zope - en to ja translation catalogue (1375 entries)

en: 
            A skin is composed of layers. It is common to put skin
            specific views in a layer named after the skin. If the 'layer'
            attribute is not supplied, it defaults to 'default'.
ja: 
            スキンはレイヤーで構成されています。
            スキン特有のビューは、スキンに対応しているレイヤーの中に置くのが一般的です。
            'layer'アトリビュートが与えられていないときは、'default'が初期値になります。

en: 
            A view can provide an interface.  This would be used for
            views that support other views.
ja: 
            ビューはインターフェースを提供することができます。
            この特徴は他のビューをサポートするビューに使われます。

en: 
            By default, 'permission' only applies to viewing the view and
            any possible sub views. By specifying 'allowed_attributes',
            you can make the permission also apply to the extra attributes
            on the view object.
ja: 
            デフォルトでは、'permission'はビューとサブビューを見るためだけに使われます。
            'allowed_attributes'を定義することで、このパーミッションをビュー・オブジェクト上の他のアトリビュートにも適用することができます。

en: 
            By default, 'permission' only applies to viewing the view and
            any possible sub views. By specifying this attribute, you can
            make the permission also apply to everything described in the
            supplied interface.
    
            Multiple interfaces can be provided, separated by
            whitespace.
ja: 
            デフォルトでは、'permission'はビューとサブビューを見る時だけに適用されます。このアトリビュートを設定することで、与えられたインターフェース内に書かれているものすべてにこのパーミッションを適用することができます。
    
            インターフェースが複数の場合は、空白で区切って提供しまうす。

en: 
            Id of the version history related to the version controlled resource.
    
            If this isn't set (is None),
ja: 
            バージョン管理されているリソースのバージョン履歴のid。
    
            設定されていない場合はNoneです。

en: 
            Specifies the interface for which the default view is declared. All
            objects implementing this interface make use of this default
            setting. If this attribute is not specified, the default is available
            for all objects.
ja: 
            デフォルトのビューが宣言されているインターフェースを指定します。
            このインターフェースを実装するすべてのオブジェクトは、このデフォルト設定を使います。
            このアトリビュートを指定しないと、すべてのオブジェクトに有効になります。

en: 
            Specifies the permission by id that will be required to
            access or mutate the attributes and methods specified.
ja: 
            アトリビュートへのアクセスと変更、メソッドへのアクセスに必要なパーミッションをidで指定します。

en: 
            The order attribute can be used to determine the order in
            which fields in a schema were defined. If one field is created
            after another (in the same thread), its order will be
            greater.
    
            (Fields in separate threads could have the same order.)
ja: 
            orderアトリビュートは、スキーマに定義されたフィールドの順序を決めるのに使われます。
            あるフィールドが(同じスレッド内で)他のフィールドの後に作られると、
            そのorderは大きい値になります。
    
            (異なるスレッドでもフィールドの順序は同じです。)

en: 
            This argument says that this content class should be configured in the
            same way the specified class' security is. If this argument is
            specified, no other argument can be used.
ja: 
            この引数はこのコンテンツクラスを指定したクラスのセキュリティと同じように設定するようにします。
            この引数が指定されたら、その他の引数は使われません。

en: 
            Value after whitespace processing cannot have greater
            or equal than `max_length` characters (if a string type) or
            elements (if another sequence type). If `max_length` is
            ``None``, there is no maximum.
ja: 
            空白処理の後の値がmax_length以上の文字数(文字列の場合)
            または要素数(他の配列型の場合)であってはいけません。
            max_lengthがNoneの場合は、最大値は設定されません。

en: 
            Value after whitespace processing cannot have less than
            `min_length` characters (if a string type) or elements (if
            another sequence type). If `min_length` is ``None``, there is
            no minimum.
ja: 
            空白処理の後の値がmin_length以下の文字数(文字列の場合)
            または要素数(他の配列型の場合)であってはいけません。
            min_lengthがNoneの場合は、最小値は設定されません。

en: 
            the identifier for this factory in the ZMI factory
            identification scheme.  If not given, defaults to the literal
            string given as the content directive's 'class' attribute.
ja: 
            ZMIのファクトリ識別機構における、このファクトリの識別子。
            設定されないときは、デフォルトでコンテンツディレクティブの'class'アトリビュートに与えられたものをそのまま文字列として使います。

en: 
        All used and important interfaces are registered through the site
        manager. While it would be possible to just list all attributes, it is
        hard on the user to read such an overfull list. Therefore, interfaces that
        have partial common module paths are bound together.
    
        The documentation of an interface also provides a wide variety of
        information, including of course the declared attributes/fields and
        methods, but also available adapters, and utilities that provide
        this interface.
ja: 
        全ての使用されている重要なインターフェースはサイトマネージャを通して登録されます。
        全てのアトリビュートを一覧にすることもできますが、量が多すぎてユーザが読む際に不便になります。
        そのため、部分的に共通のモジュールパスがあるインターフェースは一緒にしました。
    
        インターフェースのドキュメントもまた幅広い様々の情報を提供します。
        これには宣言されたアトリビュート/フィールドやメソッドはもちろん、
        そのインターフェースを提供する利用可能なアダプタやユーティリティが含まれます。

en: 
        Here you can see all registered interface types. When you open the subtree
        of a specific interface type, you can see all the interfaces that provide
        this type. This can be very useful in cases where you want to determine
        all content type interfaces, for example.
ja: 
        ここでは全ての登録されたインターフェースタイプをみることができます。
        インターフェースタイプのサブツリーを展開すると、そのタイプの提供する全インターフェースを確認できます。
        全てのコンテンツタイプのインターフェースを確かめる場合などに非常に便利です。

en: 
        Preferences for API Docs' Interface Details Screen
    
        It is possible to hide and show various sections of the interface details'
        screen. The following preferences allow you to choose the sections to be
        shown by default.
ja: 
        APIDocのインターフェース詳細画面用の設定
    
        インターフェース詳細画面のさまざまな項目を表示、非表示にできます。以下の設定でデフォルトで表示する項目を選ぶことができます。

en: 
        This is a developer's book compiled from all existing documentation
        files. It is not meant to be a complete or cohesive work, but each chapter
        in itself is a little story. Think about it like a collection of fairy
        tales.
ja: 
        これはZopeの中にある全ての文書ファイルを収録した
        開発者向けの本です。まとまりのあるものではないですが、
        それぞれの章はそれ自身が小さな物語になっています。
        お伽話集のように考えてください。

en: 
        This module allows you to get an overview of the modules and classes
        defined in the Zope 3 framework and its supporting packages. There are
        two methods to navigate through the modules to find the classes you are
        interested in.
    
        The first method is to type in some part of the Python path of the class
        and the module will look in the class registry for matches. The menu will
        then return with a list of these matches.
    
        The second method is to click on the "Browse Zope Source" link. In the
        main window, you will see a directory listing with the root Zope 3
        modules. You can click on the module names to discover their content. If a
        class is found, it is represented as a bold entry in the list.
    
        The documentation contents of a class provides you with an incredible
        amount of information. Not only does it tell you about its base classes,
        implemented interfaces, attributes and methods, but it also lists the
        interface that requires a method or attribute to be implemented and the
        permissions required to access it.
ja: 
        ここではZope3フレームワークとそのサポートパッケージで定義されたモジュールとクラスの概要をみることができます。
        モジュールを通して目的のクラスを探す方法は2つあります。
    
        第一の方法はクラスのPythonパスの一部を入力して、合致するクラスをクラスレジストリ内から検索させる方法です。
        検索後、メニューに一致したものの一覧を返します。
    
        第二の方法は"Zopeのソースを見る"リンクをクリックすることです。
        そうするとメインウィンドウにZope3モジュールのルートのディレクトリ一覧が表示されます。
        モジュールの名前をクリックしてその中身を見ることができます。
        クラスは一覧の中で太字で表わされます。
    
        クラスのページには非常に大量の情報があります。そのベースクラスについてだけでなく、実装されているインターフェースやアトリビュート、メソッドがわかります。
        さらに実装する必要のあるメソッドやアトリビュート、アクセスに必要なパーミッションの一覧があります。

en: 
        This module presents you with a complete list of ZCML directives and
        serves therefore well as reference. The menu provides you with a tree that
        organizes the directives by namespaces.
    
        The documentation contents for each directive tells you all the available
        attributes and their semantics. It also provides a link to the interface
        the directive confirms to. If available, it will even tell you the
        file the directive was declared in. At the end a list of available
        subdirectives is given, also listing the implemented interface and
        available attributes.
ja: 
        このモジュールはZCMLディレクティブの完全な一覧を示し、リファレンスとして非常に役立ちます。
        メニューには名前空間ごとにディレクティブをまとめたツリーを表示します。
    
        それぞれのディレクティブのページで全ての利用可能なアトリビュートとそれらの意味合いがわかります。
        またそのディレクティブが認めたインターフェースへのリンクがあります。
        もし可能であれば、さらにそのディレクティブが宣言されたファイルを示します。
        最後に、利用可能なサブディレクティブの一覧があれば、さらにそれらを実装したインターフェースと有効なアトリビュートの一覧も表示します。

en: 
        Utilities are also nicely registered in a site manager, so that it is easy
        to create a listing of available utilities. A utility is identified by the
        providing interface and a name, which can be empty. The menu provides you
        with a list of interfaces that utilities provide and as sub-items the
        names of the various implementations.
    
        Again, the documentation of a utility lists all the attributes/fields and
        methods the utility provides and provides a link to the implementation.
ja: 
        ユーティリティはサイトマネージャに整理して登録されるので、簡単に利用可能なユーティリティの一覧を作ることができます。
        ユーティリティは提供するインターフェースと名前を使って識別されます。名前は空にできます。
        メニューにはユーティリティが提供するインターフェースの一覧が表示され、その下にはさまざまな実装の名前が表示されます。
    
        さらに、ユーティリティのページではそのユーティリティが提供する全てのアトリビュートとフィールド、メソッドが一覧表示され、実装へのリンクが示されます。

en: 
    Removal of object (${object}) which has dependents (${dependents})
    is not possible !
    
    You must deactivate this object before trying to remove it.
ja: 
    依存関係(${dependents})を持っているオブジェクト(${object})は
    削除できません！
    
    削除する前にこのオブジェクトを無効にしなければいけません

en:            This component lets you define the local default user           preferences. The values of this provider are used, if the           user has not made a selection yet.
ja:            このコンポーネントはローカルデフォルトユーザプリファレンスを定義します。ユーザがまだ選択していない時には、このプロバイダの値が使われます。

en:           These are all the preferences related to viewing the API          documentation.
ja:           これらはAPIドキュメントを見るのに関係するすべての設定です。

en:          In this category you will find all preferences related to the Zope         Management Interface (ZMI).
ja:          このカテゴリーではZope マネージメント インターフェース(ZMI)への全ての優先関係をみつけられるでしょう

en:        Use the object-introspection facility to discover       and browse interfaces and classes.
ja:        インターフェースやクラスを探したり見るのにはオブジェクトのイントロスペクション機能を使います。

en: ${application_id} Application Manager Details
ja: ${application_id}アプリケーションマネージャ詳細

en: ${count} objects
ja: ${count} オブジェクト

en: ${days} day(s) ${hours}:${minutes}:${seconds}
ja: ${days} 日 ${hours}:${minutes}:${seconds}

en: ${items} items
ja: ${items} アイテム

en: ${lines} lines
ja: ${lines} 行

en: ${name} (Active)
ja: ${name} (有効)

en: ${name} (Inactive)
ja: ${name} (無効)

en: ${name} Preferences
ja: ${name}プリファレンス

en: ${num} robot unit
ja: ${num} ロボットユニット

en: &lt;No Name&gt;
ja: &lt;名前無し&gt;

en: &lt;no name&gt;
ja: 名前無し

en: (Attribute)
ja: (アトリビュート)

en: (C-based class)
ja: Cで実装されたベースクラス

en: (Enter partial Python path)
ja: (Pythonの名前空間パスの一部を入力)

en: (Name: "${name}")
ja: (名前: "${name}")

en: (disabled)
ja: (無効)

en: (line ${line})
ja: (${line}行目)

en: (modify)
ja: (変更)

en: (name: ${name})
ja: (名前: ${name})

en: (read)
ja: (読み込み)

en: (unnamed utility)
ja: (無名ユーティリティ)

en: (write)
ja: (書き込み)

en: 1 item
ja: １アイテム

en: 1 line
ja: 1 行

en: <b>Site Management</b>
ja: <b>サイト管理</b>

en: <i>No instances of this utility are available yet.</i>
ja: <i>利用可能なこのユーティリティのインターフェースはまだありません。</i>

en: <i>no name</i>
ja: <i>名前無し</i>

en: <no name>
ja: <名前なし>

en: <permission not activated>
ja: <有効になっていないされていないパーミッション>

en: <role not activated>
ja: <有効になっていないロール>

en: <strong>Allow</strong>&nbsp;
ja: <strong>許可</strong>&nbsp;

en: <strong>Deny</strong>&nbsp;
ja: <strong>非許可</strong>&nbsp;

en: <strong>Permissions</strong>&nbsp;
ja: <strong>パーミッション</strong>&nbsp;

en: <strong>Roles</strong>&nbsp;
ja: <strong>ロール</strong>&nbsp;

en: <strong>Unset</strong>&nbsp;
ja: <strong>設定なし</strong>&nbsp;

en: <subscription>
ja: <サブスクリプション>

en: A Boolean Field
ja: Booleanフィールド

en: A Catalog allows indexing and searching of objects
ja: カタログは索引を付けながらオブジェクトを検索します。

en: A DA for the built-in 100% Pure Python Gadfly Database
ja: ビルトインされた100%純粋なPython GadflyデータベースのDA

en: A Datetime Field
ja: Datetimeフィールド

en: A Default User Preferences Provider
ja: デフォルトユーザプリファレンスプロバイダ

en: A File
ja: ファイル

en: A Float Field
ja: Floatフィールド

en: A Group folder
ja: グループフォルダ

en: A Persistent Content Component Definition
ja: 永続コンテンツコンポーネントの定義

en: A Persistent Schema that can be edited through the web
ja: ウェブを通して編集できる永続スキーマ

en: A Persistent Translation Domain
ja: 永続翻訳ドメイン

en: A Pluggable Persistent Authentication Plugin
ja: Pluggable永続認証プラグイン

en: A Principal Home Folder Manager
ja: プリンシパルホームフォルダマネージャ

en: A RAM cache is a volatile (in memory) cache
ja: RAMキャッシュは揮発性(メモリー上)のキャッシュです

en: A Search String
ja: 検索文字列

en: A Security Permission
ja: セキュリティパーミッション

en: A Security Role
ja: セキュリティロール

en: A Text Field
ja: Textフィールド

en: A TextLine Field
ja: TextLineフィールド

en: A callable object that handles events.
ja: 呼び出し可能なイベントを扱うオブジェクト

en: A class that provides attributes used by the view.
ja: このビューが使用するアトリビュートを提供しているクラス

en: A condition for displaying the menu item
ja: メニュー項目を表示する条件

en: A content-based script to execute dynamic SQL.
ja: 動的にSQLを実行するコンテンツベースのスクリプト

en: A description of the field
ja: フィールドの説明

en: A description of the menu item. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menu items.
ja: メニューアイテムの説明。メニューページやメニューアイテムのポップアップヘルプで表示されます。

en: A description of the menu. This might be shown on menu pages or in pop-up help for menus.
ja: メニューの説明。メニューページやメニューのポップアップヘルプで表示されます。

en: A detailed description of the principal.
ja: プリンシパルの詳細説明。

en: A factory used to create the subscriber instance.
ja: サブスクライバインスタンスを作成する際に使用するファクトリ

en: A file that supports multiple locales.
ja: 複数ロケールをサポートするファイル

en: A list of classes that implement this interface. This might duplicate the entries in Utilities.
ja: このインターフェースを実装したクラスの一覧。ユーティリティの項目と重複するかもしれません。

en: A list of factories (usually just one) that create the adapter instance.
ja: アダプタインスタンスを作成するファクトリ(通常は1つ)のリスト

en: A list of factories that create objects implementing this interface.
ja: このインターフェースを実装したオブジェクトを生成するファクトリの一覧

en: A list of regular expressions.
    
                         Requests whose paths match any of the expressions listed
                         here will not be shown.
ja: 正規表現のリスト。
    
                         ここにリストされた正規表現にマッチするパスのリクエストは表示されません。

en: A list of utilities that are registered to provide this interface.
ja: このインターフェースを提供するために登録されたユーティリティの一覧。

en: A long description of the event.
ja: イベントの長い説明

en: A multi-locale version of an Image.
ja: イメージの複数ロケール版

en: A principals group
ja: プリンシパルグループ

en: A set of attributes that can be used during the SQL command rendering process to provide dynamic data.
ja: ダイナミックなデータを提供する処理を行うSQLコマンドで使用される一連のアトリビュート。

en: A short description of the event.
ja: イベントの短い説明

en: A short summary or label
ja: 簡潔な要約またはラベル

en: A simple case insensitive Folder.
ja: 単純で大文字小文字を区別しないフォルダ

en: A simple, content-based DTML page
ja: 単純なコンテンツベースのDTMLページ

en: A simple, content-based Page Template
ja: サンプル, コンテンツ主体のページテンプレート

en: A simple, content-based Python Page
ja: 単純なコンテンツベースのPythonページ

en: A skin is composed of layers. It is common to put
            skin specific views in a layer named after the skin. If the 'layer'
            attribute is not supplied, it defaults to 'default'.
ja: スキンはレイヤーで構成されています。スキン特有のビューは、スキンの後に名前付けされたレイヤーに置くのが一般的です。
    
    'layer'属性が与えられていないときは、'defalt'が初期値になります。

en: A stateful workflow process definition
ja: ステートフル・ワークフロープロセスの定義

en: A syntax error occurred.
ja: シンタックスエラーが発生しました。

en: A system error occurred.
ja: システムエラーが発生しました。

en: A utility that provides unique ids to objects
ja: オブジェクトにユニークIDを与えるユーティリティ

en: A viewlet manager can provide an interface, which is used to lookup its contained viewlets.
ja: ビューレットマネージャはそれが格納しているビューレットを検索するのに使うインターフェースを提供します。

en: ACTIVATE-SUBMIT
ja: 有効

en: ADD-SUBMIT
ja: 追加

en: ADD-TOOL-SUBMIT
ja: 追加

en: API Doc Tool
ja: API Doc ツール

en: About Menus
ja: メニューについて

en: About Zope 3
ja: Zope3について

en: Actions
ja: アクション

en: Active
ja: 有効

en: Adapter Registry
ja: アダプタレジストリ

en: Adapter factory/factories
ja: アダプタファクトリ

en: Adapters
ja: アダプタ

en: Adapters (light version)
ja: アダプタ(軽量版)

en: Adapters can have names.
    
    This attribute allows you to specify the name for this adapter.
ja: アダプタは複数の名前を持つことができます。
    
    このアトリビュートはアダプタの名前を設定できます。

en: Adapters that provide this interface:
ja: このインターフェースを提供するアダプタ

en: Adapters where this interface is required:
ja: このインターフェースを要求するアダプタ

en: Add
ja: 追加

en: Add %s
ja: %sを追加

en: Add Boolean Field
ja: Booleanフィールドの追加

en: Add Content
ja: コンテンツを追加する

en: Add Datetime Field
ja: Datetimeフィールドの追加

en: Add Float Field
ja: Floatフィールドを追加

en: Add Gadfly Database Adapter
ja: Gadflyデータベースアダプタ

en: Add Home Folder Manager
ja: ホームフォルダマネージャを追加

en: Add Integer Field
ja: Integerフィールドの追加

en: Add More
ja: さらに追加する

en: Add Permission
ja: パーミッションの追加

en: Add Pluggable Authentication
ja: Pluggable認証を追加する

en: Add Principal Folder
ja: プリンシパルフォルダを追加

en: Add Principal Information
ja: プリンシパル情報を追加

en: Add Principal Source
ja: プリンシパルソースを追加

en: Add Python Page
ja: Pythonページ追加

en: Add Simple User with details
ja: 詳細情報とともにシンプルユーザを追加

en: Add Site Management Folder
ja: サイト管理フォルダを追加

en: Add Text Field
ja: Textフィールドの追加

en: Add TextLine Field
ja: TextLineフィールドの追加

en: Add Utility
ja: ユーティリティを追加

en: Add a DTML Page
ja: DTMLページを追加

en: Add a Demo BoolWidget
ja: デモブールウィジェットを追加

en: Add a Demo IntWidget
ja: デモ整数ウィジェットを追加

en: Add a Demo TextAreaWidget
ja: デモテキストエリアウィジェットを追加

en: Add a Demo TextWidget
ja: デモテキストウィジェットを追加

en: Add a File
ja: ファイルを追加

en: Add a SQL Script
ja: SQLスクリプトの追加

en: Add a ZPT Page
ja: ZPTページを追加する

en: Add a field index
ja: フィールドインデックスを追加

en: Add a registration for this object
ja: このオブジェクトの登録を追加

en: Add a text index
ja: テキストインデックスを追加

en: Add an Image
ja: イメージを追加

en: Add group folder
ja: グループフォルダを追加

en: Add group information
ja: グループ情報を追加

en: Add new language
ja: 新しい言語を追加

en: Add new messages
ja: 新しいメッセージを追加

en: Add:
ja: 追加:

en: Additionally required interfaces
ja: 他に必要なインターフェース

en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Options
ja: 詳細設定

en: Advanced Widgets
ja: アドバンスウィジェット

en: All users have this role implicitly
ja: 全ユーザが無条件にこのロールを持ちます

en: Allow
ja: 許可

en: An Error occurred
ja: 発生したエラー

en: An Image
ja: イメージ

en: An Integer Field
ja: Integerフィールド

en: An Internationalized File
ja: i18n化されたファイル

en: An Internationalized Image
ja: i18n化されたイメージ

en: An Python Page
ja: Pythonページ

en: An empty name was provided. Names cannot be empty.
ja: 空欄の名前が提供されました。名前は空欄にできません。

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: An utility to manage content and workflow interaction.
ja: コンテンツとワークフローのやりとりを管理するユーティリティー

en: Annotations
ja: アノーテーション

en: Application
ja: アプリケーション

en: Apply
ja: 適用

en: Apply changes to existing pages
ja: 既存ページに変更を適用

en: Approximate epoch time this ISessionData was last retrieved from its ISessionDataContainer
ja: ISessionData がISessionDataContainerから最後に取り出された時刻。

en: Argument Name
ja: 引数名

en: Arguments
ja: 引数

en: Assignments
ja: 割り当て

en: Attributes
ja: アトリビュート

en: Attributes and methods
ja: アトリビュートとメソッド

en: Attributes that can be set
ja: 設定できるアトリビュート

en: Attributes/Fields
ja: アトリビュート/フィールド

en: Attributes/Properties
ja: アトリビュート/プロパティ

en: Authenticates Principals.
ja: プリンシパルの認証

en: Authentication
ja: 認証

en: Authenticator Plugin
ja: 認証者プラグイン

en: Authenticator Plugins
ja: 認証者プラグイン

en: Auto create assignment
ja: 自動生成割り当て

en: BTree Developer Information
ja: BTree開発者向け情報

en: Back to the main page.
ja: メインページへ戻る

en: Bar
ja: barのタイトル

en: Bar description
ja: barの説明文

en: Base Folder
ja: ベースフォルダ

en: Base classes
ja: ベースクラス

en: Base interfaces
ja: ベースインターフェース

en: Bases
ja: ベース

en: Basic Field
ja: ベーシックフィールド

en: Basic Widgets
ja: ベーシックウィジェット

en: Book
ja: 本

en: BoolWidget
ja: ブールウィジット

en: BoolWidget Index
ja: ブールウィジェットインデックス

en: Boolean Field
ja: Booleanフィールド

en: Boston Skin
ja: ボストンスキン

en: Branch Id
ja: ブランチのid

en: Broken object
ja: 壊れたオブジェクト

en: Browse Zope Source
ja: Zopeのソースを見る

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser Form Challenger
ja: ブラウザフォームチャレンジャー

en: Browser Views
ja: ブラウザビュー

en: Bytes Field
ja: バイトフィールド

en: BytesLine Field
ja: BytesLineフィールド

en: CANCEL-ADD-TOOL-SUBMIT
ja: キャンセル

en: Cache name
ja: キャッシュ名

en: Cached Properties
ja: キャッシュされたプロパティ

en: Caches
ja: キャッシュ

en: Caches can be used to make your site run faster.
ja: キャッシュを使用することによりあなたのサイトを高速化できます。

en: Caching
ja: キャッシュを使う

en: Can't delete active registration (${path})
ja: アクティブな登録(${path})を削除できませんでした。

en: Can't move a registered component from its container.
ja: 登録済みのコンポーネントはそのコンテナから動かせません。

en: Case insensitive Folder
ja: 大文字小文字を区別しないフォルダ

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog statistics
ja: カタログ統計

en: Change Internal Principal
ja: 内部プリンシパルを変更

en: Change a file
ja: ファイルを変更

en: Change adapter
ja: アダプタ変更

en: Change group information
ja: グループ情報を変更

en: Change page
ja: ページを変更

en: Changed data ${datetime}
ja: ${datetime}に更新

en: Checked in
ja: チェックイン

en: Checked out
ja: チェックアウト

en: Checkin
ja: チェックイン

en: Checkin Message
ja: チェックイン・メッセージ

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Class
ja: クラス

en: Class Finder:
ja: クラス検索:

en: Class Registry
ja: クラスレジストリ

en: Class attribute
ja: クラスアトリビュート

en: Classes
ja: クラス

en: Clear All
ja: すべてをクリア

en: Click here to return.
ja: 戻る

en: Click on one of the Documentation Modules above and a menu for this module will appear.
ja: 上記の文書モジュールをクリックすると、そのモジュールのメニューが表れます。

en: Code Browser
ja: コードブラウザ

en: Collaboration Diagrams
ja: コラボレーションダイアグラム

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Component Architecture
ja: コンポーネントアーキテクチャ

en: Component Interface
ja: コンポーネントインターフェース

en: Component to be used
ja: 使用するコンポーネント

en: Component to record all uncaught errors and exceptions.
ja: 捉えられないエラーと例外を記録するコンポーネント。

en: Component to use
ja: 使用するコンポーネント

en: Component:
ja: コンポーネント:

en: Components
ja: コンポーネント

en: Condition
ja: 条件

en: Config item ${name}
ja: コンフィグレーション項目 ${name}

en: Configuration
ja: コンフィグレーション

en: Configuration Filename
ja: 設定ファイル名

en: Configuration Package
ja: 設定用パッケージ

en: Configure
ja: コンフィグ

en: Configure Error Log
ja: エラーログを設定

en: Configure like this class
ja: このクラスのように設定する

en: Connection Management
ja: コネクション管理

en: Connection Name
ja: コネクション名

en: Connection URI:
ja: コネクションURI:

en: Constraint not satisfied
ja: 満たされていない制約

en: Container Field
ja: コンテナフィールド

en: Container is not a valid Zope container.
ja: コンテナは適切なZopeコンテナではありません。

en: Contains $${num} item(s)
ja: $${num}アイテムを含みます

en: Content Component Definition
ja: コンテンツコンポーネントの定義

en: Content Component Definitions are used to declare       schema-based content objects.
ja: コンテンツコンポーネントの定義がスキーマベースコンテンツオブジェクトの宣言に使われます。

en: Content Last Modified
ja: コンテンツの最終更新日

en: Content Providers
ja: コンテンツプロバイダ

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Content Workflows Manager
ja: コンテンツ・ワークフロー・マネージャー

en: Content listing
ja: コンテンツリスト

en: Content-Type is not application/x-snarf
ja: コンテンツタイプがapplication/x-snarfではありません

en: Content-generating template.
ja: コンテンツ生成用テンプレート

en: Content/Process Registry
ja: コンテンツ/プロセス・レジストリ

en: Contents
ja: コンテンツ

en: Control Panels
ja: コントロールパネル

en: Cookie Client Id Manager
ja: クッキークライアントIDマネージャ

en: Cookie Client Id Manager Properties
ja: クッキークライアントIDマネージャのプロパティ

en: Cookie Lifetime
ja: クッキー有効期限

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Schema
ja: スキーマをコピーします。

en: Copy exceptions to the event log
ja: 例外エラーをイベントログにコピー

en: Countdown until restart or shutdown
ja: 再起動もしくはシャットダウンまでのカウントダウン

en: Create Functional Doctest
ja: 機能的なDoctestを作成

en: Create Home Folder
ja: ホームフォルダを作成

en: Create Menu
ja: メニューを作成する

en: Created
ja: 作成日

en: Created:
ja: 作成日時:

en: Creator
ja: 作成者

en: Credentials Plugin
ja: クレデンシャルプラグイン

en: Credentials Plugins
ja: クレデンシャルプラグイン

en: Cross-Database References
ja: クロスデータベース参照

en: Current Database Generation
ja: 現在のデータベースジェネレーション

en: Currently the object uses ${cache_id_or_url}.
ja: 現在このオブジェクトは ${cache_id_or_url} を使います。

en: Currently there is no cache associated with the object.
ja: 現在このオブジェクトには対応するキャッシュがありません。

en: Cut
ja: 切り取り

en: DEACTIVATE-SUBMIT
ja: 無効

en: DELETE-SUBMIT
ja: 削除

en: DTML Page
ja: DTMLページ

en: Data
ja: データ

en: Database Adapter
ja: データベースアダプタ

en: Database Adapter - Test Connection
ja: データベースアダプタ - テストコネクション

en: Database Adapters are used to connect to external       relational databases.
ja: データベースアダプタは外部のリレーショナルデータベースと接続するのに使います。

en: Database Schemas
ja: データベーススキーマ

en: Database encoding
ja: データベースエンコーディング

en: Database generations
ja: データベースジェネレーション

en: Datetime Field
ja: Datetimeフィールド

en: Default Language
ja: デフォルト言語

en: Default Registration
ja: デフォルト登録

en: Default Security Policy
ja: デフォルトのセキュリティポリシー

en: Default User Preferences Provider
ja: デフォルトユーザプリファレンスプロバイダ

en: Default Value
ja: 初期値

en: Default registration parameters
ja: デフォルト登録パラメータ

en: Define Permissions
ja: パーミッションを定義

en: Defines what the 'resolution' of item timeout is. Setting this higher allows the transience machinery to do fewer 'writes' at the expense of  causing items to time out later than the 'Data object timeout value' by  a factor of (at most) this many seconds.
ja: アイテムのタイムアウトがどのような'解決'かを定義する。高く設定すると、アイテムのタイムアウトがデータオブジェクトのtimeout値よりもこの値だけ遅れるが、transience装置が書き込みをする回数が少なくなる。

en: Delete Messages
ja: メッセージを削除

en: Demo Widgets
ja: デモウィジット

en: Deny
ja: 非許可

en: Deprecation API
ja: 推奨しないAPI

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Destination State
ja: 遷移先

en: Dict Field
ja: Dictフィールド

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Directly Provided Interfaces
ja: 動的に提供されているインターフェース

en: Display traceback as text
ja: テキストとしてトレースバックを表示

en: Document Count
ja: ドキュメント数

en: Documentation String
ja: ドキュメンテーション文字列

en: Does not exist
ja: 存在しない

en: Domain
ja: ドメイン

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Boolean Field
ja: Booleanフィールドの編集

en: Edit Datetime Field
ja: Datetimeフィールドの編集

en: Edit Float Field
ja: Floatフィールドを編集

en: Edit Form
ja: 編集フォーム

en: Edit Home Folder Manager
ja: ホームフォルダマネージャを編集

en: Edit Integer Field
ja: Integerフィールドの編集

en: Edit Message
ja: メッセージを編集

en: Edit Messages
ja: メッセージを編集

en: Edit Permission
ja: パーミッションの編集

en: Edit Pluggable Authentication Utility
ja: Pluggable認証ユーティリティ(PAU)を編集する

en: Edit Python Page
ja: Pythonページ編集

en: Edit Relational Database Adapter
ja: リレーショナルデータベースアダプタを編集

en: Edit Schema
ja: スキーマを編集

en: Edit Text Field
ja: Textフィールドの編集

en: Edit TextLine Field
ja: TextLineフィールドの編集

en: Edit User Information
ja: ユーザ情報を編集

en: Edit Utility Registration
ja: ユーティリティ登録を編集

en: Edit a DTML page
ja: DTMLページを編集

en: Edit a Transition
ja: トランジションの編集

en: Edit a ZPT page
ja: ZPTページを編集する

en: Edit an SQL script
ja: SQLスクリプトの編集

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Encoding of the database content
ja: データベースコンテンツのエンコーディング

en: End of the range (excluding the value itself)
ja: 範囲の終点(値自体を除く)

en: Entries
ja: エントリー

en: Error Logging Utility
ja: エラーログユーティリティ

en: Error Reporting
ja: エラーレポート

en: Error Reporting Utility for Logging Errors
ja: 記録エラーのエラーレポートユーティリティ

en: Error object: ${error_object}
ja: エラーオブジェクト: ${error_object}

en: Error type: ${error_type}
ja: エラータイプ: ${error_type}

en: Errors
ja: エラー

en: Evaluate Inline Code
ja: インラインコードを評価する

en: Evaluate code snippets in TAL. We usually discourage people from using this feature.
ja: TAL内のコードスニペットを評価します。通常この機能の使用は推奨されません。

en: Events
ja: イベント

en: Everybody
ja: 全員

en: Evolve?
ja: 進化？

en: Evolver from Generation ${from} to Generation ${to}
ja: ${from}ジェネレーションから${to}ジェネレーションへのイボルバ

en: Exception
ja: 例外エラー

en: Exception Log (most recent first)
ja: 例外エラーログ(最新のものから)

en: Exception Type
ja: 例外タイプ

en: Exception Value
ja: 例外の値

en: Exception traceback
ja: 例外エラーのトレースバック

en: Executed Query:
ja: 実行されたクエリー

en: Expand macros so that they all are shown in the code.
ja: マクロを展開するのでコードの中身を全てみせます。

en: Expand macros when editing
ja: 編集時にマクロを展開する

en: Extended Adapters
ja: 関連しているアダプタ

en: Extended Browser Views
ja: 関連しているブラウザビュー

en: Extended FTP Views
ja: 関連しているFTPビュー

en: Extended HTTP Views
ja: 関連しているHTTPビュー

en: Extended Other Views
ja: 関連しているその他のビュー

en: Extended Required Interface Adapters
ja: インターフェースを間接的に要求するアダプタ

en: Extended XML-RPC Views
ja: 関連しているXML-RPCビュー

en: Extended views
ja: 関連しているビュー

en: External Edit
ja: エクスターナルエディット

en: FDocTest (How to)
ja: FDocTest (ハウツー)

en: FTP Views
ja: FTPビュー

en: Factories
ja: ファクトリ

en: Factory
ja: ファクトリ

en: Factory Name
ja: ファクトリ名

en: False
ja: 偽

en: Field Callable
ja: コール可能なフィールド

en: Field Index
ja: フィールドインデックス

en: Field Indexes
ja: フィールドインデックス

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Order
ja: フィールドの順序

en: Field keys must conform to the given type, expressed
               via a Field.
ja: フィールドのキーは、フィールドに表示されている所与のタイプに対応しなければなりません

en: Field value items must conform to the given type, expressed via a Field.
ja: フィールドの値は、フィールドに表示された所与のタイプに対応しなければなりません

en: Field values must conform to the given type, expressed
               via a Field.
ja: フィールドの値は、フィールドに表示されている所与のタイプに対応しなければなりません

en: File
ja: ファイル

en: File "${filename}", line ${lineno}, offset ${offset}
ja: ファイル "${filename}", ライン ${lineno}, オフセット ${offset}

en: File Name
ja: ファイル名

en: File name of the data file.
ja: データファイルのファイル名

en: File:
ja: ファイル:

en: FileSystem encoding
ja: ファイルシステムエンコーディング

en: Files
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter (% - wildcard):
ja: フィルタ(% - ワイルドカード):

en: Find
ja: 検索

en: Float Field
ja: Floatフィールド

en: Folder
ja: フォルダ

en: Foo
ja: fooのタイトル

en: Foo description
ja: fooの説明文

en: Food For Thought
ja: 考える糧

en: For each permission you want to grant (or deny) to a role,
            set the entry for that permission and role to a '+' (or '-').
            Permissions are shown on the left side, going down.
            Roles are shown accross the top.
ja: ロールに付与する(もしくは、付与しない)パーミッションに'+'(付与しない場合は'-')のエントリを設定します。パーミッションは左側に縦に、ロールは上部に横に表示されています。

en: For interface
ja: このインターフェースに

en: Form Parser
ja: フォームパーサ

en: Form input is not a file object
ja: フォームに入力されのものがファイルオブジェクトではありません

en: Gadfly Database Adapter
ja: Gadflyデータベースアダプタ

en: Generations
ja: ジェネレーション

en: Generic Adapters
ja: 総称アダプタ

en: Generic Browser Views
ja: 総称ブラウザビュー

en: Generic FTP Views
ja: 総称FTPビュー

en: Generic HTTP Views
ja: 総称HTTPビュー

en: Generic Other Views
ja: 総称のその他のビュー

en: Generic Required Interface Adapters
ja: インターフェースを総称して要求するアダプタ

en: Generic XML-RPC Views
ja: 総称のXML-RPCビュー

en: Generic views
ja: 総称ビュー

en: Global CA (Socket Example)
ja: グローバルコンポーネントアーキテクチャ(コンセントの例)

en: Global Component Architecture
ja: グローバルコンポーネントアーキテクチャ

en: Global Principals
ja: グローバルプリンシパル

en: Grant
ja: グラント

en: Granting Roles and Permissions to Principals
ja: ロールやパーミッションをプリンシパルに付与する

en: Grants for the selected principal
ja: 選択されたプリンシパルのグラント

en: Grants updated.
ja: アップデートされたグラント

en: Group
ja: グループ

en: Group Folder
ja: グループフォルダ

en: Group Folders
ja: グループフォルダ

en: Group ID prefix
ja: グループIDのプリフィックス

en: Group Search String
ja: グループ検索文字列

en: Groups
ja: グループ

en: Groups Folder
ja: グループフォルダ

en: HTTP Basic-Auth Plugin
ja: HTTP 基本認証プラグイン

en: Handler
ja: ハンドラ

en: Handler:
ja: ハンドラ:

en: Header
ja: ヘッダー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Topic
ja: ヘルプトピック

en: Help Topic Title
ja: ヘルプトピックタイトル

en: Helpful message.
ja: 有用なメッセージ

en: Here you can enter an SQL statement, so you can test the connection.
ja: 接続をテストするために、ここにSQL文を入力します。

en: Here you can export and import messages from your Translation Domain.
ja: ここで翻訳ドメインからメッセージをエクスポートしたりインポートしたりできます。

en: Hits
ja: ヒット

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

en: Home Folder Manager
ja: ホームフォルダマネージャ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: How often the queue is checked for new messages (in milliseconds)
ja: 新しいメッセージのためにキューがチェックされる頻度はどのぐらいか(ミリ秒)

en: How the Transition is triggered (Automatic/Manual)
ja: トランジションを発生させる方法(自動/マニュアル)

en: I18n File
ja: I18nファイル

en: I18n Image
ja: I18nイメージ

en: I18n and L10n
ja: i18nとL10n

en: INSTALL-SUBMIT
ja: インストール

en: Icon URI
ja: アイコンURI

en: Id
ja: ID

en: Id Field
ja: IDフィールド

en: Id as which this permission will be known and used.
ja: パーミッションを示すID。

en: Identifier for the new branch.
ja: 新しいブランチの識別子

en: If input for this Field is missing, and that's ok,
                              then this is the value to use
ja: フィールドに入力がない場合はそれでも構いません。
                              その場合はこの値を使います。

en: If set to True, the system will create a local browser menu for you. If this option is set to False, the system will try to find the next site manager that has a menu with the specified id. If no menu was found or the menu is a global menu, then an error is occurred.
ja: Trueにした場合、システムはローカルブラウザメニューを生成します。もしこのオプションをFalseにしたら、システムは指定されたIDのメニューを持つ次のサイトマネージャを探してみます。もしメニューがみつからなかったり、グローバルメニューだったときは、エラーが発生します。

en: If this field is set to True, a copied version of the schema will be used in the Content Component instance. This has the advantage that an existing Content Component's schema is set in stone and can never change, even when a mutable schema evolves. If the value is False, then the Content Component's can change (which is desirable in some cases - i.e. during development.)
ja: このフィールドをTrueに設定すると、スキーマのコピーがコンテンツコンポーネントのインスタンス内で使用されます。これによって、既存のコンテンツコンポーネントのスキーマは固定され、変更可能なスキーマがあっても変更することができなくなります。Falseの場合は、コンテンツコンポーネントのスキーマは変更することができます。(作成中の場合には、こちらの方が望ましいでしょう。)

en: If true, the field's value cannot be changed.
ja: trueならば、フィールドの値は変更できません

en: If true, then the field should be called to get the value to be indexed
ja: もしTrueなら、インデックス化する値を得るためにフィールドがコールされます。

en: If you see this screen for more than 5 seconds, click here.
ja: 5秒以上この画面が表示されている場合はここをクリックしてください。

en: If you specify a time of 0 seconds, then the server will be shutdown or restarted immediately.
ja: 0秒に設定すると、サーバは直ちにシャットダウンもしくは再起動します。

en: Ignored exception types
ja: 無視する例外のタイプ

en: Image
ja: イメージ

en: Implemented Interfaces
ja: 実装されているインターフェース

en: Import File Name:
ja: インポートファイル名:

en: Import and Export Messages
ja: メッセージのインポートとエキスポート

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Inactive
ja: 無効

en: Index
ja: インデックス

en: Index items based on an orderable field value
ja: 序列化できるフィールド値をベースにしたインデックス項目

en: Index items based on multi-value fields with                  orderable values
ja: 整列可能な複数の値を持つフィールドに基づくインデックス・アイテム

en: Indexes and Catalogs
ja: インデックスとカタログ

en: Info:
ja: 情報:

en: Inline Code
ja: インラインコード

en: Inline Code Evaluation is deactivated, which means that you cannot have inline code snippets in your Page Template. Activate Inline Code Evaluation and try again.
ja: インラインコード評価が働かないようになっています。つまりページテンプレートの中でインラインコードスニペットを持つことができません。インラインコード評価を働くようにしてからもう一度試してください。

en: Inspection API
ja: 検査用API

en: IntWidget
ja: 整数ウィジェット

en: IntWidget Index
ja: 整数ウィジェットインデックス

en: Integer Field
ja: Integerフィールド

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interface Details
ja: インターフェースの詳細

en: Interface Field
ja: インターフェースフィールド

en: Interface Finder:
ja: インターフェース検索:

en: Interface Types
ja: インターフェース型

en: Interface for which this Help Topic is registered.
ja: このヘルプトピックのためのインターフェースは登録されている。

en: Interface provided by the utility.
ja: ユーティリティが提供するインターフェース

en: Interface that is also allowed if user has permission.
ja: ユーザーがパーミッションを持っている場合に許可されるインターフェース

en: Interface the component provides
ja: コンポーネントが提供するインターフェース

en: Interface type
ja: インターフェースタイプ

en: Interface:
ja: インターフェース:

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Interfaces and Schemas
ja: インターフェースとスキーマ

en: Interfaces or classes that this subscriber depends on
ja: サブスクライバが依存するインターフェースやクラス

en: Introspector
ja: イントロスペクタ

en: Invalid datetime data
ja: 不正な日付時間データです

en: Invalid field name: %s
ja: 不正なフィールド名:%s

en: Invalid floating point data
ja: 不正な浮動小数点データです

en: Invalid integer data
ja: 不正な整数データです

en: Invalid position: %s
ja: 不正な位置:%s

en: Invalid regex: %s
ja: 不正な正規表現: %s

en: Invalid text data
ja: 不正なテキストデータです

en: Invalid textual data
ja: 不正な原文データです

en: Invalid unicode data
ja: 不正なユニコードデータです

en: Invalid value
ja: 無効な値

en: Iterable Field
ja: Iterableフィールド

en: Keep up to
ja: 保管する期間

en: Key Type Id
ja: キータイプID

en: Key references should sort first on their key type and second on any type-specific information.
ja: キーリファレンスは最初にキータイプをソートし、次にタイプに依存した情報でソートします。

en: Known Subclasses
ja: 認識されているサブクラス

en: Label
ja: ラベル

en: Label applied to the version.
ja: バージョンに適用されるラベル

en: Language
ja: 言語

en: Last Access Time
ja: 最後にアクセスした時刻

en: Layer
ja: レイヤー

en: List Field
ja: Listフィールド

en: List of ids of groups the principal belongs to
ja: プリンシパルが属しているグループのIDのリスト

en: List of ids of principals which belong to the group
ja: グループに属するプリンシパルのidのリスト

en: Loading...
ja: ロード中...

en: Local Adapter Registry
ja: ローカルアダプタレジストリ

en: Local Component Architecture
ja: ローカルコンポーネントアーキテクチャ

en: Local Home Folder Role
ja: ローカルホームフォルダロール

en: Local Sites & Site Managers
ja: ローカルサイトとサイトマネージャ

en: Locate
ja: ロケート

en: Location:
ja: 場所:

en: Location:&nbsp;
ja: 場所:&nbsp;

en: Logged in as ${user_title}
ja: ${user_title}としてログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login Failed!
ja: ログインに失敗しました！

en: Login successful!
ja: ログインしました！

en: Logout successful!
ja: ログアウトしました

en: Longer narrative description of what this factory does
ja: このファクトリの役割のより詳細な説明

en: Make a site
ja: サイトを作成

en: Make the adapter a locatable adapter
    
            Located adapter should be used if a non-public permission
            is used.
ja: アダプタをロケータブルなものにします、
    
            ロケータブルなアダプタは非公開のパーミッションを使うときに使うといいでしょう。

en: Make the adapter a trusted adapter
    
            Trusted adapters have unfettered access to the objects they
            adapt.  If asked to adapt security-proxied objects, then,
            rather than getting an unproxied adapter of security-proxied
            objects, you get a security-proxied adapter of unproxied
            objects.
ja: アダプタを信頼されたアダプタにします。
    
            信頼されたアダプタは適合させるオブジェクトへのアクセスに制約がなくなります。
            セキュリティプロキシされたオブジェクトを適合させるように要求された場合は、
            セキュリティプロキシされたオブジェクトのプロキシされていないアダプタを入手するより、
            プロキシされていないオブジェクトのセキュリティ・プロキシされたアダプタを入手します。

en: Make the subscriber a locatable subscriber
    
            Located subscribers should be used if a non-public permission
            is used.
ja: サブスクライバを発見可能にします。
    
            発見されたサブスクライバは非公開のパーミッションが使われている際に使用されます。

en: Make the subscriber a trusted subscriber
    
            Trusted subscribers have unfettered access to the objects they
            adapt.  If asked to adapt security-proxied objects, then,
            rather than getting an unproxied subscriber of security-proxied
            objects, you get a security-proxied subscriber of unproxied
            objects.
ja: サブスクライバを信頼されたサブスクライバにします。
    
            信頼されたサブスクライバは、適合するオブジェクトへの制限のないアクセスが可能です。
            セキュリティプロキシされたオブジェクトを適合するように要求された場合は、セキュリ
            ティプロキシされたオブジェクトのプロキシされていないサブスクライバを入手するので
            はなく、プロキシされていないオブジェクトからセキュリティプロキシされたサブスクラ
            イバを入手します。

en: Manage Process
ja: プロセス管理

en: Manage Site
ja: サイト管理

en: Manage States
ja: ステータス管理

en: Manage Transitions
ja: トランジション管理

en: Manage executable code, including Python, SQL, ZPT, etc.
ja: Python, SQL, ZPTなどを含む、実行可能コードを管理。

en: Manage the Zope Application, such as Restart/Shutdown or                    packing the ZODB.
ja: Zopeアプリケーションを管理する。(再起動やシャットダウン、ZODBのパックなど)

en: Many Zope 3 developers consider inline code blocks something very bad, since it does not follow the design of Page Templates or Zope 3 in general. However, application and application server developers are not the only audience for Zope 3. Scripters are used to inline code from other technologies like PHP and it fits their brain, which is very important.
ja: 多くのZope3ディベロッパはインラインコード・ブロックを最悪だと思っています。それは一般的にページテンプレートやZope3のデザインに適応しないためです。しかし、アプリケーションやアプリケーションサーバのディベロッパはZope3ユーザだけではありません。スクリプタはPHPのような他の技術にあるインラインコードを習得し、それが頭に馴染んでいます。これはとても重要なことです。

en: Mapping Items
ja: マッピングしているアイテム

en: Mapping(s) added.
ja: 対応を追加しました。

en: Mapping(s) removed.
ja: 対応を削除しました。

en: Maximum Generation
ja: 最大ジェネレーション

en: Maximum age of cached entries
ja: 最大キャッシュ有効期間

en: Maximum cached entries
ja: 最大キャッシュ数

en: Maximum length
ja: 最大の長さ

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Bar
ja: メニューバー

en: Menu Demo
ja: メニューデモ

en: Menu Id
ja: メニューID

en: Menu description
ja: メニューの説明

en: Menu for displaying actions to be performed
ja: 実行されるアクションを表示するメニュー

en: Menu for displaying alternate representations of an object
ja: オブジェクトの別の表現(エイリアス)を表示するメニュー

en: Menu for displaying help actions to be performed with popup
ja: ポップアップで実行されるヘルプアクションを表示するメニュー

en: Menu for objects to be added according to containment constraints
ja: 包含制約に従って追加されるオブジェクトのメニュー

en: Menu item description
ja: メニューアイテムの説明

en: Menu item ordering hint
ja: メニュー項目の順番のヒント

en: Menu item title
ja: メニューアイテムタイトル

en: Menu of Fields to be added to a schema.
ja: スキーマに追加するフィールドのメニュー

en: Menu of addable configuration objects
ja: 追加可能なコンフィグレーションオブジェクトのメニュー

en: Menu of caches to be added
ja: 追加されるキャッシュのメニュー

en: Menu of database connections to be added
ja: 追加されるデータベース接続のメニュー

en: Menu of objects to be added to content folders
ja: コンテンツフォルダに追加されるオブジェクトのメニュー

en: Menu of objects to be added to site management folders
ja: サイト管理フォルダに追加されるオブジェクトのメニュー

en: Menu title
ja: メニュータイトル

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Catalog for ${language} language in ${domain} domain successfully reloaded.
ja: ${domain}ドメインの${language}言語用メッセージカタログの再読み込みに成功しました。

en: Message Id
ja: メッセージID

en: Message provided by the user at the time of the action.  This may be empty.
ja: アクション実行時にユーザーが記録したメッセージ。空でもよい。

en: Message text passed to applyVersionControl() for the object.
ja: オブジェクトのapplyVersionControl() に引き渡されるメッセージのテキスト

en: Messages
ja: メッセージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Method
ja: メソッド

en: Methods
ja: メソッド

en: MinMaxLen Field
ja: MinMaxLenフィールド

en: Minimal folder
ja: ミニマルフォルダ

en: Minimum Generation
ja: 最小ジェネレーション

en: Minimum length
ja: 最小の長さ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Misses
ja: ミス

en: Missing Value
ja: 欠損値

en: Modified
ja: 更新日

en: Modified:
ja: 変更日時:

en: Modules are usually depending on each other by using links that create references across all modules. Each module has a "theme" that it follows, which was designed to aid the developer directly to the desired information. Below you see a short description of every module.
ja: モジュール同士は至る所に参照を作ってリンクしお互いに依存しています。各モジュールは、デベロッパが欲しい情報に直接アクセスできるようにサポートするテーマを持っています。以下に全てのモジュールの簡単な説明を示します。

en: Multiple Databases
ja: 多重データベース

en: Multiple principals found
ja: 複数のプリンシパルが見つかりました

en: MultipleSourceInputWidget-remove
ja: 削除

en: Must select a field to delete
ja: 削除するフィールドを選択

en: Mutable Schema
ja: ミュータブルスキーマ

en: Name
ja: 名前

en: Name of Content Component Type
ja: コンテンツコンポーネント・タイプの名前

en: Name of cookie used to maintain state. Must be unique to the site domain name, and only contain ASCII letters, digits and '_'
ja: ステートを維持するために使われるクッキー名。サイトドメイン名に対して一意でなければならず、ASCII文字、数字、アンダースコアのみが使用できる。

en: Name of database
ja: データベース名

en: Name of server to be used as SMTP server.
ja: SMTPサーバとして使われるサーバの名前

en: Name of the destination state.
ja: 遷移先のステート名

en: Name of the field to index
ja: インデックス化するフィールドの名前

en: Name of the registration.  This is used by application code when locating a utility.
ja: 登録した名前。ユーティリティを探す際、アプリケーションコードによって使用されます。

en: Name of the source state.
ja: 遷移元のステート名

en: Names cannot begin with '+' or '@' or contain '/'
ja: '+'か'@'で始まるもの'/'を含むものは名前にできません

en: Namespaces that are not full URLs start with "http://namespaces.zope.org/".
ja: "http://namespaces.zope.org/"から始まるURLのネームスペースは名前を省略しています。

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New
ja: 新規

en: New Authenticator Plugin Registration
ja: 新しい認証者プラグインを登録する

en: New Content Component Instance
ja: 新しいコンテンツコンポーネントインスタンス

en: New Credentials Plugin Registration
ja: 新しいクレデンシャルプラグインを登録

en: New Language:
ja: 新しい言語:

en: New Pluggable Authentication Utility Registration
ja: 新しいPluggable認証ユーティリティ(PAU)を登録

en: New Remote
ja: リモートが新しい

en: New Role
ja: 新しいロール

en: New Utility Registration
ja: 新規ユーティリティ登録

en: New-style pluggable authentication utility
ja: 新形式のpluggable認証ユーティリティ(PAU)

en: Newer Local
ja: ローカルが新しい

en: No changes
ja: 変更がありません

en: No connection could be made to remote data source.
ja: リモートデータソースとの接続ができません。

en: No exceptions logged.
ja: 例外エラーは記録されていません。

en: No interface provided.
ja: インターフェースは提供されていません。

en: No interface required.
ja: インターフェースは要りません。

en: No interfaces are directly provided.
ja: 動的に提供されているインターフェースはありません。

en: No interpreter named "${lang_name}" was found.
ja: "${lang_name}という名前のインタープリタが見つかりません。

en: No principal found
ja: プリンシパルが見つかりません

en: No tools selected.
ja: ツールが選択されていません。

en: No, up to date
ja: いいえ、最新です。

en: Not a container
ja: コンテナではありません

en: Not an iterator
ja: イテレータではありません

en: Note: These are only interfaces that are registered with the site manager.
ja: 注:これらはサイトマネージャに登録されたインターフェースだけです。

en: Number of exceptions to keep
ja: 保存する例外エラー数

en: Number of seconds before data becomes stale and may be removed. A value of '0' means no expiration.
ja: データの有効期限が過ぎ、削除されるまでの秒数。0の場合は有効期限が設定されない。

en: Number of seconds until the browser expires the cookie. Leave blank expire the cookie when the browser is quit. Set to 0 to never expire.
ja: ブラウザでクッキーの有効期限が切れるまでの秒数。ブラウザ終了時にクッキーを無効にする場合は空欄にします。0にするとクッキーは期限切れになりません。

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object '${name}' (${title}) cannot be copied
ja: オブジェクト '${name}' (${title}) はコピーできません。

en: Object '${name}' (${title}) cannot be moved
ja: オブジェクト '${name}' (${title}) は移動できません。

en: Object '${name}' cannot be copied
ja: オブジェクト '${name}' はコピーできません。

en: Object '${name}' cannot be moved
ja: オブジェクト '${name}' は移動できません。

en: Object Field
ja: オブジェクトフィールド

en: Object Interface
ja: オブジェクトインターフェイス

en: Object Introspector: ${class-name} ( ${object-name} )
ja: オブジェクトイントロスペクタ: ${class-name} ( ${object-name} )

en: Object Name
ja: オブジェクト名

en: Object is already locked
ja: オブジェクトはすでにロックされています

en: Object is not locked
ja: オブジェクトはロックされていません

en: Object is of wrong type.
ja: 誤ったタイプのオブジェクトです

en: Objects that support indexed searching
ja: インデックス検索に対応するオブジェクト

en: Objects will be adapted to this interface
ja: オブジェクトはこのインターフェースに変換されます。

en: One or more entries of sequence are not unique.
ja: 1つまたは複数の配列のエントリが一意ではありません

en: One or more interfaces
ja: ひとつ以上のインターフェース

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: Onlinehelp
ja: オンラインヘルプ

en: Open
ja: 開く

en: Open Recent
ja: 最近使ったものを開く

en: Orderable Field
ja: 順序フィールド

en: Other
ja: その他

en: Other Information
ja: その他の情報

en: Other Views
ja: その他のビュー

en: Out of Date
ja: 古い

en: Page Folder
ja: ページフォルダ

en: Page template
ja: ページテンプレート

en: Parent Path
ja: 親のパス

en: Parent: ${parent}
ja: 親: ${parent}

en: Password
ja: パスワード

en: Password Field
ja: パスワードフィールド

en: Password Manager
ja: パスワードマネージャ

en: Password used for optional SMTP authentication.
ja: SMTPの認証オプションで使われるパスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Path
ja: パス

en: Path to the Resource
ja: リソースへのパス

en: Path to the Topic
ja: トピックへのパス

en: Path to the configuration file
ja: 設定ファイルへのパス

en: Path to the source utility
ja: ソースユーティリティへのパス

en: Pathname of the directory used to queue mail.
ja: メールをキューするのに使われるディレクトリのパス名

en: Permission
ja: パーミッション

en: Permission required to use this component.
ja: このコンポーネントを使用する際に必要なパーミッション

en: Permission:
ja: パーミッション:

en: Permissions:
ja: パーミッション:

en: Persistent Classes
ja: 永続クラス

en: Persistent Framework
ja: 永続化フレームワーク

en: Persistent Key References
ja: 永続キーリファレンス

en: Persistent Session Data Container
ja: 永続セッションデータコンテナ

en: Persistent View Page Template
ja: 永続ビューページテンプレート

en: Persistent, Local Schemas
ja: 永続化されたローカルスキーマ

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Plain Text Source
ja: プレーンテキストソース

en: Please note the following:
ja: 次のことを気に留めてください:

en: Please provide Login Information
ja: ログイン情報を提供してください

en: Pluggable Authentication
ja: プラグイン可能な認証

en: Pluggable Authentication Utility
ja: Pluggable認証ユーティリティ(PAU)

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Polling Interval
ja: ポーリング間隔

en: Popup Edit
ja: ポップアップ編集

en: Port
ja: ポート

en: Port of SMTP service
ja: SMTPサービスのポート

en: Preferences
ja: プリファレンス

en: Preferred encoding
ja: 優先されたエンコーディング

en: Prefix
ja: プリフィックス

en: Prefix added to IDs of groups in this folder
ja: このフォルダのグループのIDに加えられるプリフィックス

en: Prefix to be added to all principal ids to assure that all ids are unique within the authentication service
ja: 認証サービスの中でidが唯一のものになるようにプリンシパルIDの前に付けるプリフィックス

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Preview
ja: プレビュー

en: Principal
ja: プリンシパル

en: Principal Annotation Utility
ja: プリンシパルアノテーションユーティリティ

en: Principal Annotations
ja: プリンシパルアノテーション

en: Principal Folder
ja: プリンシパルフォルダ

en: Principal Folder Prefix
ja: プリンシパルフォルダのプリフィクス

en: Principal Home Folder
ja: プリンシパルホームフォルダ

en: Principal Information
ja: プリンシパル情報

en: Principal is not lock owner
ja: プリンシパルはロックオーナーではありません

en: Principals
ja: プリンシパル

en: Process id
ja: プロセスID

en: Provided Interfaces
ja: 提供されているインターフェース

en: Provided interface
ja: 提供するインターフェース

en: Provides a description for the permission.
ja: パーミッションの説明を記入

en: Provides a description for the principal.
ja: プリンシパルの説明を記入。

en: Provides a title for the permission.
ja: パーミッションのタイトルを記入

en: Provides a title for the principal.
ja: プリンシパルのタイトルを記入。

en: Python Page
ja: Pythonページ

en: Python name of a factory which can create the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name. If specified, the ``component`` field must be left blank.
ja: 実装オブジェクトを作成することができるファクトリのPython名です。モジュール内のオブジェクトをドット表記の名前で識別します。これが定義されている場合は、``component`` フィールドを定義してはいけません。

en: Python name of the implementation object.  This must identify an object in a module using the full dotted name.  If specified, the ``factory`` field must be left blank.
ja: 実装オブジェクトのPython名です。モジュール内のオブジェクトをドット表記の名前で識別します。このフィールドが定義されているときは、``factory`` フィールドは定義してはいけません。

en: Python path
ja: Pythonパス

en: Python version
ja: Pythonバージョン

en: Query
ja: クエリー

en: Queue Path
ja: キューのパス

en: Queue path
ja: キューのパス

en: RAM Cache
ja: RAMキャッシュ

en: RAM Session Data Container
ja: RAMセッションデータのコンテナ

en: RAMCache statistics
ja: RAMキャッシュ統計

en: RENAME-CANCEL-SUBMIT
ja: キャンセル

en: RENAME-SUBMIT
ja: 名前を変更

en: REQUEST
ja: リクエスト

en: ReStructured Text (ReST)
ja: リストラクチャードテキスト(ReST)

en: ReStructured Text (ReST) Source
ja: リストラクチャード(ReST)ソース

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Realm
ja: 領域

en: Recorded Sessions
ja: 記録されたセッション

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo All
ja: すべてをやり直し

en: Redo Last
ja: 最後をやり直す

en: Redo!
ja: リトライ！

en: Refers to a file containing a page template (should end in extension ``.pt`` or ``.html``).
ja: ページテンプレートを含むファイルを参照します(拡張子が``.pt``もしくは``.html``で終わるようにしてください)。

en: Register As
ja: 次のように登録

en: Register a view ZPT
ja: ビューZPTを登録

en: Register a view page
ja: ビューページを登録

en: Registered Objects
ja: 登録済みオブジェクト

en: Registering XPDL using ZCML
ja: ZCMLを使ってXPDLを登録する

en: Registration
ja: 登録

en: Registration Component
ja: 登録コンポーネント

en: Registration Framework
ja: 登録フレームワーク

en: Registration Manager
ja: 登録マネージャ

en: Registration status
ja: 登録ステータス

en: Registrations
ja: 登録

en: Registrations for this object:
ja: このオブジェクトの登録

en: Relevant Data Schema
ja: 関連するデータスキーマ

en: Renderable source text of the topic.
ja: レンダリング可能なトピックのソーステキスト

en: Request URL
ja: リクエストURL

en: Request type
ja: リクエストタイプ

en: Required
ja: 必須

en: Required input is missing.
ja: 必要な入力がされていません

en: Restart server
ja: 再起動

en: Restricted Python Code
ja: 制限されたPythonコード

en: Role
ja: ロール

en: Role-Permissions
ja: ロールとパーミッション

en: Roles
ja: ロール

en: Roles are used to combine permissions and can be assigned       to principals.
ja: ロールはパーミッションを結合する際に使います。またプリンシパルにロールを付与することができます。

en: Roles assigned to the permission ${perm_title} (id: ${perm_id})
ja: ${perm_title} (id: ${perm_id})パーミッションに付与されたロール

en: Root Folder
ja: ルートフォルダ

en: Runtime Information
ja: ランタイム情報

en: SQL Script
ja: SQL スクリプト

en: Safe Builtins
ja: 安全なビルトイン

en: Samples
ja: サンプル

en: Save
ja: 保存

en: Save All
ja: 全て保存

en: Save As ...
ja: 保存 ...

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Saved changes.
ja: 変更を保存しました

en: Savepoints
ja: 保存ポイント

en: Schema
ja: スキーマ

en: Schema Fields
ja: スキーマフィールド

en: Schema Name: ${schema_name}
ja: スキーマ名: ${schema_name}

en: Schema not fully implemented
ja: 完全に実装されていないスキーマ

en: Schema not provided
ja: 提供されていないスキーマ

en: Schema-based Content
ja: スキーマベースコンテンツ

en: Schema-based Content Component Instance
ja: スキーマベースコンテンツコンポーネントのインスタンス

en: Schemas
ja: スキーマ

en: Script
ja: スクリプト

en: Search
ja: 検索

en: Search String
ja: 検索文字列

en: Search results:
ja: 検索結果:

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security Permission
ja: セキュリティパーミッション

en: Select Languages:
ja: 言語選択:

en: Select one or more transactions from the list below and click the button below. Please be aware that you may only undo a transaction if the object has not been modified in a later transaction by you or any other user.
ja: 下のリストから1つまたは複数のトランザクションを選択して、下のボタンをクリックしてください。オブジェクトがその後のトランザクションで変更されていない場合のみ、トランザクションを取り消すことができることに注意してください。

en: Sequence Items
ja: 配列アイテム

en: Server Control
ja: サーバ制御

en: Server URL
ja: サーバURL

en: Session Credentials Plugin
ja: セッションクレデンシャルプラグイン

en: Session Data Container Properties
ja: セッションデータコンテナのプロパティ

en: Sessions
ja: セッション

en: Set Field
ja: Setフィールド

en: Setting
ja: 設定

en: Settings changed at ${date_time}
ja: 設定を${date_time}に変更しました

en: Show FTP views
ja: FTPビューを表示

en: Show XML-RPC views
ja: XML-RPCビューを表示

en: Show browser views
ja: ブラウザビューを表示する

en: Show extended FTP views
ja: 関連しているFTPビュー

en: Show extended HTTP views
ja: 関連しているHTTPビューを表示

en: Show extended XML-RPC views
ja: 関連しているXML-RPCビューを表示する

en: Show extended browser views
ja: 関連しているブラウザビューを表示

en: Show extended other views
ja: 関連しているその他のビューを表示

en: Show extended required interface adapters
ja: インターフェースを間接的に要求するアダプタを表示する

en: Show generic FTP views
ja: 総称FTPビューを表示

en: Show generic HTTP views
ja: 総称HTTPビューを表示

en: Show generic XML-RPC views
ja: 総称のXML-RPCビューを表示する

en: Show generic browser views
ja: 総称ブラウザビューを表示

en: Show generic other views
ja: 総称のその他のビューを表示

en: Show generic required interface adapters
ja: インターフェースを総称して要求するアダプタを表示する

en: Show other (unidentified) views
ja: その他の(未確認の)ビューを表示

en: Show specific FTP views
ja: 特定しているFTPビューを表示

en: Show specific HTTP views
ja: 特定しているHTTPビューを表示

en: Show specific XML-RPC views
ja: 特定しているXML-RPCビューを表示

en: Show specific browser views
ja: 特定しているブラウザビューを表示

en: Show specific other views
ja: 特定しているその他のビューを表示

en: Show specific required interface adapters
ja: インターフェースを特定して要求するアダプタを表示する

en: Shutdown server
ja: シャットダウン

en: Sign in
ja: サインイン

en: Signature
ja: 用法

en: Site Management
ja: サイト管理

en: Site Manager
ja: サイトマネージャ

en: Site Member
ja: サイトメンバー

en: Site-Management Folder
ja: サイト管理フォルダ

en: Size
ja: サイズ

en: Size of database
ja: データベースサイズ

en: Size, bytes
ja: サイズ,バイト

en: Skin
ja: スキン

en: Skin Selection
ja: スキン選択

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Some List
ja: あるリスト

en: Some item
ja: あるアイテム

en: Some number
ja: ある数字

en: Source
ja: ソース

en: Source State
ja: 遷移元

en: Source Text
ja: ソーステキスト

en: Source Type
ja: ソースタイプ

en: Source Widgets
ja: ソースウィジェット

en: Source path
ja: ソースパス

en: SourceDisplayWidget-invalid
ja: 不正な値です

en: SourceDisplayWidget-label
ja: 選択済

en: SourceDisplayWidget-missing
ja: 入力されていません

en: SourceInputWidget-apply
ja: 適用

en: SourceListInputWidget-apply
ja: 適用

en: SourceText Field
ja: ソーステキストフィールド

en: Special permission indicating unconditional access.                    Public resources are always accessible.
ja: アクセスに制限のない特別なパーミッション。一般に公開されているリソースは常時アクセス可能。

en: Specific Adapters
ja: 特定しているアダプタ

en: Specific Browser Views
ja: 特定しているブラウザビュー

en: Specific FTP Views
ja: 特定しているFTPビュー

en: Specific HTTP Views
ja: 特定しているHTTPビュー

en: Specific Other Views
ja: 特定しているその他のビュー

en: Specific Required Interface Adapters
ja: インターフェースを特定して要求するアダプタ

en: Specific XML-RPC Views
ja: 特定しているXML-RPCビュー

en: Specific views
ja: 特定しているビュー

en: Specifications of the objects to be viewed
ja: 表示されるオブジェクトの指定

en: Specifications to be adapted
ja: アダプトする対象

en: Specifies the interface this menu item is for.
ja: このメニューアイテムのインターフェースを指定する

en: Specifies the menu this menu item will be added to.
ja: このメニューアイテムが追加されるメニューを指定する。

en: Specifies the package from which the configuration file will be
            executed. If you do not specify the package, then the configuration
            cannot be fully validated and improper ZCML files might be written.
ja: 実行される設定ファイルのあるパッケージを指定してください。もしパッケージを指定しないと設定は完全に検証できず、正しくないZCMLファイルが書かれるかもしれません。

en: Specifies the schema that characterizes the document.
ja: ドキュメントを規定するスキーマを指定します。

en: Specifies the schema that characterizes the workflow relevant data of a process instance, found in pd.data.
ja: ワークフローに関連するpd.data内のプロセスインスタンスのデータを規定するスキーマを定義します。

en: Specifies whether the members of the collection must be unique.
ja: 集合のメンバーが一意でなければならないか否か、定義します。

en: Specify the DSN (Data Source Name) of the database. Examples include:
    
    dbi://dbname
    dbi://dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd/dbname
    dbi://user:passwd/dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd@host:port/dbname
    dbi://user:passwd@host:port/dbname;param1=value...
    
    All values should be properly URL-encoded.
ja: データベースのDSN(Data Source Name)を指定してください。
    例を示します。
    
    dbi://dbname
    dbi://dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd/dbname
    dbi://user:passwd/dbname;param1=value...
    dbi://user:passwd@host:port/dbname
    dbi://user:passwd@host:port/dbname;param1=value...
    
    全ての値は正確にURLエンコードされていなければなりません。

en: Start of the range
ja: 範囲の始点

en: State Items
ja: ステート一覧

en: Stateful Process Definition
ja: ステートフルプロセスの定義

en: Stateful State
ja: ステートフルステート

en: Stateful Transition
ja: ステートフル・トランジション

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Stores Annotations for Principals
ja: プリンシパルのアノテーションを格納

en: Stores annotations for any principal.
ja: あらゆるプリンシパルのアノテーションを格納

en: Stores session data in RAM
ja: RAMにセッションデータを保管する

en: Stores session data persistently in the ZODB
ja: セッションデータを永続的にZODBに保管する

en: Structured Text (STX)
ja: 構造化テキスト(STX)

en: Structured Text (STX) Source
ja: 構造化テキスト(STX)ソース

en: Style Guides
ja: スタイル・ガイド

en: Sub-Menu Id
ja: サブメニューID

en: Sub-Transactions
ja: サブトランザクション

en: Subdirectives
ja: サブディレクティブ

en: Subscriber factory
ja: サブスクライバファクトリ

en: Summary
ja: 概要

en: Synchronize
ja: シンクロナイズ

en: Synchronizers
ja: シンクロナイザ

en: Syntax Error: ${msg}
ja: シンタックス エラー: ${msg}

en: System Error
ja: システムエラー

en: System Security
ja: システム セキュリティ

en: System platform
ja: システムプラットフォーム

en: Tells whether a field requires its value to exist.
ja: 値が必須のフィールドであるか示します。

en: Template: dbi://username:password@host:port/dbname;param1=value...
ja: テンプレート: dbi://username:password@host:port/dbname;param1=value...

en: Testing
ja: テスト手法

en: Text Field
ja: Textフィールド

en: Text Index
ja: テキストインデックス

en: Text Indexes
ja: テキストインデックス

en: Text Line Field
ja: Text Lineフィールド

en: Text suitable for use in the 'add content' menu of a management interface
ja: 管理インターフェースの'add content'メニューでの使用に適するテキスト

en: TextAreaWidget
ja: テキストエリアウィジェット

en: TextAreaWidget Index
ja: テキストエリアウィジェットインデックス

en: TextLine Field
ja: TextLineフィールド

en: TextLineWidget
ja: テキストラインウィジェット

en: TextWidget
ja: テキストウィジェット

en: TextWidget Index
ja: テキストウィジェットインデックス

en: The Base Folder for the Principal Home Folder.
ja: プリンシパルホームフォルダのためのベースフォルダ

en: The Connection Name for the connection to be used.
ja: 使用されているコネクションのコネクション名

en: The Id of this Help Topic
ja: このヘルプトピックのID

en: The Interface that defines the Fields comprising the Object.
ja: オブジェクトを構成するフィールドを定義するインターフェース

en: The Login/Username of the principal. This value can change.
ja: プリンシパルのログイン／ユーザ名。この値は変わります。

en: The Login/Username of the user. This value can change.
ja: ユーザのログイン/ユーザ名。この値は変更できます。

en: The Path to the Definition of a Help Topic
ja: ヘルプトピックの定義へのパス

en: The Path to the Parent of this Help Topic
ja: このヘルプトピックの親へのパス

en: The Path to the Resource, assumed to be in the same directory as the Help Topic
ja: リソースへのパス。ヘルプトピックと同じディレクトリにあるものと仮定。

en: The SQL command to be run.
ja: 実行されるSQLコマンド

en: The Title of a Help Topic
ja: ヘルプトピックのタイトル

en: The URL to display if the item is selected
ja: アイテムが選ばれている時に表示するURL

en: The View Name for which this Help Topic is registered
ja: このヘルプトピックのビュー名は登録されています。

en: The actual content of the object.
ja: オブジェクトの現在の中身

en: The attributes specified by the schema can be set
ja: このスキーマで定義されたアトリビュートは設定できます。

en: The browser:form Directive
ja: ブラウザ:フォームディレクティブ

en: The character set specified in the content type ($charset) does not match file content.
ja: コンテンツタイプで指定した文字セット($charset)はファイルの内容に合いません。

en: The character set specified in the content type ($charset) is not supported.
ja: コンテンツタイプで指定した文字セット($charset)はサポートされていません。

en: The character set you specified ($charset) cannot encode all characters in text.
ja: 指定した文字セット($charset)でテキストの全ての文字をエンコードできません。

en: The character set you specified ($charset) is not supported.
ja: 指定した文字セット($charset)はサポートされていません。

en: The component the registration is for.
ja: 登録されるコンポーネント

en: The condition is given as a TALES expression. The expression has access to the variables:
    
    context -- The object the menu is being displayed for
    
    request -- The browser request
    
    nothing -- None
    
    The menu item will not be displayed if there is a 
    filter and the filter evaluates to a false value.
ja: 条件はTALES式として与えられます。式には変数があります:
    
    context -- メニューが表示される対象となるオブジェクト
    
    request -- ブラウザのリクエスト
    
    nothing -- なし
    
    もしフィルタがありフィルタの評価結果が偽の値であれば、メニュー項目は表示されません。

en: The condition that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
ja: トランジションを発生させるか否かの決定を判断する条件。

en: The content type identifies the type of data.
ja: コンテンツタイプがデータの種類を規定します。

en: The content type the script outputs.
ja: スクリプトが出力するコンテンツタイプ。

en: The database is up to date for ${application}.
ja: ${application}のデータベースは最新です。

en: The database was updated to generation ${generation} for ${application}.
ja: データベースは ${application}の${generation}ジェネレーションにアップデートされました。

en: The dotted name of a factory for creating the view
ja: ビュー作成のためのファクトリのドッテッド名

en: The field default value may be None or a legal
                            field value
ja: フィールドの初期値はNoneまたは有効な値です。

en: The field is not bound.
ja: フィールドが束縛されていません。

en: The given name is already being used
ja: その名前は既に使われています

en: The given name(s) %s is / are already being used
ja: 入力した名前%sは既に使われています。

en: The given tool name is already being used.
ja: 入力したツール名はすでに使われています。

en: The id uniquely identifies this menu.
ja: このメニューを識別する一意のID。

en: The interface of the objects being adapted
ja: 変換されるオブジェクトのインターフェース

en: The interface of the objects being viewed
ja: 今見ているオブジェクトのインターフェース

en: The interface provided
ja: インターフェースが提供されました

en: The interface provided by the utility
ja: ユーティリティから提供されたインターフェース

en: The interface the component provides through this registration.
ja: コンポーネントがこの登録で提供するインターフェース

en: The interface this component provides.
ja: このコンポーネントが提供するインタフェース

en: The interface this view is the default for.
ja: このビューのデフォルトインターフェース

en: The interface this viewlet manager provides.
ja: ビューレットマネージャが提供するインターフェース

en: The layer the resource is in.
ja: リソースが存在するレイヤー

en: The layer the view is in.
ja: このビューが存在するレイヤー

en: The listed interfaces' methods and attributes can be accessed.
ja: 記載されたインターフェースのメソッドとアトリビュートはアクセス可能です。

en: The listed schemas' properties can be modified/mutated.
ja: 表示されたスキーマのプロパティは変更可能です。

en: The local role that the user will have in its home folder. This role is only set on folders that are created by the manager.
ja: ユーザがホームフォルダの中で持つローカルロール。このロールはマネージャが作成されたフォルダでだけ設定される。

en: The menu id of the menu that describes the sub-menu below this item.
ja: このアイテムの下のサブメニューを記述するメニューのメニューID

en: The name of the content provider is used in the TALES ``provider`` namespace to look up the content provider.
ja: コンテンツプロバイダの名前はTALESのprovider名前空間でコンテンツプロバイダを検索するのに使われます。

en: The name of the content provider.
ja: コンテンツプロバイダの名前

en: The name of the resource.
ja: リソースの名前

en: The name shows up in URLs/paths. For example 'foo'.
ja: 名前はURL/パスの中に表れます。例えば'foo'

en: The name under which the utility will be known.
ja: 認知されているユーティリティの名前

en: The page that you are trying to access is not available
ja: アクセスしようとしたページは利用できません。

en: The password for the principal.
ja: プリンシパルのパスワード。

en: The password for the user.
ja: ユーザのパスワード

en: The password manager will be used for encode/check the password
ja: パスワードマネージャはパスワードのエンコードとチェックに使われます。

en: The permission needed to fire the Transition.
ja: トランジションを発生させる際に必要なパーミッション

en: The permission needed to use the component
ja: コンポーネントを使うためにパーミッションが必要です。

en: The permission needed to use the view.
ja: ビューを使う際に必要なパーミッション

en: The permission required for use
ja: 使用する際に必要なパーミッション

en: The permission required to use the view
ja: ビューを使うために必要なパーミッション

en: The principal's home folder; if none has been defined, this attribute will be `None`.
ja: プリンシパルのホームフォルダ；もし定義されていなければ、この属性は'None'になります。

en: The registration manager keeps track of all component registrations.
ja: 登録マネージャはコンポーネントの登録をすべて記録します。

en: The script that is evaluated to decide if the
                            transition can be fired or not.
ja: トランジションを発生させるか否かの決定を判断するスクリプト。

en: The server will be restarted in ${number} seconds.
ja: ${number}秒以内にサーバが再起動します。

en: The server will be shutdown in ${number} seconds.
ja: ${number}秒以内にサーバがシャットダウンします。

en: The source of the Python page.
ja: Pythonページのソース

en: The source of the dtml page.
ja: DTMLページのソース

en: The source of the page template.
ja: ページテンプレートのソース

en: The specified URI is not valid.
ja: 指定されたURIが正しくありません。

en: The specified dotted name is not valid.
ja: ドットが含まれている名前は利用できません。

en: The specified id is not valid.
ja: 指定されたidが正しくありません。

en: The specified log entry was not found. It may have expired.
ja: 指定されたログの項目は見つかりません。おそらく保管期限切れでしょう。

en: The title of the principal. This is usually used in the UI.
ja: プリンシパルのタイトル。UIで使われます。

en: The title provides the basic label for the menu item.
ja: タイトルはメニューアイテムのベーシックラベルに使われます。

en: The title provides the basic label for the menu.
ja: タイトルはメニューのベーシックラベルに使われます。

en: The type of requests the view works with
ja: ビューが一緒に働くリクエストの種類

en: The unique identification of the principal.
ja: プリンシパルを示す一意のID

en: The view can either be an interface or a class. By default the provider is registered for all views, the most common case.
ja: ビューはインターフェースとクラスのどちらにもできます。デフォルトではプロバイダは全てのビューを対象にして登録されます。これがコモンケースです。

en: The view the content provider is registered for.
ja: コンテンツプロバイダの対象となるビュー

en: There are ${num_errors} input errors.
ja: ${num_errors}入力エラーがあります

en: There are no adapters registered for this interface.
ja: このインターフェースに合うアダプタはありません。

en: There are no attributes in this class.
ja: このクラスにはアトリビュートがありません。

en: There are no attributes or fields specified.
ja: アトリビュートもしくはフィールドは記述されていません。

en: There are no base classes.
ja: ベースクラスはありません。

en: There are no base interfaces.
ja: ベースインターフェースはありません。

en: There are no extended adapters registered for this interface.
ja: このインターフェースに合う関連しているアダプタはありません。

en: There are no fields specified.
ja: フィールドはありません。

en: There are no generic adapters registered.
ja: 総称アダプタは登録されていません。

en: There are no implemented interfaces.
ja: 実装されているインターフェースはありません。

en: There are no items.
ja: アイテムはありません。

en: There are no known subclasses.
ja: 認識されているサブクラスはありません。

en: There are no methods in this class.
ja: このクラスにはメソッドがありません。

en: There are no methods specified.
ja: メソッドは記述されていません。

en: There are no recorded requests that pass your filter.
ja: あなたのフィルタをパスしたリクエストの記録はありません。

en: There are no specific adapters registered for this interface.
ja: このインターフェースを特定しているアダプタはありません。

en: There are no views available.
ja: 利用可能なビューはありません。

en: There isn't enough context to get URL information. This is probably due to a bug in setting up location information.
ja: URL情報を入手するための情報が不十分です。ロケーション情報をセットアップする際のバグが原因として考えられます。

en: There were errors
ja: エラーがあります

en: There were no annotations or they were not inspectable.
ja: アノーテーションがないか、もしくはイントロスペクトできません。

en: These are schemas that live in the ZODB and are modifiable.
ja: これらはZODBの中にあり変更可能なスキーマです。

en: This adapter is only available, if the principal has this permission.
ja: プリンシパルがこのパーミッションを持っている場合のみ、このアダプタを使用できます。

en: This attribute provides a hint for menu item ordering.Menu items will generally be sorted by the `for_`attribute and then by the order.
ja: このアトリビュートはメニュー項目の順番のヒントを与えます。メニュー項目は通常'for_'アトリビュートで並べ替えられ、それからorderによって並べ替えられます。

en: This attribute specifies the interface the adapter instance must provide.
ja: このアトリビュートにはアダプタインスタンスが実装すべきインターフェースを指定します。

en: This edit form allows you to associate a cache with this object.
ja: この編集フォームはキャッシュをこのオブジェクトに関連づけます。

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this file.
ja: この編集フォームでこのファイルのプロパティを変更できます。

en: This edit form allows you to make changes to the properties of this image.
ja: この編集フォームでこのイメージのプロパティを変更できます。

en: This form lets you undo all transactions initiated by any user.
ja: このフォームでは、あらゆるユーザーが行った全てのトランザクションを取り消すことができます。

en: This form lets you undo your last transactions. You are only viewing transactions initiated by you.
ja: このフォームは直近のトランザクションを取り消すためのものです。あなたが行ったトランザクションだけが表示されます。

en: This is a list of attributes and methods that can be accessed.
ja: これはアクセス可能なアトリビュートとメソッドのリストです

en: This is a list of attributes that can be modified/mutated.
ja: 変更可能なアトリビュートのリストです。

en: This is the name of the document type.
ja: ドキュメントタイプ名です。

en: This object is currently active.
ja: このオブジェクトは現在有効です。

en: This object is currently inactive.
ja: このオブジェクトは現在無効です。

en: This object is not currently active.
ja: このオブジェクトは現在有効ではありません。

en: This object is registered as:
ja: このオブジェクトは次のように登録されています:

en: This object won't actually be used unless it is registered to perform a specific function and is activated.
ja: 機能を実行するために登録されアクティベートされない限り、このオブジェクトは実際には使われません。

en: This page lists the exceptions that have occurred in this site recently.
ja: このサイトで最近発生した例外エラーをリストします。

en: This page shows the permissions allowed and denied the role ${role_title} (id: ${role_id}). To change settings, simply select different permissions in the Allow or Deny lists. Make sure you don't select the same permission in both lists though.
ja: このページには、ロール${role_title} (id: ${role_id})を許可または非許可にしているパーミッションが表示されています。設定を変更するには許可あるいは非許可のリストでパーミッションを選択してください。両方のリストに同じパーミッションを選択しないよう注意してください。

en: This screen allows you to activate Inline Code Evaluation. This means that you can say ${code-example-1} or ${code-example-2}
ja: この画面でインラインコード評価を有効にできます。つまり ${code-example-1}または${code-example-2}と書くことができます。

en: This should be a list of interfaces or classes
ja: インターフェースまたはクラスのリストでなければなりません。

en: This should be a list of interfaces or classes
ja: インターフェースまたはクラスのリストでなければなりません。

en: This subscriber is only available, if the principal has this permission.
ja: このサブスクライバは、プリンシパルがこのパーミッションを持っている場合のみ入手可能です。

en: Time
ja: 時間

en: Time between cache cleanups
ja: キャッシュ入れ替えの時間間隔

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Timeout resolution (in seconds)
ja: タイムアウト解決(秒数)

en: Tip
ja: ティップ

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: Tools
ja: ツール

en: Tools successfully activated.
ja: ツールをアクティブにしました

en: Tools successfully deactivated.
ja: ツールを非アクティブにしました

en: Tools successfully deleted.
ja: ツールを削除しました。

en: Tools successfully installed.
ja: ツールのインストールに成功しました。

en: Tools successfully renamed.
ja: ツールの名前を変更しました

en: Tools successfully uninstalled.
ja: ツールのアンインストールに成功しました。

en: Topics
ja: トピックス

en: Traceback
ja: トレースバック

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Transition Items
ja: トランジション一覧

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translation Domain
ja: 翻訳ドメイン

en: Translation Domain - Synchronize
ja: 翻訳ドメイン - シンクロナイズ

en: Translation Domain - Translate
ja: 翻訳ドメイン - トランスレート

en: Translation Domains
ja: 翻訳ドメイン

en: Translation Domains allow you to localize your software by       providing message translations.
ja: 翻訳ドメインを使うと、翻訳メッセージを用意すればソフトウェアをローカライズできます。

en: Trigger Mode
ja: トリガー モード

en: True
ja: 真

en: Trusted
ja: 信頼された

en: Tuple Field
ja: Tupleフィールド

en: Type
ja: タイプ

en: Type of the source text, e.g. structured text
ja: ソーステキストの種類。例えば構造化テキスト

en: UNINSTALL-SUBMIT
ja: アンインストール

en: URI Field
ja: URIフィールド

en: URI of the icon representing this menu item
ja: このメニュー項目を表すアイコンのURI

en: URLs to ignore
ja: 無視するURL

en: Unauthorized
ja: 権限なし

en: Unavailable
ja: 利用不可能

en: Uncheckout
ja: チェックアウト取消

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo All
ja: すべてを元に戻す

en: Undo Last
ja: 最後を元に戻す

en: Undo all
ja: すべて取り消し

en: Undo more
ja: さらに取り消し

en: Undo!
ja: 取り消し！

en: Unique Id Tool
ja: ユニークIDツール

en: Unique Id Utility
ja: ユニークIDユーティリティ

en: Unique Ids Tools are used to provide system-wide unique ids       for documents.
ja: ユニークIDツールはドキュメントにシステムワイドのユニークIDを与えるのに使います。

en: Unique Members
ja: 一意のメンバー

en: Unique Utilities
ja: ユニーク・ユーティリティ

en: Unique utilities can only exist once per site manager and have no name.
ja: ユニーク・ユーティリティは各サイトマネージャにつき、1つだけ存在し名前を持ちません。

en: Unset
ja: 設定なし

en: Untrusted Interpreters
ja: 信頼できないインタプリタ

en: Untrusted Python Interpreter
ja: 信頼できないPythonインタプリタ

en: Up to Date
ja: 最新

en: Up-to-date check failed:
ja: 最新状態チェック失敗:

en: Update
ja: アップデート

en: Updated Workflow Data.
ja: アップデートされたワークフロー・データ

en: Updated on ${date_time}
ja: ${date_time}に更新しました

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Upload an image
ja: イメージアップロード

en: Uptime
ja: 起動時間

en: User
ja: ユーザ

en: User Accounts
ja: ユーザアカウント

en: User Name
ja: ユーザ名

en: User Preferences
ja: ユーザプリファレンス

en: User Preferences API
ja: ユーザプリファレンスAPI

en: User interface ZMI
ja: ユーザインターフェイス ZMI

en: User:
ja: ユーザ:

en: User: ${user_title}
ja: ユーザ: ${user_title}

en: User: ${user}
ja: ユーザ: ${user}

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username used for optional SMTP authentication.
ja: SMTPの認証オプションで使われるユーザ名

en: Uses a cookie to uniquely identify a client, allowing        state to be maintained between requests
ja: リクエストの間にステートを維持するために、クライアントを一意に識別するクッキーを使う。

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Value
ja: バリュー

en: Value Type
ja: 値型

en: Value is too big
ja: 値が大きすぎます

en: Value is too long
ja: 値が長すぎます

en: Value is too short
ja: 値が短すぎます

en: Value is too small
ja: 値が小さすぎます

en: Value:
ja: 値:

en: View
ja: ビュー

en: View ${number} earlier transactions
ja: ${number} 件前のトランザクションを見る。

en: View ${number} later transactions
ja: ${number}件後のトランザクションを見る

en: View Error Log Report
ja: エラーログレポートを見る

en: View Folder
ja: ビューフォルダ

en: View Name
ja: ビュー名

en: View attributes that are also allowed if the user has permission.
ja: ユーザがパーミッションを持っている際に使用できるビュー・アトリビュート

en: View attributes that are also allowed if user has permission.
ja: ユーザがパーミッションを持っている場合に許可されるビューアトリビュート。

en: View only transactions in this location
ja: このロケーションのトランザクションだけを見る

en: View transactions regardless of location
ja: ロケーションに関係なくトランザクションを見る

en: Viewlet-related ZCML Directives
ja: ビューレット関係のZCMLディレクティブ

en: Viewlets and Viewlet Managers
ja: ビューレットとビューレットマネージャ

en: Views
ja: ビュー

en: Visit default folder
ja: デフォルトフォルダに行く

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to the Zope 3 API documentation tool. The documentation provided here is separated in several discrete documentation modules. You can see the list of available modules in the top-left box on your screen. When you click on a module, the module's menu will appear below. In the menu you have then navigational means to access the documentation content of the module.
ja: ようこそ、Zope 3 API ドキュメントツールへ。
    ここにある文書はいくつかの別々の文書モジュールに分かれています。画面の左上のボックスに利用可能なモジュールの一覧があります。モジュールをクリックするとそのモジュールのメニューが表示されます。メニューからモジュールの文書コンテンツにアクセスできます。

en: WfMC Workflows
ja: WfMCワークフロー

en: When a user selects a browser menu item, the URL given in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
ja: ユーザがブラウザメニューアイテムを選ぶとき、アクションに与えたURLが表示されます。通常、アクションにはメニューアイテムの対象のオブジェクトへの相対URLを設定します。

en: When a user selects a browser menu item, the URLgiven in the action is displayed. The action is usually given as a relative URL, relative to the object the menu item is for.
ja: ブライザのメニューアイテムを選んだら、URLで与えられたアクションにより表示されます。アクションは通例、相対URLで与えられます。それはメニューアイテムのオブジェクトです。

en: Whether assignment and folder should be created when calling getHomeFolder, if not existing.
ja: getHomeFolderをcallした時にもしなければ割り当てとフォルダを作成すべきか否か。

en: Whether home folders should be created upon adding a assignment, if missing.
ja: 割り当てを追加するときに、ホームフォルダがなければ作るかどうか。

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Widgets and Forms
ja: ウィジェットとフォーム

en: With interfaces
ja: このインターフェースと

en: With this permission a user may undo all transactions,                    regardless of who initiated them
ja: このパーミッションを持つユーザーは、すべてのトランザクションをその実行者にかかわらず、取り消すことができます。

en: With this permission a user may undo his/her own                    transactions.
ja: このパーミッションを持つユーザーは自分自身で行ったトランザクションを取り消すことができます。

en: Word Count
ja: 文字数

en: Workflow Process Definitions define a particular workflow       for an object.
ja: 「ワークフロー・プロセスの定義」はオブジェクトに対する特定のワークフローを定義します。

en: Workflow-Relevant Data Schema
ja: データスキーマに関連するワークフロー

en: Workflows
ja: ワークフロー

en: Workflows using XPDL
ja: XPDLを用いたワークフロー

en: Wrong contained type
ja: 不正な格納されるタイプ

en: XML Root Element
ja: XMLルートエレメント

en: XML element representing the configuration root.
ja: コンフィグレーションルートを表すXMLエレメント

en: XML-RPC Views
ja: XML-RPCビュー

en: You are being redirected!
ja: 転送中です！

en: You are looking at transactions regardless of location.
ja: ロケーションに関係なくトランザクションが表示されています。

en: You are looking only at transactions from this location.
ja: このロケーションのトランザクションだけが表示されています。

en: You are not authorized
ja: あなたは認証されませんでした。

en: You are not authorized to perform this action. However, you may login as a different user who is authorized.
ja: この処理を行うには権限が足りません。処理を継続するには権限のあるユーザでログインする必要があります。

en: You are now logged in as ${UserTitle}.
ja: ${UserTitle}のログイン

en: You are now logged out.
ja: ログアウトしました

en: You can configure how many exceptions should be kept and whether the exceptions should be copied to Zope's event log file(s).
ja: 例外エラーをZopeのイベントログにコピーするか否かと、保管する例外エラーの数を設定できます。

en: You can configure the RAM Cache here.
ja: RAM キャッシュの設定が行えます。

en: You cancelled the login procedure.
ja: ログイン処理が中断されました。

en: You choose both allow and deny for permission "${permission}". This is not allowed.
ja: パーミッション"${permission}"を許可と非許可の両方で選択しています。許可と非許可の両方で同一のパーミッションを選択することはできません。

en: You didn't specify any ids to copy.
ja: コピーするIDを指定していません

en: You didn't specify any ids to cut.
ja: 切り取るIDを指定していません

en: You didn't specify any ids to remove.
ja: 削除するIDを指定していません

en: You didn't specify any ids to rename.
ja: 名前を変更するIDを指定していません

en: You might be trying to access a non-existing page
ja: 存在しないベージにアクセスしようとしたのでしょう。

en: You might have misspelled the url
ja: おそらくURLを打ち間違えたのでしょう。

en: You must select the type of object to add.
ja: 追加するオブジェクトのタイプを選択しなければいけません。

en: You're not allowed in here.
ja: この場所はあなたに許されていません。

en: ZCML Reference
ja: ZCMLリファレンス

en: ZMI Settings
ja: ZMI設定

en: ZODB Control
ja: ZODB制御

en: ZODB Controller
ja: ZODBコントローラ

en: ZODB successfully packed.
ja: ZODBのパックに成功しました。

en: ZPT Page
ja: ZPT ページ

en: ZPT Template
ja: ZPTテンプレート

en: Zope 3 API Docs
ja: Zope 3 API ドキュメント

en: Zope 3 API Documentation
ja: Zope 3 APIドキュメント

en: Zope 3 Code Browser
ja: Zope 3 コードブラウザ

en: Zope 3 root.
ja: Zope 3 ルート

en: Zope Developer Info
ja: Zope開発者情報

en: Zope Object Database (ZODB)
ja: Zopeオブジェクトデータベース(ZODB)

en: Zope Runtime Information
ja: Zopeランタイム情報

en: Zope Stub Server Controller
ja: Zope スタブサーバコントローラ

en: Zope Tree
ja: Zope ツリー

en: Zope version
ja: Zopeバージョン

en: [Login]
ja: [ログイン]

en: [Logout]
ja: [ログアウト]

en: [top]
ja: [トップ]

en: ^ top
ja: 上へ

en: activate-button
ja: 有効

en: add more
ja: さらに追加する

en: add-and-test
ja: 追加してテスト

en: add-button
ja: 追加

en: add-images-permission
ja: add-images

en: add-sql-scripts-permission
ja: SQLスクリプトを追加

en: cache-invalidated
ja: キャッシュを破棄しました

en: change-and-test
ja: 変更してテスト

en: change-security-settings-permission
ja: セキュリティを変更

en: component:
ja: コンポーネント:

en: connect-button
ja: 接続

en: constraint
ja: 制約

en: container-apply-button
ja: 適用

en: container-cancel-button
ja: キャンセル

en: container-copy-button
ja: コピー

en: container-cut-button
ja: 切り取り

en: container-delete-button
ja: 削除

en: container-paste-button
ja: 貼り付け

en: container-rename-button
ja: 名前の変更

en: control panels
ja: コントロールパネル

en: create-workflow-processinstances-permission
ja: ワークフロープロセスのインスタンスを作成

en: days
ja: 日間

en: deactivate-button
ja: 無効

en: default
ja: デフォルト

en: delete-button
ja: 削除

en: delete-field-button
ja: 削除

en: disconnect-button
ja: 切断

en: edit-button
ja: 編集

en: execute-button
ja: 実行

en: export-button
ja: エクスポート

en: factory path:
ja: ファクトリパス:

en: filter-button
ja: フィルタ

en: find-button
ja: 検索

en: for:
ja: 対象:

en: from (line ${beginline}, column ${begincolumn}) to (line ${endline}, column ${endcolumn})
ja: (${beginline}行, ${begincolumn}列目) から (${endline}行, ${endcolumn}列目)まで

en: grant-submit
ja: グラント

en: heading-date
ja: 日付

en: heading-description
ja: 説明

en: heading-location
ja: 場所

en: heading-principal
ja: プリンシパル

en: heading-request-info
ja: リクエスト情報

en: id of the effective user at the time the bookkeeping information was created
ja: トランザクション記録が作成されたときに有効だったユーザーのid

en: id of the principal owning the lock
ja: ロックを所有するプリンシパルのID

en: id of the user causing the audited action
ja: 観察されたアクションを実行したユーザーのid

en: import-button
ja: インポート

en: interface-component
ja: インターフェース

en: invalidate-cache-button
ja: キャッシュした値を無効にする

en: item-missing-single-value-for-display
ja: なし

en: label-not-available
ja: 無効

en: layer:
ja: レイヤー:

en: login-button
ja: ログイン

en: manage-application-permission
ja: アプリケーションを管理

en: manage-code-permission
ja: コードを管理

en: manage-content-permission
ja: コンテンツの管理

en: manage-principal-permission
ja: プリンシパルを管理

en: manage-service-bindings-permission
ja: サービスバインディングを管理

en: manage-services-permission
ja: サービスを管理

en: manage-site-permission
ja: サイトを管理

en: manage-workflow-processdefinitions-permission
ja: ワークフロープロセスの定義を編集

en: max
ja: 最大

en: max_length
ja: 最大長

en: min
ja: 最小

en: min_length
ja: 最小長

en: min_max
ja: 最小と最大

en: name only search
ja: 名前だけ検索

en: name:
ja: 名前:

en: no-cache-associated
ja: オブジェクトに関連づけられたキャッシュはありません。

en: not-available
ja: n/a

en: off
ja: オフ

en: on
ja: オン

en: pack-button
ja: パック

en: path is not correct !
ja: パスが正しくありません！

en: path to the object upon which the action was taken
ja: アクションが実行されたオブジェクトのパス

en: permission-acquire
ja: 獲得

en: permission-allow
ja: 許可

en: permission-deny
ja: 不許可

en: presentation type:
ja: 表示形式:

en: provided:
ja: 提供:

en: provides:
ja: 提供:

en: public-permission
ja: パブリック

en: readonly
ja: 読み出し専用

en: refresh-button
ja: リフレッシュ

en: register-button
ja: 登録

en: registered:
ja: 登録元:

en: registration info:
ja: 登録情報:

en: reindex-button
ja: 再インデックス

en: reload-button
ja: 再読み込み

en: remove-button
ja: 削除

en: remove-selected-items
ja: 選ばれた項目を削除

en: required
ja: 必須

en: required argument 'name' missing
ja: 必要な'name'引数がありません

en: requires:
ja: 要求:

en: reset-button
ja: リセット

en: resource:
ja: リソース:

en: return-to-log-button
ja: ログに戻る

en: save-changes-button
ja: 変更を保存

en: save-settings-button
ja: 保存

en: schema-component
ja: スキーマ

en: search-button
ja: 検索

en: seconds
ja: 秒

en: send-mail-permission
ja: 任意の差出し元と宛先でメールを送る

en: sequence-value-is-empty
ja: 値がありません

en: sequence-value-not-provided
ja: 値がありません

en: show-button
ja: 表示

en: standard
ja: スタンダード

en: status of the version controlled resource
ja: バージョン管理されているリソースの状態

en: submit-button
ja: サブミット

en: synchronize-button
ja: 同期

en: system security
ja: システム セキュリティ

en: template:
ja: テンプレート:

en: test-button
ja: テスト

en: test-page-title
ja: テスト

en: the action that was taken
ja: 実行されたアクション

en: time that the log entry was created
ja: ログ・エントリが作成された時間

en: time value indicating the creation time
ja: 作成時刻を意味する時間の値

en: time value indicating the lock timeout from creation
ja: 作成作業をロックするタイムアウトの時間の値

en: time value indicating the when the bookkeeping information was created
ja: timeの値はトランザクション記録がいつ作られたかを示しています。

en: type:
ja: タイプ:

en: undo-all-transactions-permission
ja: すべてのトランザクションを取り消す

en: undo-button
ja: 元に戻す

en: undo-own-transaction-permission
ja: 自分で行ったトランザクションを取り消す

en: update-button
ja: 更新

en: use-workflow-processinstances-permission
ja: ワークフロープロセスのインスタンスを使用

en: user accounts
ja: ユーザアカウント

en: version id of the resource related to the log entry
ja: ログ・エントリに関連するリソースのバージョンid

en: version id that the version controlled resource is based upon
ja: バージョン管理されているリソースの元になっているバージョンid

en: view
ja: ビュー

en: view-permission
ja: ビュー

en: vocabulary-missing-multiple-value-for-display
ja: なし

en: vocabulary-missing-multiple-value-for-edit
ja: なし

en: vocabulary-missing-single-value-for-edit
ja: なし

en: zope.app.dublincore.change-permission
ja: DublinCoreメタデータを変更

en: zope.app.dublincore.view-permission
ja: DublinCoreメタデータを表示

en: zope.schema.Bool field with constraint lambda x: x == True.
ja: constraint lambda x: x == Trueであるzope.schema.Boolフィールド

en: zope.schema.Bool field with default = True.
ja: default = Trueであるzope.schema.Boolフィールド

en: zope.schema.Bool field with only title and description.
ja: タイトルと説明だけのzope.schema.Boolフィールド

en: zope.schema.Bool field with required = True.
ja: required = Trueであるzope.schema.Boolフィールド

en: zope.schema.Int field with constraint lambda x: x == 42.
ja: constraint lambda x: x == 42であるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with default = u'default'.
ja: default = u'default'であるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with max = 10
ja: max = 10であるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with min = 5 and max = 10
ja: min = 5でありmax = 10であるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with min = 5.
ja: min = 5であるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with only title and description.
ja: タイトルと説明だけのzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with readonly = True.
ja: readonly = Trueであるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Int field with required = True.
ja: required = Trueであるzope.schema.Intフィールド

en: zope.schema.Text field with constraint = lambda x: x == u'constraint'.
ja: constraint = lambda x: x == u'constraint'であるzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with default = u'default'.
ja: default = u'default'であるzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with max_length = 10
ja: max_length = 10のzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with min_lenght = 5 and max_length = 10
ja: min_length = 5でありmax_length = 10であるzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with min_length = 5.
ja: min_length = 5のzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with only title and description.
ja: タイトルと説明だけのzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with readonly = True.
ja: readonly = Trueであるzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.Text field with required = True.
ja: required = Trueであるzope.schema.Textフィールド

en: zope.schema.TextLine field with constraint = lambda x: x == u'constraint'.
ja: constraint = lambda x: x == u'constraint'であるzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with default = u'default'.
ja: default = u'default'であるzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with max_length = 10
ja: max_length = 10であるzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with min_lenght = 5 and max_length = 10
ja: min_length = 5でありmax_length = 10であるzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with min_length = 5.
ja: min_length = 5であるzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with only title and description.
ja: タイトルと説明だけのzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with readonly = True.
ja: readonly = Trueのzope.schema.TextLineフィールド

en: zope.schema.TextLine field with required = True.
ja: require = Trueのzope.schema.TextLineフィールド
