les autres vues (non identifiées)

en: Show specific FTP views
fr: Afficher les vues FTP spécifiques

en: Show specific HTTP views
fr: Afficher les vues HTTP spécifiques

en: Show specific XML-RPC views
fr: Afficher les vues XML-RPC spécifiques

en: Show specific browser views
fr: Afficher les vues spécifiques du navigateur

en: Show specific other views
fr: Afficher les autres vues spécifiques

en: Show specific required interface adapters
fr: Afficher les adaptateurs spécifiques avec interface requise

en: Shutdown server
fr: Arrêter le serveur

en: Sign in
fr: S'enregistrer

en: Site Manager
fr: Gestionnaire du site

en: Site Member
fr: Membre du site

en: Site-Management Folder
fr: Dossier de gestion de site

en: Size
fr: Taille

en: Size of database
fr: Taille de la base de données

en: Size, bytes
fr: Taille, octets

en: Skin
fr: Thème

en: Skin Selection
fr: Sélection de thèmes

en: Some List
fr: Liste quelconque

en: Some item
fr: Élément quelconque

en: Some number
fr: Nombre quelconque

en: Source State
fr: Etat d'origine

en: Source Text
fr: Texte source

en: Source Type
fr: Type source

en: Source Widgets
fr: Widgets sources

en: Source path
fr: Chemin source

en: SourceDisplayWidget-invalid
fr: invalide

en: SourceDisplayWidget-label
fr: label

en: SourceDisplayWidget-missing
fr: manquante

en: SourceInputWidget-apply
fr: appliquer

en: SourceListInputWidget-apply
fr: appliquer

en: SourceText Field
fr: Champ texte source

en: Special permission indicating unconditional access.                    Public resources are always accessible.
fr: Permission spéciale indiquant un accès inconditionnel. Les ressources publiques sont toujours accessibles.

en: Specific Adapters
fr: Adaptateurs spécifiques

en: Specific Browser Views
fr: Vues spécifiques du navigateur

en: Specific FTP Views
fr: Vues FTP spécifiques

en: Specific HTTP Views
fr: Vues HTTP spécifiques

en: Specific Other Views
fr: Autres vues spécifiques

en: Specific Required Interface Adapters
fr: Adaptateurs spécifiques avec une interface requise

en: Specific XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC spécifiques

en: Specific views
fr: Vues spécifiques

en: Specifications of the objects to be viewed
fr: Les spécifications des objets visualisés

en: Specifications to be adapted
fr: Les spécifications qui doivent être adaptées

en: Specifies the interface this menu item is for.
fr: Spécifier l'interface à laquelle est liée cet élément de menu.

en: Specifies the menu this menu item will be added to.
fr: Définir le menu auquel cet élément de menu sera ajouter.

en: Specifies the package from which the configuration file will be
            executed. If you do not specify the package, then the configuration
            cannot be fully validated and improper ZCML files might be written.
fr: Spécifiez le paquetage où le fichier de  configuration sera exécuté. Si vous ne spécifiez pas de paquetage, la configuration ne pourra être complètement validée et du ZCML impropre pourrait être écrit.

en: Specifies the schema that characterizes the document.
fr: Spécifier le schéma qui caractérise le document.

en: Specifies the schema that characterizes the workflow relevant data of a process instance, found in pd.data.
fr: Spécifier le schéma qui caractérise le workflow appropriée de données d'une instance de processus, trouvé dans pd.data.

en: Specifies whether the members of the collection must be unique.
fr: Spécifiez si les membres de la collection doivent être uniques.

en: Specify the DSN (Data Source Name) of the database. Examples include:
    
    dbi://dbname
    dbi://dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd/dbname
    dbi://user:passwd/dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd@host:port/dbname
    dbi://user:passwd@host:port/dbname;param1=value...
    
    All values should be properly URL-encoded.
fr: Spécifiez le NSD (Nom de la Source de Données) de la base de données. Les exemples inclus :
    dbi://nombd
    dbi://nombd;param1=valeur...
    dbi://utilisateur:mdp/nombd
    dbi://utilisateur:mdp/nombd;param1=valeur...
    dbi://utilisateur:mdp@machine:port/nombd
    dbi://utilisateur:mdp@machine:port/nombd;param1=valeur...
    
    Toutes les valeurs doivent être des URLs correctement encodées.

en: Start of the range
fr: Début de l'intervalle

en: State Items
fr: Éléments d'état

en: Stateful Process Definition
fr: Définition d'un processus à état

en: Stateful State
fr: Etat à état

en: Stateful Transition
fr: Transition à état

en: States
fr: État

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: Statut

en: Status: ${status}
fr: Statut: ${status}

en: Stores Annotations for Principals
fr: Stocke les annotations des Principals

en: Stores session data in RAM
fr: Stocker le données de session en RAM

en: Stores session data persistently in the ZODB
fr: Stocker les données de session de façon persistante dans la ZODB

en: Structured Text (STX)
fr: Texte structuré (STX)

en: Structured Text (STX) Source
fr: Source texte structuré (STX)

en: Style Guides
fr: Guides des styles

en: Sub-Menu Id
fr: Id du sous menu

en: Sub-Transactions
fr: Sous transactions

en: Subdirectives
fr: Sous directives

en: Subscriber factory
fr: Producteur d'abonné

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Synchronizers
fr: Synchroniseurs

en: Syntax Error: ${msg}
fr: Erreur de syntaxe : ${msg}

en: System Error
fr: Erreur système

en: System Security
fr: Sécurité du Système

en: System platform
fr: Plate-forme système

en: Tells whether a field requires its value to exist.
fr: Spécifie si un champ nécessite sa valeur pour exister.

en: Template: dbi://username:password@host:port/dbname;param1=value...
fr: Template : dbi://utilisateur:motdepasse@machine:porte/nom_bd;param1=valeur...

en: Testing
fr: Test

en: Text Field
fr: Champ texte

en: Text Index
fr: Index texte

en: Text Indexes
fr: Des index texte

en: Text Line Field
fr: Champ ligne de texte

en: Text suitable for use in the 'add content' menu of a management interface
fr: Le texte approprié à utiliser dans le menu 'ajouter du contenu' d'une interface de gestion

en: TextAreaWidget Index
fr: Index TextAreaWidget

en: TextLine Field
fr: Champ ligne de texte

en: TextWidget Index
fr: Index TextWidget

en: The Base Folder for the Principal Home Folder.
fr: La dossier de base du dossier personnel Principal.

en: The Connection Name for the connection to be used.
fr: Le nom de connexion pour la connexion qui est utilisée.

en: The Id of this Help Topic
fr: L'Id de ce sujet d'aide

en: The Interface that defines the Fields comprising the Object.
fr: L'interface qui définit les champs comportant l'objet.

en: The Login/Username of the principal. This value can change.
fr: Le nom de connexion/nom du Principal. Cette valeur peut changer.

en: The Login/Username of the user. This value can change.
fr: Le nom de connexion/nom d'utilisateur. Cette valeur peut changer.

en: The Path to the Definition of a Help Topic
fr: Le chemin vers la définition du sujet d'aide

en: The Path to the Parent of this Help Topic
fr: Le chemin au parent de ce sujet d'aide

en: The Path to the Resource, assumed to be in the same directory as the Help Topic
fr: Le chemin de la ressource devrait se situer dans le même répertoire que le sujet d'aide

en: The SQL command to be run.
fr: La commande SQL à exécuter.

en: The Test Browser
fr: Le navigateur test

en: The Title of a Help Topic
fr: Titre d'un sujet d'aide

en: The URL to display if the item is selected
fr: L'URL à afficher si l'élément est sélectionné

en: The View Name for which this Help Topic is registered
fr: Le nom de la vue pour lequel ce sujet d'aide est enregistré

en: The actual content of the object.
fr: Le contenu actuel de l'objet.

en: The attributes specified by the schema can be set
fr: Les attributs définis par le schéma qui peuvent être configurés

en: The browser:form Directive
fr: La directive browser:form

en: The character set specified in the content type ($charset) does not match file content.
fr: Le jeu de caractères ($charset) que vous avez spécifié ne correspond avec le contenu du fichier.

en: The character set specified in the content type ($charset) is not supported.
fr: Le jeu de caractères ($charset) que vous avez spécifié n'est pas supporté.

en: The character set you specified ($charset) cannot encode all characters in text.
fr: Le jeu de caractères ($charset) que vous avez spécifié ne peut pas encoder tout les caractères du texte.

en: The character set you specified ($charset) is not supported.
fr: Le jeu de caractères ($charset) que vous avez spécifié n'est pas supporté.

en: The component the registration is for.
fr: Le composant à enregistrer.

en: The condition is given as a TALES expression. The expression has access to the variables:
    
    context -- The object the menu is being displayed for
    
    request -- The browser request
    
    nothing -- None
    
    The menu item will not be displayed if there is a 
    filter and the filter evaluates to a false value.
fr: La condition est déclarée comme une expression TALES. L'expression peut accéder aux variables:
    
    context -- L'objet pour lequel le menu est affiché
    
    request -- La requête du navigateur
    
    nothing -- Aucun
    
    L'élément du menu ne sera pas affiché si il y a 
    un filtre et que celui-ci retourne une valeur fausse.

en: The condition that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
fr: La condition qui est évaluée afin de décider si la
                            transition peut-être déclenchée ou non.

en: The container type that will be created upon first call of getHomeFolder (if autoCreate is on)
fr: Le type de conteneur qui sera créé après le premier appel à getHomeFolder (si autoCreate est sur on)

en: The content type identifies the type of data.
fr: Le type de contenu identifie le type de données.

en: The content type the script outputs.
fr: Le type de contenu généré par le script.

en: The database is up to date for ${application}.
fr: La base de données est mise à jour pour ${application}.

en: The database was updated to generation ${generation} for ${application}.
fr: La base de données a été mise à jour à la génération ${generation} pour ${application}.

en: The field default value may be None or a legal
                            field value
fr: La valeur par défaut du champ qui peut être None ou une 
                            valeur de champ valide

en: The field is not bound.
fr: Le champ n'est pas lié.

en: The given name is already being used
fr: Le nom spécifié est déjà utilisé

en: The given name(s) %s is / are already being used
fr: Le(s) nom(s) spécifié(s) %s est/sont déjà utilisé(s)

en: The id uniquely identifies this menu.
fr: L'id unique identifie ce menu.

en: The interface of the objects being adapted
fr: L'interface des objets adaptés

en: The interface provided
fr: L'interface fournie

en: The interface provided by the utility
fr: L'interface fournie par cet utilitaire

en: The interface the component provides through this registration.
fr: L'interface de composant fournie à travers cet enregistrement.

en: The interface this component provides.
fr: L'interface que fournit ce composant.

en: The interface this view is the default for.
fr: La vue par défaut de l'interface.

en: The interface this viewlet manager provides.
fr: L'interface que le gestionnaire de viewlet fournit.

en: The layer the resource is in.  This argument has been deprecated and will be removed in Zope 3.5.  Use the 'type' argument instead.
fr: La couche ou se trouve la ressource. Cet argument est déprécié et sera supprimé dans Zope 3.5. Utilisez l'argument 'type' à la place.

en: The layer the view is in.
fr: La vue dont fait partie la calque.

en: The listed interfaces' methods and attributes can be accessed.
fr: La liste de méthodes et attributs d'interfaces qui peuvent être atteint.

en: The listed schemas' properties can be modified/mutated.
fr: La liste de propriétés des schémas qui peuvent être modifiés/mutés.

en: The local role that the user will have in its home folder. This role is only set on folders that are created by the manager.
fr: Le rôle local dont dispose l'utilisateur dans son dossier personnel. Ce rôle est seulement actif dans les dossiers créé par le manager.

en: The menu id of the menu that describes the sub-menu below this item.
fr: L'id de menu du menu qui décrit le sous menu au dessous de cet article.

en: The name of the content provider is used in the TALES ``provider`` namespace to look up the content provider.
fr: Le nom du fournisseur de contenu utilisé par l'espace de nom du `fourrnisseur` TALES pour rechercher le fournisseur de contenu.

en: The name of the content provider.
fr: Le nom du fournisseur de contenu.

en: The name of the resource.
fr: Le nom de la ressource.

en: The name shows up in URLs/paths. For example 'foo'.
fr: Le nom visible dans l'URL/chemins. Par exemple 'foo'.

en: The name under which the utility will be known.
fr: Le nom sous lequel l'utilitaire sera connu.

en: The page that you are trying to access is not available
fr: La page à laquelle vous tentiez d'accéder n'est pas disponible

en: The password for the principal.
fr: Le mot de passe du Principal.

en: The password for the user.
fr: Le mot de passe de l'utilisateur.

en: The password manager will be used for encode/check the password
fr: Le gestionnaire du mot de passe sera utilisé pour encoder/vérifier le mot de passe

en: The permission needed to fire the Transition.
fr: La permission nécessaire pour déclencher la transition.

en: The permission needed to use the component
fr: La permission nécessaire à l'utilisation du composant

en: The permission needed to use the view.
fr: La permission requise pour utiliser la vue.

en: The permission required for use
fr: La permission requise pour l'utilisation

en: The principal's home folder; if none has been defined, this attribute will be `None`.
fr: Le dossier personnel Principal, si aucun n'est défini, cet attribut doit être `None`.

en: The registration manager keeps track of all component registrations.
fr: Le gestionnaire d'enregistrement garde une trace de tout les enregistrements des composants.

en: The script that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
fr: Le script qui est évalué afin de décider si la
                            transition peut-être déclenchée ou non.

en: The server will be restarted in ${number} seconds.
fr: Le serveur va redémarrer in ${number} secondes.

en: The server will be shutdown in ${number} seconds.
fr: Le serveur va s'arrêter in ${number} secondes.

en: The source of the Python page.
fr: La source de la page Python.

en: The source of the dtml page.
fr: La source de la page dtml.

en: The source of the page template.
fr: La source de la page template.

en: The specified URI is not valid.
fr: L'URI specifiée est invalide.

en: The specified dotted name is not valid.
fr: Le nom pointé spécifié n'est pas valide.

en: The specified id is not valid.
fr: L'identificateur spécifié est invalide.

en: The specified log entry was not found. It may have expired.
fr: L'entrée dans le journal n'est pas été trouvé. Il est peut être expiré.

en: The title of the principal. This is usually used in the UI.
fr: Le titre du Principal. Celui-ci est généralement utilisé dans l'UI.

en: The title provides the basic label for the menu item.
fr: Le titre fournit un label sommaire de l'élément du menu.

en: The title provides the basic label for the menu.
fr: Le titre fournit un label sommaire du menu.

en: The unique identification of the principal.
fr: L'identifiant unique du Principal.

en: The view can either be an interface or a class. By default the provider is registered for all views, the most common case.
fr: La vue pour être une interface ou une classe. Par défaut le fournisseur est enregistré pour toutes les veus, qui est le cas le plus commun.

en: The view the content provider is registered for.
fr: La vue pour laquelle la vue est enregistrée

en: There are ${num_errors} input errors.
fr: Il y a ${num_errors} erreurs d'encodage.

en: There are no adapters registered for this interface.
fr: Il n'y a pas d'adaptateur enregistré pour cette interface.

en: There are no attributes in this class.
fr: Il n'y a pas d'attribut dans cette classe.

en: There are no attributes or fields specified.
fr: Il n'y a pas d'attribut ou de champ spécifié.

en: There are no base classes.
fr: Il n'y a pas de classe de base.

en: There are no base interfaces.
fr: Il n'y a pas d'interface de base.

en: There are no extended adapters registered for this interface.
fr: Il n'y a pas d'adaptateur étendu enregistré pour cette interface.

en: There are no fields specified.
fr: Il n'y a pas de champ spécifié.

en: There are no generic adapters registered.
fr: Il n'y a pas d'adaptateur générique enregistré.

en: There are no implemented interfaces.
fr: Il n'y a pas d'interface implémentée.

en: There are no items.
fr: Il n'y a pas d'éléments.

en: There are no known subclasses.
fr: Il n'y a pas de sous classe connue.

en: There are no methods in this class.
fr: Il n'y a pas de méthodes dans cette classe.

en: There are no methods specified.
fr: Aucune méthode n'est spécifiée.

en: There are no recorded requests that pass your filter.
fr: Il n'y a pas de requêtes enregistrées qui passe votre filtre.

en: There are no specific adapters registered for this interface.
fr: Il n'y a pas d'adaptateur spécifique enregistré pour cette interface.

en: There are no views available.
fr: Il n'y a pas de vue disponible.

en: There isn't enough context to get URL information. This is probably due to a bug in setting up location information.
fr: Il n'y a pas assez de contexte pour obtenir l'information l'URL. Ceci est probablement dû à un bogue lors de la mise en place des informations de localisation.

en: There were errors
fr: Il y a des erreurs

en: There were no annotations or they were not inspectable.
fr: Il n'y a pas d'annotations ou il ne sont pas inspectable.

en: This adapter is only available, if the principal has this permission.
fr: Cet adaptateur est disponible seulement si le Principal a cet permission.

en: This attribute provides a hint for menu item ordering.Menu items will generally be sorted by the `for_`attribute and then by the order.
fr: Cet attribut fournit un conseil pour le trie d'élément de menu. Les éléments du menu seront généralement triés par l'attribut '`for` et ensuite par l'ordre.

en: This attribute specifies the interface the adapter instance must provide.
fr: Cet attribut spécifie l'interface que l'instance de l'adaptateur doit fournir.

en: This edit form allows you to associate a cache with this object.
fr: Ce formulaire vous permet d'associer un cache à cet objet.

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this file.
fr: Ce formulaire d'édition vous permet de changer les propriétés de ce fichier.

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this image.
fr: Ce formulaire d'édition vous permet de changer les propriétés de cette image.

en: This form lets you undo all transactions initiated by any user.
fr: Ce formulaire permet d'annuler toutes les transactions initiées par un utilisateur.

en: This form lets you undo your last transactions. You are only viewing transactions initiated by you.
fr: Ce formulaire vous permet d'annuler vos dernières transactions. Vous ne visualisez que les transactions que vous avez initiées.

en: This is a list of attributes and methods that can be accessed.
fr: Ceci est une liste d'attributs et de méthodes qui peuvent être atteint.

en: This is a list of attributes that can be modified/mutated.
fr: Ceci est une liste d'attributs et de méthodes qui peuvent être modifiés/mutés.

en: This is probably because the module of the class, ${module}, can't be found or because the name, ${name}, is no longer defined by the module.
fr: Ceci est probablement du au fait que le module de la classe, ${module}, ne peut être trouvé ou que le nom, ${name}, n'est plus défini par le module.

en: This is the name of the document type.
fr: Ceci est le nom du type de document.

en: This object is broken because its class can not be found.
fr: Cet objet est cassé car sa classe ne peut être trouvée.

en: This object is registered:
fr: Cet objet est enregistré :

en: This object isn't yet registered. Click <a href="@@addRegistration.html">here</a> to register the object.
fr: Cet objet n'est pas enregistré. Cliquez <a href="@@addRegistration.html">ici</a> pour enregistrer l'objet.

en: This page lists the exceptions that have occurred in this site recently.
fr: Cette page liste les exceptions qui se sont produites récemment dans ce site.

en: This page shows the permissions allowed and denied the role ${role_title} (id: ${role_id}). To change settings, simply select different permissions in the Allow or Deny lists. Make sure you don't select the same permission in both lists though.
fr: Cette page montre les permissions autorisées et refusées au rôle ${role_title } (id: ${role_id }). Pour changer des paramètres, choisissez simplement les différentes permissions dans les listes autorisé et refusé. Assurez-vous cependant que vous ne choisissez pas la même permission dans les deux listes.

en: This screen allows you to activate Inline Code Evaluation. This means that you can say ${code-example-1} or ${code-example-2}
fr: Cet écran vous permet d'activer l'évaluation du code en ligne. C'est à dire que vous pouvez dire ${code-example-1} ou ${code-example-2}

en: This screen let's you specify which content types (by interface) can receive which workflows (process definitions).
fr: Cet écran vous laisse spécifier les types de contenu (par interface)  qui peuvent recevoir les workflows (définitions des processus).

en: This should be a list of interfaces or classes
fr: Ceci doit être une liste d'interfaces ou de classes

en: This should be a list of interfaces or classes
fr: Ceci doit être une liste d'interfaces ou de classes

en: This subscriber is only available, if the principal has this permission.
fr: Cet abonné est disponible uniquement si le Principal a cette permission.

en: Time
fr: Heure

en: Time between cache cleanups
fr: Temps entre les nettoyages du cache

en: Timeout
fr: Délai d'expiration

en: Timeout resolution (in seconds)
fr: Résolution du délai d'expiration (en secondes)

en: Tip
fr: Astuce

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: Tools
fr: Outils

en: Topics
fr: Sujets

en: Traceback
fr: Trace

en: Transition Items
fr: Élément de transition

en: Translate
fr: Traduire

en: Translate this!
fr: A traduire !

en: Translation Domain
fr: Domaine de traduction

en: Translation Domain - Synchronize
fr: Domaine de traduction - Synchroniser

en: Translation Domain - Translate
fr: Domaine de traduction - Traduire

en: Translation Domains
fr: Domaines de traduction

en: Trigger Mode
fr: Mode déclencheur

en: True
fr: Vrai

en: Trusted
fr: Sécurisé

en: Tuple Field
fr: Champ tuple

en: Type of the source text, e.g. structured text
fr: Type du texte source, ex. texte structuré

en: URI Field
fr: Champ URI

en: URI of the icon representing this menu item
fr: URI de l'icône représentant cet élément du menu

en: URLs to ignore
fr: URLs à ignorer

en: Unassign Principals
fr: Supprimer l'assignation Principals

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: Unavailable
fr: Non disponible

en: Uncheckout
fr: Annuler l'extraction

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo All
fr: Tout annuler

en: Undo Last
fr: Annuler dernier

en: Undo all
fr: Tout annuler

en: Undo more
fr: Annuler suite

en: Undo!
fr: Annuler !

en: Unique Id Utility
fr: Utilitaire Id unique

en: Unique Members
fr: Membres uniques

en: Unset
fr: Supprimer

en: Untrusted Interpreters
fr: Interpréteurs non sécurisés

en: Untrusted Python Interpreter
fr: Interpréteur Python non sécurisé

en: Up to Date
fr: Mis à jour

en: Up-to-date check failed:
fr: Le test de mise à jour a échoué :

en: Update
fr: Mis à jour

en: Updated Workflow Data.
fr: Données de workflow actualisées.

en: Updated on ${date_time}
fr: Mis à jour le ${date_time}

en: Upload
fr: Charger

en: Upload a file
fr: Charger un fichier

en: Upload a zipfile in the following form
fr: Télécharger sur le serveur un fichier zip dans le formulaire suivant

en: Upload an image
fr: Charger une image

en: Uptime
fr: Temps d'utilisation

en: Used for converting credentials to principals.
            Names may be of ids of non-utility IAuthenticatorPlugins contained in
            the IPluggableAuthentication, or names of registered
            IAuthenticatorPlugins utilities.  Contained non-utility ids mask 
            utility names.
fr: Utilisé pour convertir les credentiels en principals.
    Les noms peuvent être des ids d'un non utilitaire IAuthenticatorPlugins contenu dans un IPluggableAuthentication, ou des noms d'utilitaires IAuthenticatorPlugins enregistrés. Les ids de contenu non utilitaire masquent les noms d'utilitaires.

en: Used for extracting credentials.
            Names may be of ids of non-utility ICredentialsPlugins contained in
            the IPluggableAuthentication, or names of registered
            ICredentialsPlugins utilities.  Contained non-utility ids mask 
            utility names.
fr: Utilisé pour extraire les credentiels.
    Les noms peuvent être des ids d'un non utilitaire ICredentialsPlugins contenu dans un IPluggableAuthentication, ou des noms d'utilitaires ICredentialsPlugins enregistrés. Les ids de contenu non utilitaire masquent les noms d'utilitaires.

en: User
fr: Utilisateur

en: User Accounts
fr: Comptes utilisateur

en: User Name
fr: Nom utilisateur

en: User Preferences
fr: Préférences utilisateur

en: User Preferences API
fr: API préférences utilisateur

en: User interface ZMI
fr: Interface utilisateur ZMI

en: User:
fr: Utilisateur :

en: User: ${user_title}
fr: Utilisateur : ${user_title}

en: User: ${user}
fr: Utilisateur : ${user}

en: Username
fr: Nom utilisateur

en: Username used for optional SMTP authentication.
fr: Nom utilisateur pour l'authentification SMTP facultative.

en: Uses a cookie to uniquely identify a client, allowing        state to be maintained between requests
fr: Utiliser un cookie afin d'identifier de façon unique un navigateur, permettant de conserver l'état entre les requêtes

en: Using testbrowser On the Internet
fr: Utiliser testbrowser sur Internet

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Value
fr: Valeur

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: Value is too big
fr: La valeur est trop grande

en: Value is too long
fr: La valeur est trop longue

en: Value is too short
fr: La valeur est trop courte

en: Value is too small
fr: La valeur est trop petite

en: Value:
fr: Valeur :

en: View
fr: Vue

en: View ${number} earlier transactions
fr: Visualiser les ${number} transactions récentes

en: View ${number} later transactions
fr: Visualiser les ${number} transactions passées

en: View Error Log Report
fr: Voir le journal des erreurs

en: View Module Names
fr: Voir les noms des modules

en: View Name
fr: Nom de la vue

en: View attributes that are also allowed if the user has permission.
fr: Voir les attributs qui sont autorisés si l'utilisateur a la permission.

en: View attributes that are also allowed if user has permission.
fr: Les attributs de la vue qui sont aussi autorisés si l'utilisateur à la permission.

en: View only transactions in this location
fr: Visualiser seulement les transactions dans cet emplacement

en: View transactions regardless of location
fr: Visualiser des transactions quelque soit l'emplacement

en: Viewlet-related ZCML Directives
fr: Directives ZCML en relation avec la viewlet

en: Viewlets and Viewlet Managers
fr: Viewlets et gestionnaire de viewlet

en: Views
fr: Vues

en: Welcome
fr: Bienvenu

en: Welcome to the Zope 3 API documentation tool. The documentation provided here is separated in several discrete documentation modules. You can see the list of available modules in the top-left box on your screen. When you click on a module, the module's menu will appear below. In the menu you have then navigational means to access the documentation content of the module.
fr: Bienvenu dans l'outil de documentation de l'API de Zope 3. Cette documentation est divisée en modules. La liste des modules disponibles est affichée sur votre écran dans la boîte supérieure gauche. Lorsque vous sélectionnez un module, son menu apparaît en dessous. Dans le menu vous disposez dès lors de moyens de navigation afin d'accéder à la documentation contenue dans le module.

en: WfMC Workflows
fr: Workflows WfMC

en: When a user selects a browser menu item, the URL given in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
fr: Quand un utilisateur sélectionne un élément du menu du navigateur, l'URL donnée pour l'action est affichée. L'action est donnée habituellement comme une URL relative, relative à l'objet qui est pour l'élément du menu.

en: When a user selects a browser menu item, the URLgiven in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
fr: Quand un utilisateur sélectionne un élément du menu du navigateur, l'URL donnée pour l'action est affichée. L'action est donnée habituellement comme une URL relative, relative à l'objet qui est pour l'élément du menu.

en: Whether assignment and folder should be created when calling getHomeFolder, if not existing.
fr: Les tâches et les dossiers devraient être créés quand getHomeFolder est appelé, s'ils n'existent pas.

en: Whether home folders should be created upon adding a assignment, if missing.
fr: Les dossiers personnels devraient être créées lors d'un'ajout d'une tâche, si c'est manquant.

en: Widgets and Forms
fr: Widgets et formulaires

en: With interfaces
fr: Avec les interfaces

en: With this permission a user may undo all transactions,                    regardless of who initiated them
fr: Avec cette permission un utilisateur peut annuler toutes transactions quelque soit l'initiateur de celles-ci

en: With this permission a user may undo his/her own                    transactions.
fr: Avec cette permission un utilisateur peut annuler toutes ses transactions.

en: Word Count
fr: Compteur de mots

en: Workflow Options
fr: Options du workflow

en: Workflow-Relevant Data Schema
fr: workflow-Schéma appropriée de données

en: Workflow-relevant Data
fr: Workflow - Donnée pertinente

en: Workflow:
fr: Workflow :

en: Workflow: ${wf_title}
fr: Workflow : ${wf_title}

en: Workflows
fr: Worflows

en: Workflows using XPDL
fr: Workflows utilisant XPDL

en: Wrong contained type
fr: Type de contenu non valide

en: XML Root Element
fr: Élément XML racine

en: XML element representing the configuration root.
fr: Élément XML représentant la configuration racine.

en: XML-RPC Views
fr: Vues XML-RPC

en: You are being redirected!
fr: Vous allez être redirigé !

en: You are looking at transactions regardless of location.
fr: Vous visualisez des transactions quelque soit l'emplacement.

en: You are looking only at transactions from this location.
fr: Vous visualisez seulement des transactions de cet emplacement.

en: You are not authorized
fr: Vous n'êtes pas autorisé

en: You are not authorized to perform this action. However, you may login as a different user who is authorized.
fr: Vous n'êtes pas autorisez à effectuer cette action. Cependant, vous pouvez vous connecter sous un utilisateur différent qui est autorisé.

en: You are now logged in as ${UserTitle}.
fr: Vous êtes connecté comme ${UserTitle}.

en: You are now logged out.
fr: Vous êtes déconnecté.

en: You can configure how many exceptions should be kept and whether the exceptions should be copied to Zope's event log file(s).
fr: Vous pouvez configurer le nombre d'exceptions à conserver et définir si les exceptions doivent être copiées dans le(s) journal(aux) d'événement Zope.

en: You can configure the RAM Cache here.
fr: Vous pouvez configurer le RAM cache ici.

en: You cancelled the login procedure.
fr: Vous avez annulé la procédure de connexion.

en: You choose both allow and deny for permission "${permission}". This is not allowed.
fr: Vous avez choisis autorisé et refusé pour la permissions "${permission}". Ceci n'est pas autorisé.

en: You didn't specify any ids to copy.
fr: Vous n'avez pas spécifié d'ids à copier.

en: You didn't specify any ids to cut.
fr: Vous n'avez pas spécifié d'ids à couper.

en: You didn't specify any ids to remove.
fr: Vous n'avez pas spécifié d'ids à enlever.

en: You didn't specify any ids to rename.
fr: Vous n'avez pas spécifié d'ids à renommer.

en: You might be trying to access a non-existing page
fr: Vous tentez d'accéder à une page inexistante

en: You might have misspelled the url
fr: Vous devez avoir incorrectement orthographier l'URL

en: You must select the type of object to add.
fr: Vous devez sélectionner le type d'objet à ajouter.

en: You're not allowed in here.
fr: Vous n'êtes pas autorisé ici.

en: ZCML Reference
fr: Référence ZCML

en: ZMI Settings
fr: Configuration ZMI

en: ZODB Control
fr: Contrôle ZODB

en: ZODB Controller
fr: Contrôleur ZODB

en: ZODB successfully packed.
fr: Compactage de la ZODB réussi.

en: ZPT Page
fr: Page ZPT

en: Zope 3 API Docs
fr: Docs de l'API de Zope 3

en: Zope 3 API Documentation
fr: Documentation de l'API de Zope 3

en: Zope 3 Code Browser
fr: Navigateur de code Zope 3

en: Zope 3 apidoc
fr: Apidoc Zope 3

en: Zope 3 root.
fr: Racine Zope 3.

en: Zope Developer Info
fr: Information développeur Zope

en: Zope Object Database (ZODB)
fr: Base de données objet Zope (ZODB)

en: Zope Runtime Information
fr: Information du temps de fonctionnement de Zope

en: Zope Stub Server Controller
fr: Contrôleur serveur Stub Zope

en: Zope Tree
fr: Arbre Zope

en: Zope version
fr: Version Zope

en: [Login]
fr: [Connexion]

en: [Logout]
fr: [Déconnexion]

en: [top]
fr: [racine]

en: ^ top
fr: ^ racine

en: add more
fr: ajouter plus

en: add-and-test
fr: Ajouter et tester

en: add-button
fr: Ajouter

en: add-images-permission
fr: Ajouter images

en: add-mappings-button
fr: Ajouter une carte

en: add-sql-scripts-permission
fr: Permission ajouter des scripts SQL

en: assign-button
fr: Assigner

en: cache-invalidated
fr: Cache invalidé

en: change-and-test
fr: Changer et tester

en: change-button
fr: Modifier

en: change-security-settings-permission
fr: permission modifier les paramétrages de sécurité

en: choose-button
fr: Choisir

en: class-attributes
fr: Attributs de la classe

en: class-bases
fr: classe de base

en: class-component
fr: Composant de la classe

en: class-methods
fr: Méthodes de la classe

en: comment: ${comment}
fr: commentaire : ${comment}

en: connect-button
fr: Connexion

en: container-apply-button
fr: Appliquer

en: container-cancel-button
fr: Annuler

en: container-copy-button
fr: Copier

en: container-cut-button
fr: Couper

en: container-delete-button
fr: Effacer

en: container-paste-button
fr: Coller

en: container-rename-button
fr: Renommer

en: control panels
fr: Panneaux de contrôle

en: create-workflow-processinstances-permission
fr: Permission créer des instances de processus de workflow

en: days
fr: jours

en: delete-button
fr: Effacer

en: delete-field-button
fr: effacer champ

en: disconnect-button
fr: Déconnexion

en: dotted name is not correct !
fr: Le nom pointé n'est pas correct !

en: edit-button
fr: Éditer

en: execute-button
fr: Executer

en: export-button
fr: Exporter

en: factory path:
fr: Chemin du producteur :

en: filter-button
fr: Filtrer

en: find-button
fr: Chercher

en: from (line ${beginline}, column ${begincolumn}) to (line ${endline}, column ${endcolumn})
fr: de (ligne ${beginline}, colonne ${begincolumn}) à (ligne ${endline}, colonne ${endcolumn})

en: grant-submit
fr: valider l'autorisation

en: heading-date
fr: Date

en: heading-description
fr: Description

en: heading-location
fr: Emplacement

en: heading-principal
fr: Principal

en: heading-request-info
fr: Information de requête

en: id of the effective user at the time the bookkeeping information was created
fr: id de l'utilisateur effectif lorsque l'information a été créée

en: id of the principal owning the lock
fr: Id du Principal qui a le vérrou

en: id of the user causing the audited action
fr: id de l'utilisateur provoquant l'action auditée

en: ids of groups to which the principal directly belongs.
    
                Plugins may append to this list.  Mutating the list only affects
                the life of the principal object, and does not persist (so
                persistently adding groups to a principal should be done by working
                with a plugin that mutates this list every time the principal is
                created, like the group folder in this package.)
fr: ids des groupes auxquels le principal appartient directement.
    
               Les extensions peuvent être ajoutés à cette liste. La modification de la liste affecte
     seulement la vie de l'objet principal, et n'est pas persistante (l'ajout persistant de
     groupes doivent être fait en travaillant avec l'extension qui modifie cette liste à chaque
    fois que le principal est créé, comme le dossier de groupe dans ce paquetage).

en: import-button
fr: Importer

en: interface-component
fr: Interface de composant

en: invalidate-cache-button
fr: Invalider cache

en: item-missing-single-value-for-display
fr: Valeur simple manquante pour l'affichage

en: label-not-available
fr: Non disponible

en: login-button
fr: Connexion

en: make-transition-button
fr: Créer la transition

en: manage-application-permission
fr: permission gestion de l'application

en: manage-code-permission
fr: permission gérer le code

en: manage-content-permission
fr: permission gérer du contenu

en: manage-principal-permission
fr: permission gestion Principal

en: manage-service-bindings-permission
fr: permission gérer les liaisons de services

en: manage-services-permission
fr: permission gérer les services

en: manage-site-permission
fr: permission gestion du site

en: manage-workflow-processdefinitions-permission
fr: Permission gérer des définitions de processus de workflow

en: modify-button
fr: Modifier

en: n/a
fr: non disponible

en: name only search
fr: Recherche sur le nom uniquement

en: no-cache-associated
fr: Pas de cache associé

en: not-available
fr: non disponible

en: off
fr: désactivé

en: on
fr: activé

en: pack-button
fr: Compacter

en: path is not correct !
fr: Le chemin n'est pas correct !

en: path to the object upon which the action was taken
fr: chemin à l'objet sur lequel la mesure a été prise

en: permission-acquire
fr: acquérir permission

en: permission-allow
fr: autoriser permission

en: permission-deny
fr: refuser permission

en: presentation type:
fr: Type de présentation :

en: provides:
fr: fournit :

en: public-permission
fr: permission public

en: python-module
fr: Module Python

en: refresh-button
fr: Rafraîchir

en: registered:
fr: enregistré :

en: registration info:
fr: Information sur l'enregistrement :

en: reindex-button
fr: Réindexer

en: reload-button
fr: Recharger

en: remove-button
fr: Supprimer

en: remove-mappings-button
fr: Enlever une carte

en: remove-selected-items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

en: required argument 'name' missing
fr: L'argument requis 'nom' est manquante

en: requires:
fr: requit :

en: reset-button
fr: Réinitialiser

en: resource:
fr: Ressource :

en: return-to-log-button
fr: Retourner au journal

en: save-changes-button
fr: Enregistrer les modifications

en: save-settings-button
fr: Sauver paramétrage

en: schema-component
fr: Schéma de composant

en: search-button
fr: Chercher

en: seconds
fr: secondes

en: send-mail-permission
fr: Permission d'envoi de courrier

en: sequence-value-is-empty
fr: Valeur de la séquence est vide

en: sequence-value-not-provided
fr: Valeur de la séquence non fournie

en: set-schema-button
fr: Définir un schéma

en: show-button
fr: Afficher

en: status of the version controlled resource
fr: statut de la version de la ressource controllée

en: submit-button
fr: Soumettre

en: switch-view-button
fr: Changement de vue

en: synchronize-button
fr: Synchroniser

en: system security
fr: sécurité du système

en: template:
fr: template :

en: test-button
fr: Tester

en: test-page-title
fr: Test du titre de la page

en: the action that was taken
fr: L'action qui été prise

en: time that the log entry was created
fr: heure de l'entrée dans le journal qui a été créée

en: time value indicating the creation time
fr: Valeur de temps indiquant le temps de création

en: time value indicating the lock timeout from creation
fr: Valeur de temps indiquant le délai d'expiration de vérrouillage depuis la création

en: time value indicating the when the bookkeeping information was created
fr: Valeur de temps indiquant le moment ou l'information de transaction a été créée

en: type:
fr: type :

en: unassign-button
fr: Supprimer assignation

en: undo-all-transactions-permission
fr: Permission annuler toutes les transactions

en: undo-button
fr: Annuler

en: undo-own-transaction-permission
fr: Permission annuler ses propres transactions

en: unregister-button
fr: Supprimer l'enregistrement

en: update-button
fr: Mettre à jour

en: upload-button
fr: Télécharger vers le serveur

en: use-workflow-processinstances-permission
fr: Permission utiliser des instances de processus de workflow

en: user accounts
fr: Comptes utilisateur

en: version id of the resource related to the log entry
fr: id de version de le ressource en relation avec l'entrée du journal

en: version id that the version controlled resource is based upon
fr: id de la version de la ressource controllée

en: view
fr: Vue

en: view-permission
fr: permission vue

en: vocabulary-missing-multiple-value-for-display
fr: Valeur multiple manquante pour l'affichage

en: vocabulary-missing-multiple-value-for-edit
fr: Valeur multiple manquante pour l'édition

en: vocabulary-missing-single-value-for-edit
fr: Valeur simple manquante pour l'édition

en: zope.app.apidoc.UseAPIDoc
fr: [zope.app.apidoc.UseAPIDoc] Accès à la documentation API en ligne

en: zope.app.dublincore.change-permission
fr: [zope.app.dublincore.change-permission] Changer la permission

en: zope.app.dublincore.view-permission
fr: [zope.app.dublincore.view-permission] Voir la permission

en: zope.app.introspector.Introspect
fr: [zope.app.introspector.Introspect] Introspecteur

en: zope.schema.Bool field with constraint lambda x: x == True.
fr: Champ zope.schema.Bool avec constraint lambda x: x == True.

en: zope.schema.Bool field with default = True.
fr: Champ zope.schema.Bool avec default = True.

en: zope.schema.Bool field with only title and description.
fr: Champ zope.schema.Bool avec seulement title et description.

en: zope.schema.Bool field with required = True.
fr: Champ zope.schema.Bool field avec required = True.

en: zope.schema.Int field with constraint lambda x: x == 42.
fr: Champ zope.schema.Int avec constraint lambda x: x == 42.

en: zope.schema.Int field with default = u'default'.
fr: Champ zope.schema.Int avec default = u'default'.

en: zope.schema.Int field with max = 10
fr: Champ zope.schema.Int avec max = 10

en: zope.schema.Int field with min = 5 and max = 10
fr: Champ zope.schema.Int avec min = 5 avec max = 10

en: zope.schema.Int field with min = 5.
fr: Champ zope.schema.Int avec min = 5.

en: zope.schema.Int field with only title and description.
fr: Champ zope.schema.Int avec seulement title et description.

en: zope.schema.Int field with readonly = True.
fr: Champ zope.schema.Int avec readonly = True.

en: zope.schema.Int field with required = True.
fr: Champ zope.schema.Int avec required = True.

en: zope.schema.Text field with constraint = lambda x: x == u'constraint'.
fr: Champ zope.schema.Text avec contrainst = lambda x: x == u'constraint'.

en: zope.schema.Text field with default = u'default'.
fr: Champ zope.schema.Text avec default = u'default'.

en: zope.schema.Text field with max_length = 10
fr: Champ zope.schema.Text avec max_length = 10

en: zope.schema.Text field with min_lenght = 5 and max_length = 10
fr: Champ zope.schema.Text avec min_lenght = 5 et max_length = 10

en: zope.schema.Text field with min_length = 5.
fr: Champ zope.schema.Text avec min_length = 5.

en: zope.schema.Text field with only title and description.
fr: Champ zope.schema.Text avec seulement title et description.

en: zope.schema.Text field with readonly = True.
fr: Champ zope.schema.Text avec readonly = True.

en: zope.schema.Text field with required = True.
fr: Champ zope.schema.Text avec required = True.

en: zope.schema.TextLine field with constraint = lambda x: x == u'constraint'.
fr: Champ zope.schema.TextLine avec constraint = lambda x: x == u'constraint'.

en: zope.schema.TextLine field with default = u'default'.
fr: Champ zope.schema.TextLine default = u'default'.

en: zope.schema.TextLine field with max_length = 10
fr: Champ zope.schema.TextLine avec max_length = 10

en: zope.schema.TextLine field with min_lenght = 5 and max_length = 10
fr: Champ zope.schema.TextLine avec min_lenght = 5 et max_length = 10

en: zope.schema.TextLine field with min_length = 5.
fr: Champ zope.schema.TextLine avec min_length = 5.

en: zope.schema.TextLine field with only title and description.
fr: Champ zope.schema.TextLine avec seulement title et description.

en: zope.schema.TextLine field with readonly = True.
fr: Champ zope.schema.TextLine avec readonly = True.

en: zope.schema.TextLine field with required = True.
fr: Champ zope.schema.TextLine avec required = True.
